2022–2023 m. Komisija toliau vykdė savo, kaip Sutarčių sergėtojos, vaidmenį. Ginant demokratiją ir kuriant stiprią ir atsparią Europą daugiausia dėmesio skirta šioms temoms
- Teisinės valstybės principo laikymasis ir kova su korupcija
- Naujų demokratinio dalyvavimo formų skatinimas
- Lygybės Sąjungos kūrimas
- Atsparumo didinimas ir ES piliečių apsauga
- COVID-19 pandemijos įveikimas ir sveikatos sąjungos kūrimas
- Tvarios ir teisingos migracijos sistemos kūrimas
- Atsiliepimas į humanitarinės pagalbos prašymus
Teisinės valstybės principo laikymasis ir kova su korupcija
Rusijos karas prieš Ukrainą primena, kad būtina ginti mūsų sunkiai pasiektą demokratiją ir laisves. Kiekviena europiečių karta turi padėti didinti Europos demokratijos atsparumą ir atnaujinti pažadą įgyvendinti Europos taikos projektą.
Teisinė valstybė. Laisvė, teisingumas, lygybė
Teisinė valstybė yra mūsų Sąjungos pamatas. Metinėje teisinės valstybės principo taikymo ataskaitoje apžvelgiami teigiami ir neigiami pokyčiai, susiję su teisinės valstybės klausimais valstybėse narėse.
2023 m. ataskaitoje matyti teigiama tendencija, tačiau kartu pripažįstama, kad kai kurioms reformoms užbaigti reikia daugiau laiko.
Veiksminga kovos su korupcija politika
2023 m. gegužės mėn. Komisija ėmėsi ryžtingai kovoti su korupcija ES ir derinti ES taisykles dėl korupcinių nusikaltimų apibrėžčių ir sankcijų už juos. Jos tikslai:
- užtikrinti aukštus standartus kovojant su visomis korupcinėmis nusikalstamomis veikomis
- gerinti jų vykdymo užtikrinimą
- valstybėse narėse sukurti struktūras, kurios padėtų geriau užkirsti kelią korupcijai.
Komisija taip pat pasiūlė naują specialų sankcijų režimą, skirtą kovai su sunkiais korupciniais veiksmais visame pasaulyje.
Kovos su korupcija politika yra esminė teisinei valstybei reikalingos palankios aplinkos dalis, taip pat kaip
- pagarba teismų nepriklausomumui
- laisva ir pliuralistinė žiniasklaida
- skaidrus ir kokybiškas viešasis administravimas
- ir laisva bei aktyvi pilietinė visuomenė.
Pasiūlymas įsteigti tarpinstitucinę etikos įstaigą
2023 m. birželio mėn. Komisija pasiūlė įsteigti tarpinstitucinę etikos įstaigą; bus nustatyti bendri jos narių, įskaitant ES institucijas, etiško elgesio standartai ir oficialus institucijų veiklos koordinavimo ir keitimosi nuomonėmis dėl etikos reikalavimų mechanizmas.
Naujų demokratinio dalyvavimo formų skatinimas
Piliečių dalyvavimas
Po Konferencijos dėl Europos ateities – precedento neturinčio dalyvaujamosios demokratijos proceso – Komisija toliau ėmėsi veiksmų, kuriais atsižvelgiama į piliečių rekomendacijas.
Prieš pateikiant tam tikrus pagrindinius Komisijos pasiūlymus, naujai sukurtuose piliečių forumuose savo įžvalgų pateikia maždaug 150 atsitiktine tvarka atrinktų asmenų. Daugiausia dėmesio skiriama jaunajai kartai ir jos esminiam vaidmeniui formuojant ateitį.
Naujai sukurtuose piliečių forumuose savo įžvalgų pateikia maždaug 150 atsitiktine tvarka atrinktų asmenų prieš pateikiant tam tikrus pagrindinius Komisijos pasiūlymus. 2023 m. buvo nagrinėjamos šios temos: maisto švaistymas, virtualieji pasauliai ir judumas mokymosi tikslais.
