Skip to main content
Ursula von der Leyen and President Volodymyr Zelenskyy
Захист миру в Європі

Єдині для підтримки України

Надання народу України допомоги й підтримки

4 березня 2022 року, вперше в історії й за лічені дні після початку російського вторгнення, ЄС ввів у дію Директиву про тимчасовий захист. Українським біженцям було надано права в ЄС, зокрема дозвіл на проживання, доступ до ринку праці, житлове забезпечення, медичне обслуговування і, що життєво важливо, освітні можливості для дітей. 

Держави-члени ЄС відкрили свої оселі й серця для мільйонів українських воєнних біженців, запропонувавши тимчасовий захист приблизно 4 мільйонам осіб. 

5.4 million Individuals internally displaced within Ukraine, 20% Ukraine's children have found a safe haven in the EU

У цифрах

Завдяки ЄС та іншим донорам

Infographic showing EU support to Ukraine in figures

Більшість українських біженців у ЄС добре інтегровані

Особливо це стосується Естонії, де майже половина працюючих українців уже залучені до активної трудової діяльності.

Допомога біженцям, які рятуються від війни

Завдяки ініціативам «CARE» («Заходи зі згуртованості для біженців у Європі» та «Гнучка допомога територіям») до політики згуртованості запроваджено численні гнучкі підходи, що дозволило перерозподілити на підтримку людей, які рятуються від російського вторгнення, до 17 мільярдів євро коштів, не освоєних у 2014—2020 роках.

Механізм цивільного захисту ЄС

Завдяки введенню в дію Механізму цивільного захисту, ЄС оперативно спрямовував допомогу Україні від усіх 27 країн ЄС, а також від Туреччини, Північної Македонії, Ісландії, Норвегії та Сербії. 

Infographic showing EU civil protection support to Ukraine

 

Повноцінне використання економічної та фінансової потужності ЄС

«Шляхи солідарності ЄС — Україна» полегшили експорт приголомшливої кількості української сільськогосподарської продукції — 49 мільйонів тонн. Ці життєво важливі коридори забезпечують не тільки експорт сільськогосподарських товарів, але й імпорт необхідних виробів і сировини. Загальний товарообіг, реалізований через цей коридор, оцінюється приблизно в 99 мільярдів євро. 

У лютому 2023 року Комісія та Україна поставили підписи під знаковим пактом про асоційовану участь України у програмі «Єдиний ринок» — починанні, створеному для полегшення доступу до ринку, заохочення сприятливого ділового середовища і стимулювання довгострокового сталого зростання.

Infographic showing EU support to Ukraine's economy and finance

  1. 2023 рік

    ЄС надає Україні пакет підтримки на суму до 18 мільярдів євро у вигляді винятково пільгових кредитів. Завдяки йому Україна може і надалі виплачувати заробітну плату й пенсії та підтримувати основні державні послуги, як-от лікарні, школи і житло для переселених осіб. Він також допомагає забезпечити макроекономічну стабільність і відновити зруйновану критичну інфраструктуру.

  2. 2022 рік

    ЄС спрямував 7,2 мільярдів євро у вигляді макрофінансової допомоги для забезпечення безперервної діяльності уряду та державних служб України.

Збереження критичної інфраструктури

Ядерна безпека

Оскільки Росія продовжує створювати загрозу для цивільних ядерних об'єктів, ЄС надав Україні зі стратегічного резерву «rescEU» понад 54,8 мільйони євро у вигляді матеріальної допомоги, пов'язаної з ядерною безпекою, як-от відновлення обладнання та лабораторій.

Енергетика

У відповідь на зухвалі терористичні напади Росії на енергетичну інфраструктуру України, були невідкладно вжиті надзвичайні заходи. Ще на початку війни ЄС зробив рішучий крок зі стабілізації електроенергетичних систем України та Молдови — синхронізував свої електромережі з континентальною європейською мережею.

Infographic showing EU support to Ukraine's energy infrastructure

Телекомунікації

Європейська комісія успішно провела переговори з операторами зв'язку в ЄС і Україні, щоб дозволити українським біженцям користуватися мобільними телефонами з мінімальним тарифом за роумінг або без нього терміном на три місяці. Окрім того, що роумінг став доступним, ЄС розподілив 2,5 мільйони SIM-карт між українцями, які шукають притулку, і створив точки доступу до Wi-Fi в прикордонних пунктах і притулках.

Допомога Україні, щоб вона захистила себе

20 мільярдів євро у вигляді військової підтримки для України (ЄС + держави-члени)

Завдяки Європейському інструменту підтримки миру, що має фінансування у обсязі 5,6 мільярдів євро, стало можливим постачання танків, вертольотів, систем протиповітряної оборони, ракет і боєприпасів.

