Skip to main content
Installation of solar panels on the Berlaymont building
Інвестиції в добробут Європи

Головні досягнення

Відновлення нашої енергетичної незалежності

Росія вела війну не лише проти України, а й проти економіки Європи, перетворивши постачання енергоносіїв на зброю. За допомогою плану «REPowerEU» ми припиняємо нашу залежність від російського викопного палива, відновлюємо й забезпечуємо довгострокову сталу енергетичну незалежність Європи.

Це стало об'єднаним європейським зусиллям. Держави-члени співпрацювали, щоб забезпечити отримання кожною країною достатнього постачання газу, а ЄС працював над диверсифікацією свого енергопостачання за доступними цінами.

Заощадження енергії в ЄС

Text version below

Енергетична платформа ЄС

Комісія заснувала також енергетичну платформу ЄС, щоб організувати першу в історії спільну закупівлю газу для держав-членів, як і для Грузії, Молдови, України і країн на Західних Балканах. Спільні закупівлі вперше дозволили використовувати нашу колективну політичну й ринкову вагу, щоб дозволити нам домовлятися про вигідні ціни і забезпечити постачання газу й ЗПГ завдяки об'єднанню попиту і привабленню постачальників.

Прискоренню зеленого переходу і захист природи

Відновлювана енергетика – наріжний камінь плану «REPowerEU» – під час енергетичної кризи досягла значного прогресу, додатково запроваджуючи відновлювані джерела енергії, що подвоїлися в ЄС протягом 2022 року.

Наша стратегія сонячної енергетики готова ще більше прискорити розгортання фотоелектричної енергії, а ЄС є лідером розвитку світової водневої економіки завдяки пакету щодо водню і декарбонізації газу, який перебуває на стадії опрацювання.

 

Text version below

Щоб зберегти темпи стрімкого наближення до нульового рівня викидів у атмосферу і зміцнити конкурентоспроможність промисловості ЄС, Комісія 1 лютого 2023 року оприлюднила промисловий план Зеленої угоди.

У березні були запроваджені три ключові ініціативи на підтримку промислового плану Зеленої угоди

Окрім цього, ми продовжували боротьбу за відновлення природи в Європейському Союзі за допомогою нещодавно запропонованого законодавчого акта про відновлення природи та плану дій з досягнення нульового рівня забруднення. Тим часом ми ухвалили законодавство, яке завдяки нормативно-правовим актам ЄС про запобігання знелісненню не пускатиме на полиці наших супермаркетів несталу продукцію, і досягли прогресу в реалізації цілей за програмою «Fit for 55» (скорочення викидів парникових газів на 55%).

Що європейці думають про свій вплив на навколишнє середовище

  • 94% вважають, що захист навколишнього середовища важливий для них
  • 68% визнають, що їхня модель споживання негативно впливає на навколишнє середовище як у Європі, так і в усьому світі

Звісно, такий перехід матиме наслідки для фермерів і сільських громад. Спільна аграрна політика (САП) на 2023-2027 роки, яка набула чинності на початку року, підтримає фермерів у виробництві безпечних, якісних і сталих продуктів харчування, а також збереже життєздатність і різноманітність сільських громад.

Реалізація цифрового десятиліття Європи

Цифрові інновації змінюють нашу економіку з приголомшливою швидкістю, але ЄС не відстає від них. Ми наблизилися впритул до революції штучного інтелекту (ШІ), і тому Європейська комісія ще у квітні 2021 року внесла законодавчий акт про штучний інтелект. Він гарантуватиме, що системи ШІ у ЄС будуть безпечними, прозорими, етичними, неупередженими і контрольованими людиною.

У березні Європейський парламент і держави-члени ЄС досягли угоди щодо європейського законодавчого акта про чіпи, а Рада наприкінці липня офіційно схвалила регламент про зміцнення європейської напівпровідникової екосистеми. Що стосується даних, рушійної сили цифрової економіки Європи, ми прагнемо зробити ЄС лідером у суспільстві, заснованому на даних, завдяки європейській стратегії у сфері даних. Якщо згадати економіку, Комісія протягом останнього року внесла також два нові законопроєкти про залучення до цифрової епохи платежів і фінансового сектора в широкому розумінні.

Інвестиції в мікроелектроніку

Text version below

Ще одна віха була досягнута в листопаді 2022 року, коли після набуття чинності законодавчим актом про цифрові послуги (АЦП) онлайнові платформи взяли на себе більшу відповідальність за пом'якшення шкоди і захист прав користувачів. У квітні 2023 року Комісія започаткувала Європейський центр алгоритмічної прозорості, що діє на базі Спільного науково-дослідного центру Комісії. 

Того ж місяця було посилено справедливість і конкурентоспроможність на цифрових ринках завдяки впровадженню законодавчого акта про цифрові ринки.