Šimtoji Europos piliečių iniciatyva
2023 m. balandžio 18 d. Komisija užregistravo šimtąją iniciatyvą, kuria raginama sujungti visas Europos sostines greitaisiais traukiniais. Nuo 2012 m., kai buvo pradėtos įgyvendinti Europos piliečių iniciatyvos, jos yra veiksminga dalyvaujamosios demokratijos priemonė – surinkta daugiau kaip 17 mln. parašų už įvairius pasiūlymus.
Lygybės Sąjungos kūrimas
Komisija išlieka įsipareigojusi kurti visuomenę, kurioje visi turėtų lygias galimybes klestėti. Kiekvienas turi galėti laisvai išreikšti savo individualumą, reikšti savo mintis, išpažinti savo religiją ir mylėti ką nori.
Lyčių lygybė
2020–2025 m. lyčių lygybės strategijoje pabrėžiama, kad svarbu skatinti klestinčią, lygių lyčių visuomenę ir ekonomiką. Atsižvelgdami į tai, pateikėme pasiūlymų:
- apsaugoti ir stiprinti šeimų teises tarpvalstybiniais atvejais
- įtvirtinti vienodo užmokesčio vyrams ir moterims už vienodą darbą principo taikymą, taip galų gale nugramzdinant vyrų ir moterų darbo užmokesčio skirtumą užmarštin
- panaikinti smurtą dėl lyties.
2022 m. lapkričio mėn., siekdami didinti lyčių lygybę bendrovių valdybose, priėmėme svarbias taisykles, pagal kurias iki 2026 m. bent 40 proc. nevykdomųjų direktorių pareigas biržinėse bendrovėse turi užimti nepakankamai atstovaujamos lyties žmonės.
Smurto prieš moteris panaikinimas
2023 m. birželio 1 d., praėjus septyneriems metams po Komisijos pasiūlymo, ES galiausiai prisijungė prie Stambulo konvencijos dėl smurto prieš moteris ir smurto šeimoje prevencijos ir kovos su juo. Šiuo metu deramės dėl būtiniausių ES teisės standartų, kad būtų galima
- kriminalizuoti tam tikrų formų smurtas dėl lyties
- gerinti aukų galimybes kreiptis į teismą, jų apsaugą ir paramą joms
- užtikrinti atitinkamų tarnybų veiklos koordinavimą
- užkirsti kelią tokių rūšių nusikaltimams.
LGBTIQ asmenų teisės
Kaip numatyta 2020–2025 m. LGBTIQ asmenų lygybės strategijoje, 2022 m. gruodžio mėn. Komisija pateikė pasiūlymą stiprinti lygybės įstaigas siekiant kovoti su diskriminacija – nustatyti būtiniausius standartus, susijusius su jų funkcijomis, įgaliojimais, užduotimis, ištekliais ir nepriklausomumu.
Kova su rasizmu
Pagal 2020–2025 m. ES kovos su rasizmu veiksmų planą Komisija
- paragino valstybes nares iki 2022 m. pabaigos priimti nacionalinius kovos su rasizmu veiksmų planus
- skatino valstybes nares parengti nacionalines kovos su antisemitizmu strategijas
- įvertino nacionalinius romų integracijos planus
- paskyrė naują kovos su neapykanta musulmonams koordinatorių.
Neįgaliųjų užimtumo dokumentų rinkinys
Neįgalieji turi teisę visapusiškai dalyvauti visose gyvenimo srityse, kaip ir visi kiti. 2022 m. rugsėjo mėn. pristatytas neįgaliųjų užimtumo dokumentų rinkinys padeda valstybėms narėms
- skatinti socialinę įtrauktį
- kovoti su skurdu
- stiprinti neįgaliųjų įgūdžius ir kompetencijas.
