Наша відповідь на агресивну війну Росії проти України була однозначною, і вона має бути тривалою.
Наші зусилля у роботі задля справедливого миру:
- надання допомоги й підтримки народу України;
- допомога у збереженні критично важливої інфраструктури в Україні;
- вияв солідарності з Україною, використовуючи повною мірою економіку й фінанси ЄС;
- допомога Україні, щоб вона захистила себе, постачання військової техніки в Україну й підготовка українських військовослужбовців;
- притягнення Росії до відповідальності й запровадження санкцій для послаблення російської воєнної машини;
- відбудова й підтримка європейського шляху України

Надання народу України допомоги й підтримки
4 березня 2022 року, вперше в історії й за лічені дні після початку російського вторгнення, ЄС ввів у дію Директиву про тимчасовий захист. Українським біженцям було надано права в ЄС, зокрема дозвіл на проживання, доступ до ринку праці, житлове забезпечення, медичне обслуговування і, що життєво важливо, освітні можливості для дітей.
Держави-члени ЄС відкрили свої оселі й серця для мільйонів українських воєнних біженців, запропонувавши тимчасовий захист приблизно 4 мільйонам осіб.

- Понад 5 мільйоніввнутрішньо переміщених осіб в Україні
- Майже 20% українських дітей знайшли безпечне життя у ЄС
Починаючи з січня 2023 року:
- Грошова допомога досягла 2,9 мільйонів осіб
- Понад 4 мільйони людей отримали продовольчу допомогу
- Критично важливі послуги захисту поширено на 1,1 мільйон людей
- Медичною допомогою або медикаментами скористались 5,6 мільйонів людей
- Майже 3,3 мільйони людей знову мають доступ до чистої води та необхідних гігієнічних і санітарних послуг
Допомога біженцям, які рятуються від війни
Завдяки ініціативам «CARE» («Заходи зі згуртованості для біженців у Європі» та «Гнучка допомога територіям») до політики згуртованості запроваджено численні гнучкі підходи, що дозволило перерозподілити на підтримку людей, які рятуються від російського вторгнення, до 17 мільярдів євро коштів, не освоєних у 2014—2020 роках.
Механізм цивільного захисту ЄС
Завдяки введенню в дію Механізму цивільного захисту, ЄС оперативно спрямовував допомогу Україні від усіх 27 країн ЄС, а також від Туреччини, Північної Македонії, Ісландії, Норвегії та Сербії.

- Понад 2500 операцій з медичної евакуації успішно виконано
- Понад 94000 тонн допомоги в натуральній формі вартістю більш ніж 760 мільйонів євро
Повноцінне використання економічної та фінансової потужності ЄС
«Шляхи солідарності ЄС — Україна» полегшили експорт приголомшливої кількості української сільськогосподарської продукції — 49 мільйонів тонн. Ці життєво важливі коридори забезпечують не тільки експорт сільськогосподарських товарів, але й імпорт необхідних виробів і сировини. Загальний товарообіг, реалізований через цей коридор, оцінюється приблизно в 99 мільярдів євро.
У лютому 2023 року Комісія та Україна поставили підписи під знаковим пактом про асоційовану участь України у програмі «Єдиний ринок» — починанні, створеному для полегшення доступу до ринку, заохочення сприятливого ділового середовища і стимулювання довгострокового сталого зростання.

76 мільярдів євро мобілізовано ЄС та його державами-членами як вияв солідарності з Україною і її народом
38,8 мільярдів євро для зміцнення загальної економічної, соціальної та фінансової стійкості України
20 мільярдів євро в рамках заходів військової допомоги для підтримки Збройних сил України
- 2023 рік
ЄС надає Україні пакет підтримки на суму до 18 мільярдів євро у вигляді винятково пільгових кредитів. Завдяки йому Україна може і надалі виплачувати заробітну плату й пенсії та підтримувати основні державні послуги, як-от лікарні, школи і житло для переселених осіб. Він також допомагає забезпечити макроекономічну стабільність і відновити зруйновану критичну інфраструктуру.
- 2022 рік
ЄС спрямував 7,2 мільярдів євро у вигляді макрофінансової допомоги для забезпечення безперервної діяльності уряду та державних служб України.
Збереження критичної інфраструктури
Ядерна безпека
Оскільки Росія продовжує створювати загрозу для цивільних ядерних об'єктів, ЄС надав Україні зі стратегічного резерву «rescEU» понад 54,8 мільйони євро у вигляді матеріальної допомоги, пов'язаної з ядерною безпекою, як-от відновлення обладнання та лабораторій.
Енергетика
У відповідь на зухвалі терористичні напади Росії на енергетичну інфраструктуру України, були невідкладно вжиті надзвичайні заходи. Ще на початку війни ЄС зробив рішучий крок зі стабілізації електроенергетичних систем України та Молдови — синхронізував свої електромережі з континентальною європейською мережею.

