Skip to main content
A young woman in an interpretation booth during the Open Doors Day
Розбудова суспільної стійкості Європи

Європейська демократія – це постійна й безперервна праця

Відстоювання верховенства права і боротьба з корупцією

Війна Росії проти України нагадує про необхідність захищати наші тяжко завойовані демократію і свободи. Кожне покоління європейців має сприяти посиленню стійкості європейської демократії та підтверджувати обіцянку європейського мирного проєкту.

Верховенство права: свобода, справедливість, рівність

Верховенство права є наріжним каменем нашого Союзу. У щорічному звіті про верховенство права відстежується розвиток подій, як позитивних, так і негативних, пов'язаних з верховенством права в державах-членах.

Звіт за 2023 рік є віддзеркаленням позитивної тенденції і водночас засвідчує, що деякі реформи потребують більше часу для завершення.

Infographic showing 65% of the 2022 recommendations were addressed by the Member States

Ефективна антикорупційна політика

У травні 2023 року Комісія вжила рішучих заходів  для боротьби з корупцією в ЄС і гармонізації правил ЄС щодо визначення корупційних правопорушень та покарань за них. Мета полягає в тому, щоб

  • забезпечити високі стандарти стосовно повного переліку корупційних правопорушень
  • вдосконалити їх втілення
  • запровадити в державах-членах структури, які краще запобігатимуть корупції.

Комісія запропонувала також новий спеціальний режим санкцій, спрямований на тяжкі корупційні діяння у всьому світі.

Infographic on EU Anti corruption policies

Пропозиція про створення міжвідомчого органу з питань етики

У червні 2023 року Комісія запропонувала створити міжвідомчий орган з питань етики: будуть запроваджені спільні стандарти етичної поведінки співробітників інституцій ЄС та формальний механізм координації й обміну думками між інституціями щодо етичних вимог.

Просування нових форм демократичної активності

Залучення громадян

Після Конференції про майбутнє Європи – безпрецедентної кампанії учасницької демократії,– Комісія діє відповідно до рекомендацій громадян.

У рамках новостворених колегій громадян приблизно 150 випадково відібраних осіб допомагають забезпечити бачення деяких ключових законопроєктів Комісії Особлива увага надається молодому поколінню та його вирішальній ролі у формуванні майбутнього.

Infographic showing EU citizen engagement

100а європейська громадянська ініціатива

18 квітня 2023 року Комісія зареєструвала 100у ініціативу, яка закликає об'єднати всі європейські столиці за допомогою швидкісних поїздів. З моменту створення в 2012 році, європейські громадянські ініціативи були потужним інструментом учасницької демократії і зібрали понад 17 мільйонів підписів під різними пропозиціями.

Побудова Союзу рівності

Комісія і надалі прагне до суспільства, де кожен має рівні можливості для процвітання. Кожен має вільно виявляти свою індивідуальність, висловлювати свою думку, мати свободу віросповідання і любити того, кого обирає.

Гендерна рівність

Стратегія гендерної рівності на 2020-2025 роки підкреслює важливість сприяння успішним суспільству й економіці на засадах гендерної рівності. У зв'язку з цим ми представили законопроєкти щодо

  • захисту й зміцнення прав сімей у транскордонному становищі 
  • посилення застосування принципу рівної оплати за рівну працю між чоловіками і жінками, щоб остаточно викинути на смітник історії гендерний розрив в оплаті праці
  • викорінення гендерного насильства.
Infographic showing information on EU gender equality

Викорінення насильства щодо жінок

1 червня 2023 року, через 7 років після внесення Комісією пропозиції, ЄС нарешті приєднався до Стамбульської конвенції про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами. Ми перебуваємо в процесі переговорів про мінімальні стандарти в законодавстві ЄС щодо

  • криміналізації певних форм гендерного насильства
  • розширення доступу до правосуддя, захисту й підтримки потерпілих
  • забезпечення координації між відповідними службами
  • запобігання таким різновидам злочинів.

Права людей ЛГБТІК

Як передбачено в Стратегії щодо рівності для ЛГБТІК на 2020-2025 роки, Комісія в грудні 2022 року представила законопроєкт про посилення органів з питань рівності з метою боротьби з дискримінацією, шляхом встановлення мінімальних стандартів стосовно їхнього мандата, повноважень, завдань, ресурсів і незалежності.

Боротьба з расизмом

У рамках Плану дій ЄС щодо боротьби з расизмом на 2020-2025 роки Комісія

  • заохотила держави-члени до кінця 2022 року ухвалити національні плани дій щодо боротьби з расизмом
  • наполегливо закликала держави-члени невідкладно розробити національні стратегії боротьби з антисемітизмом
  • провела оцінку національної правової бази щодо ромів
  • призначила нового координатора з протидії антимусульманській ненависті.