2023 m. rugsėjo mėn. Komisija pateikė pasiūlymą įvesti Europos neįgaliojo kortelę, kuria būtų užtikrintas tarpvalstybinis neįgalumo statuso pripažinimas. Tai palengvins trumpalaikį buvimą kitose valstybėse narėse, nes visoje ES bus sudarytos tokios pat galimybės naudotis specialiomis sąlygomis arba lengvatiniu režimu paslaugų srityje, kaip ir tų valstybių narių piliečiams.
Atsparumo didinimas ir ES piliečių apsauga
Pagal Europos saugumo sąjungą ES siekia apsaugoti visus savo piliečius ir įmones tiek internete, tiek realiame gyvenime. Nuo 2020 m. liepos mėn. padaryta didelė pažanga stiprinant keturis strategijos ramsčius.
Nuo 2020 m. liepos mėn. padaryta didelė pažanga stiprinant keturis strategijos ramsčius. Tai:
- pažeidžiamumo problemų sprendimas
- kibernetinio saugumo didinimas
- teisėsaugos bendradarbiavimo skatinimas
- ir atsparumo hibridinėms grėsmėms rėmimas.
Be to, jau galioja šiuolaikiškos taisyklės, kuriomis užtikrinami ypatingos svarbos infrastruktūros sektorių, tokių kaip energetikos, transporto, sveikatos, kosmoso, telekomunikacijų ir skaitmenos, fiziniai ir skaitmeniniai aspektai.
Kibernetinio solidarumo aktas
Siūlomu Kibernetinio solidarumo aktu siekiama sustiprinti bendradarbiavimą Sąjungoje kovojant su kibernetinėmis grėsmėmis:
- gerinti grėsmių nustatymą ir informuotumą apie jas
- didinti ypatingos svarbos subjektų pasirengimą
- stiprinti suderintą krizių valdymą ir reagavimo pajėgumus visose valstybėse narėse.
ES jūrų saugumo strategija
2023 m. kovo mėn. Komisija paskelbė atnaujintą ES jūrų saugumo strategiją, kurioje siūlomos jūrų saugumo didinimo priemonės, be kita ko:
- ES lygmens karinio jūrų laivyno pratybos
- geresnės pakrančių apsaugos operacijos
- sustiprinti saugumo patikrinimai ES uostuose, siekiant skatinti glaudesnį bendradarbiavimą su tokiais partneriais kaip NATO, kad būtų laikomasi taisyklėmis grindžiamos tvarkos jūroje.
Europos kosmoso strategija saugumo ir gynybos srityje
Europos kosmoso strategija saugumo ir gynybos srityje atspindi tai, kad ES pripažįsta kosmosą kaip ginčijamą strateginę sritį, ir ja siekiama:
- apsaugoti savo kosmoso išteklius, pvz., palydovus
- atgrasyti nuo priešiškos veiklos kosmose, pavyzdžiui, šnipinėjimo
- stiprinti jos strateginį savarankiškumą.
Tai pirmas kosmoso centras žemyninėje ES dalyje, atidarytas 2023 m. sausio mėn. Jame galima paleisti mažų palydovų konsteliacijas, kuriomis stiprinami ES Žemės stebėjimo pajėgumai, labai svarbūs siekiant realiuoju laiku kovoti su klimato nelaimėmis ar karinėmis grėsmėmis.
Atsparumo gaivalinėms ir žmogaus sukeltoms nelaimėms didinimas
Rengiantis šiai vasarai padvigubintas „rescEU“ gaisrų gesinimo orlaivių rezervas ir dabar jį sudaro 24 lėktuvai ir 4 sraigtasparniai iš 10 valstybių narių. 2023 m. ES pagal ES civilinės saugos mechanizmą sutelkė šimtus ugniagesių, transporto priemonių ir lėktuvų masiniams gaisrams Europoje gesinti ir parodyti solidarumą su mūsų tarptautiniais partneriais, pavyzdžiui, Kanada. 2022 m. Komisija sukūrė miškų gaisrų prevencijos veiksmų planą.