Телекомунікації
Європейська комісія успішно провела переговори з операторами зв'язку в ЄС і Україні, щоб дозволити українським біженцям користуватися мобільними телефонами з мінімальним тарифом за роумінг або без нього терміном на три місяці. Окрім того, що роумінг став доступним, ЄС розподілив 2,5 мільйони SIM-карт між українцями, які шукають притулку, і створив точки доступу до Wi-Fi в прикордонних пунктах і притулках.
Завдяки Європейському інструменту підтримки миру, що має фінансування у обсязі 5,6 мільярдів євро, стало можливим постачання танків, вертольотів, систем протиповітряної оборони, ракет і боєприпасів.
Місія ЄС з військової допомоги на підтримку України підготувала 25 тисяч українських військовослужбовців. Ми впевнено крокуємо до нашої мети — повної підготовки 30 тисяч українських військовослужбовців до кінця цього року.
У липні 2023 року набув чинності законодавчий акт про підтримку виробництва боєприпасів. Цей регламент передбачає конкретні цільові заходи для стимулювання виробництва і забезпечення надійного постачання боєприпасів у Європі.
ЄС зміцнив кіберстійкість України, інвестувавши 10 мільйонів євро в обладнання, програмне забезпечення та іншу пов'язану з цим допомогу.
Притягнення Росії до відповідальності
Наразі Офіс Генерального прокурора України розслідує понад 100 тисяч випадків ймовірних воєнних злочинів і злочинів проти людства, які вважаються найтяжчими порушеннями міжнародного права. З огляду на дедалі більшу кількість доказів, ЄС наполегливо підтримував розслідування й переслідування таких злочинів.
ЄС виділяє 7,5 мільйонів євро на підтримку розслідування Міжнародним кримінальним судом воєнних злочинів, скоєних Росією. Комісія також підтримала створення Міжнародного центру переслідування злочину агресії проти України. Центр, який розпочав роботу в липні 2023 року, підтримує і посилює поточні й майбутні розслідування злочину агресії, а також сприятиме обміну доказами, зібраними від початку російської агресії, та їхньому аналізу.
Волонтер Костянтин Гудаускас, син литовця і казашки, використовував свій казахстанський паспорт, щоб подорожувати окупованими Росією територіями в Україні, і допоміг врятувати понад 200 осіб у Київській області, зокрема в Бучі. Українці називали його «ангелом з Бучі».

Запровадження санкцій для послаблення російської воєнної машини
11 потужних пакетів санкцій проти Росії, запроваджених ЄС
Ці санкції завдають удару в саме серце російської економіки, позбавляючи її ключових технологій і ринків, а також незворотно шкодять здатності Кремля фінансувати і вести війну.

- Майже 1800 юридичних і фізичних осіб потрапили під санкції ЄС
- Понад 24 мільярди євро активів, що належать російським фізичним особам, заморожено в ЄС
- Приблизно 70% активів російської банківської системи перебувають під суворими санкціями
- Понад 200 мільярдів євро активів Центрального банку Росії знерухомлено в ЄС
ЄС ухвалив санкції і проти Білорусі у відповідь на її причетність до вторгнення в Україну. Іран теж потрапив під санкції у зв'язку з виробництвом і постачанням безпілотників, які використовуються для нападу на Україну. ЄС також ухвалив суворе положення про запобігання обходу, яке забороняє громадянам або підприємствам ЄС свідомо і навмисно обходити санкції.
Відбудова та європейський шлях України
Майбутнє України — у Європейському Союзі. Це прагнення було підтверджене під час першого в історії засідання Колегії й Уряду та саміту Україна — ЄС у лютому 2023 року. Від червня 2022 року Україні надано статус кандидата за умови, що вона проведе ключові реформи. Україна досягла успіхів у необхідних кроках з реформування, окреслених у висновку Комісії щодо заяви України про членство в ЄС.
Незважаючи на те, що триває війна, ЄС уже почав визначати засади відбудови України, а також були ініційовані міжнародні зусилля.