Пакет щодо зайнятості осіб з інвалідністю

Люди з інвалідністю, як і кожен з нас, мають право повноцінно брати участь у всіх аспектах життя. Пакет щодо зайнятості осіб з інвалідністю, представлений у вересні 2022 року, надає підтримку державами-членам у

  • сприянні соціальній інтеграції
  • боротьбі з бідністю
  • підвищенні навичок і кваліфікації осіб з інвалідністю.

У вересні 2023 року Комісія представила законопроєкт про запровадження європейської картки особи з інвалідністю, покликаної забезпечити транскордонне визнання статусу інвалідності. Це полегшить короткострокове перебування у інших державах-членах завдяки наданню на всій території ЄС однакового доступу до особливих умов або преференційного ставлення щодо послуг, на рівні з громадянами даної держави-члена.

Підвищення стійкості й захист громадян ЄС

У рамках Європейського союзу безпеки ЄС прагне захистити всіх своїх громадян і підприємства як в інтернеті, так і поза ним. Починаючи з липня 2020 року було досягнуто значних успіхів, які зміцнили чотири напрямки цієї стратегії.

Infographic on resilience and protection of EU citizens

Законодавчий акт про кіберсолідарність

Запропонований законодавчий акт про кіберсолідарність спрямований на зміцнення співпраці в рамках Союзу з метою протидії кіберзагрозам шляхом

  • сприяння виявленню загроз і обізнаності про них
  • зміцнення готовності критичних об'єктів
  • посилення узгодженого управління кризовими ситуаціями та можливостей реагування в усіх державах-членах.

Стратегія морської безпеки ЄС         

У березні 2023 року Комісія оприлюднила оновлену Стратегію морської безпеки ЄС, яка пропонує заходи з посилення морської безпеки, зокрема

  • військово-морські навчання на рівні ЄС
  • поліпшення операцій берегової охорони
  • посилення безпекових перевірок у портах ЄС, щоб сприяти поглибленню співпраці з такими партнерами як НАТО, з метою підтримки правопорядку на морі.

Європейська космічна стратегія безпеки і оборони

Європейська космічна стратегія безпеки і оборони відображає визнання ЄС космічного простору як спірної стратегічної області та має на меті

  • захистити свої космічні активи, як-от супутники
  • стримати ворожу діяльність у космосі, як-от шпигунство
  • зміцнити свою стратегічну автономію.

Підвищення стійкості до природних і техногенних катастроф

У рамках підготовки до цього літа подвоєно резерв пожежних літаків «rescEU», який тепер включає 24 літаки і 4 вертольоти від 10 держав-членів. У 2023 році ЄС мобілізував через Механізм цивільного захисту ЄС сотні пожежників, транспортних засобів і літаків для гасіння масштабних пожеж у Європі і виявив солідарність з нашими міжнародними партнерами, наприклад з Канадою. У 2022 році Комісія також розробила План дій із запобігання лісовим пожежам.

Крім того, в лютому 2023 року Комісія ухвалила рекомендацію та повідомлення про встановлення спільних цілей, спрямованих на підвищення європейської стійкості до стихійних лих у сфері цивільного захисту. Це передбачає шляхи поліпшення підготовки європейських країн до природних небезпек, як-от землетруси, повені та лісові пожежі. 

Подолання пандемії та створення Союзу охорони здоров'я

COVID-19

5 травня 2023 року COVID-19 був офіційно позбавлений статусу глобальної надзвичайної ситуації в галузі охорони здоров'я. Наш міцний дух стійкості, солідарності й співпраці, а також наша глибока віра і потужні інвестиції в науку та інновації дозволили нам подолати цю безпрецедентну кризу.

Стратегія ЄС щодо щеплень

Стратегія ЄС щодо щеплень мала разючі результати: понад 70% населення ЄС були повністю прищеплені проти COVID-19.

Завдяки EU FAB (мережі виробників вакцин для майбутніх надзвичайних ситуацій в галузі охорони здоров'я) – безперервним потужностям з виробництва від 500 до 700 мільйонів доз вакцини на рік – ми можемо гарантувати, що вакцини будуть невідкладно доступні для боротьби з будь-якими майбутніми кризами. Ми неухильно прагнемо до того, щоб вакцини були доступними для всіх регіонів земної кулі. Починаючи з грудня 2020 року майже 2,5 мільярди доз вакцини від COVID-19 експортовано до 168 країн.