2023 m. vasario mėn. Komisija taip pat priėmė rekomendaciją ir komunikatą, kuriais siekiama nustatyti bendrus tikslus ir taip padidinti Europos atsparumą nelaimėms civilinės saugos srityje. Be kita ko, numatyti būdai, kaip geriau pasirengti Europos šalyse atremti gamtinius pavojus, įskaitant žemės drebėjimus, potvynius ir miškų gaisrus.
Pirmininkė U. von der Leyen lankėsi Italijoje, potvynio paveiktose Emilijos-Romanijos vietovėse, kur savo akimis matė stiprų šimtų savanorių rodomą altruizmo ir solidarumo jausmą. Daugelis jų per savo laisvas dienas padėjo atlikti masinius valymo darbus ir pagelbėjo savo namus bei verslo įmones praradusiems žmonėms grįžti ir juos atstatyti.
Pandemijos įveikimas ir sveikatos sąjungos kūrimas
COVID-19
2023 m. gegužės 5 d. oficialiai panaikinta dėl COVID-19 paskelbta pasaulinė ekstremalioji sveikatos situacija. Tvirta mūsų atsparumo dvasia, solidarumas ir koordinavimas, mūsų didelis pasitikėjimas ir didelės investicijos į mokslą ir inovacijas sudarė sąlygas įveikti šią precedento neturinčią krizę.
ES vakcinų strategija
ES vakcinų strategija davė įspūdingų rezultatų – daugiau kaip 70 proc. ES gyventojų buvo visiškai paskiepyti nuo COVID-19.
Bendradarbiaudami su „EU FAB“ (vakcinų gamintojų būsimoms ekstremaliosioms sveikatos situacijoms tinklu), turinčiu nuolatinius pajėgumus kasmet pagaminti 500–700 mln. vakcinos dozių, galime užtikrinti, kad vakcinos būtų greitai prieinamos kovojant su bet kokiomis būsimomis krizėmis. Esame pasiryžę užtikrinti, kad vakcinos būtų prieinamos visoms pasaulio šalims. Nuo 2020 m. gruodžio mėn. į 168 šalis eksportuota beveik 2,5 mlrd. COVID-19 vakcinos dozių.
- Daugiau kaip 70 proc. ES gyventojų yra visiškai paskiepyti nuo COVID-19
- Būsimos krizės atveju kasmet gali būti pagaminama 500–700 mln. vakcinos dozių.
- Nuo 2020 m. gruodžio mėn. į 168 šalis eksportuota beveik 2,5 mlrd. COVID-19 vakcinos dozių.
ES skaitmeninis COVID pažymėjimas.
ES skaitmeninis COVID pažymėjimas padėjo piliečiams saugiai ir laisvai keliauti visoje Europos Sąjungoje, kai valstybės narės pandemijos metu apribojo keliones. Nuo pažymėjimo sukūrimo 2021 m. ES jų išduota daugiau kaip 2,3 mlrd. Šios sėkmės pagrindu 2023 m. birželio mėn. Pasaulio sveikatos organizacija pradėjo taikyti ES skaitmeninio COVID-19 sertifikavimo sistemą – kuriama pasaulinė sistema, kuri padės apsaugoti piliečius visame pasaulyje nuo esamų ir būsimų grėsmių sveikatai.
Europos sveikatos sąjunga
Praėjusiais metais toliau buvo kuriama stipri Europos sveikatos sąjunga, kad būtų geriau apsaugota mūsų piliečių sveikata. Ji padeda ES ir jos valstybėms narėms geriau užkirsti kelią būsimoms pandemijoms ir su jomis kovoti, taip pat didinti Europos sveikatos priežiūros sistemų atsparumą.