Зміцнення нашого єдиного ринку і соціальної ринкової економіки

Цього року ми відзначили 30-річний ювілей єдиного ринку – фундаменту міцної конкурентоспроможності Європи. У березні Комісія окреслила довгостроковий підхід до того, як ЄС може використовувати свої сильні сторони, просуваючи успішні підприємства, здатні конкурувати на світовому рику завдяки привабливим робочим місцям і впровадженню світових стандартів.

Цього року ми також запропонували інші шляхи підтримки та подальшого зміцнення єдиного ринку. У травні ми запропонували найбільш всеосяжну і далекосяжну реформу митного союзу від моменту його створення в 1968 році. На місяць раніше ми запропонували нові правила щодо патентів, які створять прозоріші, ефективні й перспективні правові рамки інтелектуальної власності.

Економіка ЄС продовжує доводити непересічну стійкість, незважаючи на низку економічних потрясінь останніх років. У 2022 році потужний підйом сягнув вражаючих 3,4%. Розширення було підкріплене міцним ринком праці, де рівень безробіття був рекордно низьким, а зайнятість зростала. Такий результат багато в чому завдячує рішучим заходам, вжитим ЄС і його державами-членами. 

Звичайно ж, наша унікальна європейська модель вбачає пріоритет не тільки у комерційних можливостях, але і в соціальному добробуті, вважаючи людину осердям нашої економіки. З цією метою, і оскільки ми непохитно віримо в силу соціального діалогу, ми запропонували заходи, які зміцнюють соціальний діалог як на національному рівні, так і на рівні ЄС. Водночас ми повинні переконатися у тому, що наші мережі соціальної безпеки придатні для цього. Саме тому ми висловили рекомендації щодо забезпечення належного мінімального доходу в країнах-членах ЄС.

Основою всього цього є потреба Європи робити масові інвестиції в навчання протягом усього життя, що є засадою для успішності зеленого, цифрового та демографічного переходу. Саме тому ми зробили 2023 рік Європейським роком навичок, на який держави-члени виділили з коштів ЄС близько 65 мільярдів євро.

Пакт про навички – об'єднання зусиль державних і приватних організацій

Text version below

 

План «NextGenerationEU» та розширення європейських інвестицій

У 2022 і 2023 роках почалися наші спільні європейські інвестиції у розмірі 800 мільярдів євро в інструмент «NextGenerationEU» у вигляді конкретних проєктів, які втілюються на місцях, щоб побудувати сталу, стійку й конкурентну Європу і гарантувати добробут для всіх європейців.

Стратегія «Глобальний шлюз» і розширення глобальних інвестицій

ЄС продовжує відігравати визначну роль у розбудові глобальної економіки, що є стійкою, сталою та зростаючою для всіх. За допомогою «Глобального шлюзу», плану зі сталого інвестування в усьому світі у обсязі 300 мільярдів євро, Комісія підтримує інфраструктурні проєкти найвищої якості, які забезпечують робочі місця, тривале зростання і створюють вартість на місцевому рівні.

Стратегія «Глобальний шлюз» становить половину всього зобов'язання партнерства «Групи семи» щодо глобальної інфраструктури та інвестицій

Найпершим досягненням «Глобального шлюзу» став інвестиційний пакет «Африка-Європа». Половину початкових інвестицій від «Глобального шлюзу» (приблизно 150 мільярдів євро) спрямовано на зміцнення співпраці з африканськими партнерами. Відтоді ми почали впроваджувати «Глобальний шлюз» в Азії й Тихоокеанському регіоні, а також у Латинській Америці й Карибському басейні, де Голова фон дер Ляєн оголосила, що ЄС і її держави-члени інвестують понад 45 мільярдів євро.

Перезавантаження торговельного порядку денного Європи

Торговельні й технологічні ради

В дусі міжнародної співпраці ЄС заснував торговельні й технологічні ради з США та Індією, щоб розширити продуктивне партнерство і долати спільні виклики.

Світова торгівля

Незважаючи на потрясіння для торговельних потоків, спричинене пандемією і російською агресивною війною проти України, ми досягли зрушень у просуванні відкритості торгівлі завдяки наочним досягненням із залученням ключових торговельних партнерів. Зокрема, успішно завершилися переговори щодо угод про вільну торгівлю з Чилі і Новою Зеландією, а переговори з Австралією, Меркосур, Мексикою, Індією та з Індонезією тривали.

Економічна безпека

20 червня Комісія і Верховний представник представили нову європейську стратегію економічної безпеки. Ця стратегія зосереджується на мінімізації ризиків, спричинених певними економічними потоками у контексті посилення геополітичної напруженості та прискорених технологічних зрушень, а також на збереженні максимальних рівнів економічної відкритості й динамізму.

Документи

 

Застереження: Інформація на цій сторінці востаннє була оновлена 8 вересня 2023 року

Успіхи в інших сферах