- Понад 2800 навчальних закладівпошкоджено або знищено
- 100 мільйонів євро на зобов'язання ЄС профінансувати реабілітацію пошкоджених шкіл
- 14 мільйонів євро у рамках кампанії солідарності «Шкільні автобуси для України» в 11 державах-членах було безоплатно передано 300 автобусів, необхідних для безпечного повернення українських дітей до школи
- Російська агресія уразила 5,7 мільйонів дітей шкільного віку
- Червень 2023 року
Запропоновано Механізм підтримки України в обсязі 50 мільярдів євро у рамках бюджету ЄС, запланованого на 2024-2027 роки, щоб задовольнити як нагальні потреби у відновленні, так і середньострокові зусилля з модернізації з огляду на впровадження ключових реформ на шляху до вступу до ЄС
- Січень 2023 року
Започаткована Міжвідомча координаційна платформа донорів для сприяння взаємодії міжнародних донорів й фінансових організацій, щоб гарантувати надання допомоги у послідовний, прозорий та підзвітний спосіб.
- Жовтень 2022 року
Комісія і Німеччина, котра тоді головувала у «Групі семи», спільно провели в Берліні Міжнародну конференцію експертів з відновлення, відбудови та модернізації України
Хорватські спеціалісти з розмінування вже діляться досвідом з українськими експертами. Через спадщину воєн 1990-х років, Хорватія є єдиною державою-членом ЄС, яка досі розміновує свою землю, маючи підтримку від ЄС у обсязі 120 мільйонів євро до 2027 року. Болісний досвід війни дав Хорватії низку безцінних навичок, які допоможуть Україні відновитися й відбудуватися.
Відкриття нового етапу в об'єднанні нашого континенту
Ударні хвилі, спричинені агресивною війною Путіна, негайно досягли шести наших партнерів на Західних Балканах. Ми поширили на Західні Балкани ті ж заходи солідарності, які вжили всередині нашого Союзу. У грудні 2022 року ми стали свідками історичного саміту ЄС — Західні Балкани, засідання якого вперше відбулося в цьому регіоні. У червні 2023 року Голова фон дер Ляєн оприлюднила новий план зростання для Західних Балкан.
Зміцнення європейської оборони
З огляду на постійну й відчутну загрозу з боку Росії, стратегічне партнерство між ЄС і НАТО досягло нового рівня співпраці завдяки підписанню в січні 2023 року спільної декларації про співробітництво між ЄС і НАТО.
Після завершення переговорів про вступ, Фінляндія і Швеція 5 липня 2022 року поставили підписи під протоколами про вступ до НАТО. 4 квітня 2023 року Фінляндія офіційно стала 31-ю державою-членом НАТО.

Також відбулась активізація оборонного співробітництва ЄС. На референдумі 1 червня 2022 року данські виборці підтримали приєднання Данії до cпільної безпекової та оборонної політики ЄС, що припинило 30-річну відмову Данії від оборонного співробітництва з ЄС.
Починаючи з 2021 року Комісія успішно ініціювала і впровадила Європейський фонд оборони (ЄФО). Наразі проєкти отримали понад 3 мільярди євро — інвестиції в оборонні технології й системи завтрашнього дня. У 2023 році ЄФО зробить вливання у обсязі ще 1,2 мільярда євро в проєкти у важливих сферах оборони, як-от космічна ситуативна обізнаність, протидія гіперзвуковим ракетам і розробка прототипу європейського патрульного корвету.
Успіхи в інших сферах

Розбудова «зеленої» і цифрової справедливої економіки для всіх

Захист і зміцнення наших демократичних цінностей і прав задля інклюзивного суспільства