Kovos su vėžiu planas
2020 m. ES užregistruota daugiau kaip 2,7 mln. vėžio diagnozių ir 1,3 mln. mirčių, todėl kovos su vėžiu planas yra išsamiausia visų laikų ES kovos su vėžiu iniciatyva, kuriai skirtas svarus 4 mlrd. EUR biudžetas. 2022 m. rugsėjo mėn. pradėtas taikyti naujas moksliškai pagrįstas vėžio atrankinės patikros metodas, o 2023 m. naudojantis duomenų ir skaitmeninių technologijų teikiama galia pradėta įgyvendinti Europos vėžio diagnostinio vizualizavimo iniciatyva, kad būtų galima geriau nustatyti vėžį ir su juo kovoti.
- Daugiau kaip 2,7 mln. vėžio diagnozių 2020 m.
- 2020 m. 1,3 mln. mirčių ES
- 4 mlrd. EUR – kovos su vėžiu plano biudžetas
Farmacijos srities teisės aktų reforma
2023 m. balandžio mėn. į Europos sveikatos sąjungą buvo įtrauktas vienas iš pagrindinių ramsčių – reikšmingiausia farmacijos srities teisės aktų reforma per du dešimtmečius. Ja siekiama sukurti bendrąją vaistų rinką užtikrinant geresnį vaistų pasiekiamumą, prieinamumą ir įperkamumą, kartu skatinant inovacijas ir ES farmacijos pramonės konkurencingumą.
Pirmasis ES visapusiškas požiūris į psichikos sveikatą
2023 m. birželio mėn. paskelbtame pirmajame visapusiškame ES požiūryje į psichikos sveikatą atsižvelgta į Konferencijoje dėl Europos ateities piliečių pateiktas rekomendacijas ir į Europos Parlamento raginimus imtis aktyvesnių veiksmų psichikos sveikatos srityje. Juo siūlomi veiksmai, kuriais siekiama skatinti gerą psichikos sveikatą, ypatingą dėmesį skiriant vaikams ir jaunimui. Įgyvendindama 20 pavyzdinių iniciatyvų ir skirdama 1,2 mlrd. EUR ES finansavimą Komisija rems valstybes nares, teikiančias prioritetą žmonėms ir jų psichikos sveikatai.
Tvarios ir teisingos migracijos sistemos kūrimas
Nauju migracijos ir prieglobsčio paktu Komisija siekia stiprinti ir integruoti pagrindines ES migracijos, prieglobsčio ir sienų valdymo politikos sritis. Labai svarbu susitarti dėl visų prieglobsčio ir migracijos reformų, dėl kurių šiuo metu deramasi.
Prekybos žmonėmis prevencija ir kova su ja
2022 m. gruodžio 19 d. Komisija pasiūlė sugriežtinti prekybos žmonėmis prevencijos ir kovos su ja taisykles.
Atnaujinus taisykles teisėsaugos ir teisminėms institucijoms bus lengviau tirti naujų formų išnaudojimą formas ir vykdyti baudžiamąjį persekiojimą už jį, taip pat bus lengviau nustatyti aukas ir teikti joms pagalbą
ES kasmet daugiau kaip 7 000 asmenų tampa prekybos žmonėmis aukomis. Dauguma aukų yra moterys ir mergaitės, tačiau daugėja ir vyrų, ypač išnaudojamų darbe.
Kvalifikuotų darbuotojų migracija
Teisėtų atvykimo būdų plėtojimas padeda mažinti neteisėtą migraciją ir gali padėti stiprinti Europos ekonomiką. Šiuo tikslu 2022 m. spalio mėn. Komisija sukūrė pirmąją ES masto platformą, kuria siekiama, kad ES taptų patrauklesnė darbo galimybių ieškantiems ne ES piliečiams. Tai padės ES darbdaviams rasti reikiamų talentų ir užtikrinti deramas darbo sąlygas.