Infographic on overcoming COVID-19 in the EU

Цифровий COVID-сертифікат ЄС

Цифровий COVID-сертифікат ЄС полегшив безпечні й вільні подорожі для громадян повсюди у Європейському Союзі, коли держави-члени під час пандемії обмежували поїздки. Від його започаткування у 2021 році, в ЄС було видано понад 2,3 мільярди сертифікатів. Спираючись на цей успішний досвід, Всесвітня організація охорони здоров'я у червні 2023 року перейняла систему ЄС цифрових COVID-сертифікатів, щоб створити глобальну систему, яка допоможе захистити громадян у всьому світі від наявних і майбутніх загроз для здоров'я.

Європейський союз охорони здоров'я

Минулого року тривала робота з розбудови міцного Європейського союзу охорони здоров'я, щоб надійніше захистити здоров'я наших громадян. Він надає ЄС і його державам-членам засоби для ліпшого запобігання й усунення майбутніх пандемій та підвищення стійкості європейських систем охорони здоров'я. 

План боротьби з раком

З огляду на понад 2,7 мільйони діагнозів раку і 1,3 мільйон смертельних випадків, зареєстрованих в ЄС у 2020 році, план боротьби з раком є найбільш всеосяжною ініціативою ЄС з питань раку, котра будь-коли існувала, і, до того ж, має вагоме фінансування з бюджетом у 4 мільярди євро. В його рамках у вересні 2022 року був запроваджений новий науково обґрунтований підхід до скринінгу раку, а в 2023 році започаткована Європейська ініціатива з візуальної діагностики раку, яка використовує потенціал даних і цифрових технологій, щоб вдосконалити виявлення й лікування раку.

Infographic showing information on the EU's cancer plan

Перегляд фармацевтичного законодавства

У квітні 2023 року було додано ключовий напрямок Європейського союзу охорони здоров'я – найґрунтовніший перегляд фармацевтичного законодавства за останні два десятиліття. Його мета – створити єдиний ринок лікарських засобів, сприяючи підвищенню наявності, доступності й цінової прийнятності лікарських засобів і водночас підтримуючи інновації та конкурентоспроможність фармацевтичної промисловості ЄС.

Перший комплексний підхід ЄС до психічного здоров'я

Перший комплексний підхід ЄС до психічного здоров'я, оприлюднений у червні 2023 року, відображає рекомендації громадян, висловлені під час Конференції про майбутнє Європи, та є відповіддю на заклики Європейського парламенту активізувати діяльність у сфері психічного здоров'я. Він пропонує заходи, спрямовані на сприяння психічному здоров'ю, приділяючи особливу увагу дітям і молоді. Маючи 20 флагманських ініціатив і 1,2 мільярд євро фінансування від ЄС, Комісія допоможе державам-членам висунути на перше місце людину і її психічне здоров'я.

Розбудова сталої і справедливої міграційної системи

За допомогою нового пакту про міграцію і притулок Комісія має на меті посилити й інтегрувати ключові сфери політики ЄС щодо міграції, надання притулку та прикордонного контролю. Визначальне значення матиме угода про повний комплекс реформ у сфері надання притулку та міграції, які наразі обговорюються. 

Запобігання торгівлі людьми й боротьба з нею

19 грудня 2022 року Комісія запропонувала посилити правила, що запобігають торгівлі людьми і борються з нею.

Оновлені правила полегшать для правоохоронних і судових органів розслідування й кримінальне переслідувати нових різновидів експлуатації, а також допоможуть виявляти й підтримувати жертв.

Infographic on EUs prevention and combatting of human trafficking

Кваліфікована трудова міграція

Розвиток правових шляхів сприяє зменшенню нелегальної міграції і може сприяти зміцненню європейські економіки. З цією метою Комісія започаткувала в жовтні 2022 року першу загальносоюзну платформу, спрямовану на те, щоб зробити ЄС привабливішим для осіб, які не є громадянами ЄС і шукають можливості працевлаштування в ЄС. Вона допоможе роботодавцям у ЄС знайти потрібні їм таланти і забезпечити гідні умови праці.

Крім того, щоб заохотити кваліфіковану трудову міграцію з третіх країн до ЄС та щоб вона була належно врегульована і спрямована туди, де є потреба в робочій силі й навичках, Комісія започаткувала в січні 2023 року Платформу трудової міграції.

Відповідь на гуманітарні заклики

Надаючи безпрецедентну підтримку Україні, Європейська комісія продовжує також надавати гуманітарну допомогу повсюди у світі для тих, хто її найбільше потребує. Минулого року в усьому світі продовжував зростати вже й до того рекордно високий рівень гуманітарних потреб. Держави-члени разом з Комісією оголосили про початкове гуманітарне фінансування у розмірі 8,4 мільярдів євро на 2023 рік, що є наочним проявом глобальної солідарності та провідної ролі ЄС в гуманітарній діяльності.

Документи

Застереження: Інформація на цій сторінці востаннє була оновлена 8 вересня 2023 року

Успіхи в інших сферах