Be to, siekdama skatinti kvalifikuotų darbuotojų migraciją iš trečiųjų šalių į ES ir užtikrinti, kad ji būtų tinkamai valdoma ir nukreipiama ten, kur yra darbo jėgos ir įgūdžių poreikių, 2023 m. sausio mėn. Komisija sukūrė Darbo jėgos migracijos platformą.
Atsiliepimas į humanitarinės pagalbos prašymą
Beprecedentiškai remdama Ukrainą, Europos Komisija ir toliau teikė humanitarinę pagalbą labiausiai kenčiantiems regionams visame pasaulyje. Praėjusiais metais jau ir taip rekordiškai aukštas humanitarinių poreikių lygis visame pasaulyje toliau tik didėjo. Valstybės narės kartu su Komisija paskelbė apie pradinį 8,4 mlrd. EUR humanitarinės pagalbos finansavimą 2023 m. – tai konkreti pasaulinio solidarumo ir ES vadovaujamo vaidmens humanitarinės pagalbos srityje išraiška.
Europos Komisijos Pirmininkė U. von der Leyenir ES Tarybai pirmininkaujanti Švedija iš solidarumo su žemės drebėjimo aukomis surengė tarptautinę donorų konferenciją. Šioje konferencijoje įsipareigota skirti iš viso 7 mlrd. EUR, iš kurių 6,05 mlrd. EUR – dotacijomis ir paskolomis Turkijai ir 911 mln. EUR – dotacijomis Sirijai.
2023 m. birželio mėn. ES surengė 7-ąją- Briuselio konferenciją dėl Sirijos ir viso regiono ateities, kurioje įsipareigota skirti 5,6 mlrd. EUR pagalbą. Konferencijoje dar kartą patvirtinta, kad ES ir tarptautinė bendruomenė toliau remia Sirijos žmones, Sirijos pabėgėlius ir juos priimančias bendruomenes kaimyninėse šalyse.
ES ir Kanada kartu surengė Tarptautinę solidarumo su Venesuelos pabėgėliais ir migrantais bei juos priimančiomis šalimis ir bendruomenėmis konferenciją. Renginyje daugiausia dėmesio skirta suderintų veiksmų svarbai sprendžiant humanitarinės pagalbos, vystymosi ir stabilizavimo sąsajos klausimus.
2023 m. balandžio mėn. Sudane prasidėjus karui 2023 m. birželio mėn. ES padidino savo pradinį 73 mln. EUR humanitarinį finansavimą dar 60 mln. EUR. ES taip pat pradėjo įgyvendinti humanitarinį oro tiltą į Sudaną ir kaimyninį Čadą ir atgabeno į šalis gyvybiškai reikalingų daiktų.
2022 m. lapkričio mėn. pradėjo veikti humanitarinis oro tiltas į Burkina Fasą. Ji padėjo tiekti maistą ir būtiniausias atsargas šimtams tūkstančių žmonių, kuriems gresia badas blokados zonose.
2023 m. kovo mėn. ES pradėjo humanitarinio oro tilto operaciją Gomoje. Remiama Prancūzijos, be kitų prekių ji tiekė vaistų ir maisto produktų.
Siekdama sudaryti palankesnes sąlygas teikti gyvybiškai svarbią pagalbą, ES nuo 2021 m. rugpjūčio mėn. atliko 29 humanitarinio oro tilto krovininius skrydžius į Afganistaną, paskutinį – 2023 m. gegužės 24 d.
2023 m. vasario mėn. pagal ES civilinės saugos mechanizmą ES koordinavo daugiau kaip 250 ES ugniagesių, taip pat koordinavimo ekspertų ir medicinos darbuotojų dislokavimą Čilėje. Siekiant kovoti su kilusiais didžiausiais per pastarąjį dešimtmetį gamtos gaisrais, Kanada taip pat gavo skubią gaisrų gesinimo srities pagalbą.
Pažanga kitose srityse
Išvien su Ukraina tiek, kiek reikės
Teisingos žaliosios ir skaitmeninės ekonomikos kūrimas visiems