Місія ЄС з військової допомоги на підтримку України підготувала 25 тисяч українських військовослужбовців. Ми впевнено крокуємо до нашої мети — повної підготовки 30 тисяч українських військовослужбовців до кінця цього року.

У липні 2023 року набув чинності законодавчий акт про підтримку виробництва боєприпасів. Цей регламент передбачає конкретні цільові заходи для стимулювання виробництва і забезпечення надійного постачання боєприпасів у Європі.

ЄС зміцнив кіберстійкість України, інвестувавши 10 мільйонів євро в обладнання, програмне забезпечення та іншу пов'язану з цим допомогу.

Притягнення Росії до відповідальності

Наразі Офіс Генерального прокурора України розслідує понад 100 тисяч випадків ймовірних воєнних злочинів і злочинів проти людства, які вважаються найтяжчими порушеннями міжнародного права. З огляду на дедалі більшу кількість доказів, ЄС наполегливо підтримував розслідування й переслідування таких злочинів.

ЄС виділяє 7,5 мільйонів євро на підтримку розслідування Міжнародним кримінальним судом воєнних злочинів, скоєних Росією. Комісія також підтримала створення Міжнародного центру переслідування злочину агресії проти України. Центр, який розпочав роботу в липні 2023 року, підтримує і посилює поточні й майбутні розслідування злочину агресії, а також сприятиме обміну доказами, зібраними від початку російської агресії, та їхньому аналізу.

Запровадження санкцій для послаблення російської воєнної машини

11 потужних пакетів санкцій проти Росії, запроваджених ЄС

Ці санкції завдають удару в саме серце російської економіки, позбавляючи її ключових технологій і ринків, а також незворотно шкодять здатності Кремля фінансувати і вести війну. 

Infographic showing EU sanctions on Russia in response to the war on Ukraine

ЄС ухвалив санкції і проти Білорусі у відповідь на її причетність до вторгнення в Україну. Іран теж потрапив під санкції у зв'язку з виробництвом і постачанням безпілотників, які використовуються для нападу на Україну. ЄС також ухвалив суворе положення про запобігання обходу, яке забороняє громадянам або підприємствам ЄС свідомо і навмисно обходити санкції.

Відбудова та європейський шлях України

Майбутнє України — у Європейському Союзі. Це прагнення було підтверджене під час першого в історії засідання Колегії й Уряду та саміту Україна — ЄС у лютому 2023 року. Від червня 2022 року Україні надано статус кандидата за умови, що вона проведе ключові реформи. Україна досягла успіхів у необхідних кроках з реформування, окреслених у висновку Комісії щодо заяви України про членство в ЄС. 

Незважаючи на те, що триває війна, ЄС уже почав визначати засади відбудови України, а також були ініційовані міжнародні зусилля. 

Infographic showing EU support to Ukraine's reconstruction

  1. Червень 2023 року

    Запропоновано Механізм підтримки України в обсязі 50 мільярдів євро у рамках бюджету ЄС, запланованого на 2024-2027 роки, щоб задовольнити як нагальні потреби у відновленні, так і середньострокові зусилля з модернізації з огляду на впровадження ключових реформ на шляху до вступу до ЄС

  2. Січень 2023 року

    Започаткована Міжвідомча координаційна платформа донорів для сприяння взаємодії міжнародних донорів й фінансових організацій, щоб гарантувати надання допомоги у послідовний, прозорий та підзвітний спосіб.

  3. Жовтень 2022 року

    Комісія і Німеччина, котра тоді головувала у «Групі семи», спільно провели в Берліні Міжнародну конференцію експертів з відновлення, відбудови та модернізації України

Відкриття нового етапу в об'єднанні нашого континенту

Ударні хвилі, спричинені агресивною війною Путіна, негайно досягли шести наших партнерів на Західних Балканах. Ми поширили на Західні Балкани ті ж заходи солідарності, які вжили всередині нашого Союзу. У грудні 2022 року ми стали свідками історичного саміту ЄС — Західні Балкани, засідання якого вперше відбулося в цьому регіоні. У червні 2023 року Голова фон дер Ляєн оприлюднила новий план зростання для Західних Балкан. 

У червні 2023 року під час другого засідання Європейської політичної спільноти Голова фон дер Ляєн оголосила про новий пакет підтримки в розмірі 300 мільйонів євро, який допоможе Молдові вистояти проти викликів війни, що точиться біля її порогу, і прискорити європейську інтеграцію. 

Зміцнення європейської оборони

Також відбулась активізація оборонного співробітництва ЄС. На референдумі 1 червня 2022 року данські виборці підтримали приєднання Данії до cпільної безпекової та оборонної політики ЄС, що припинило 30-річну відмову Данії від оборонного співробітництва з ЄС

Починаючи з 2021 року Комісія успішно ініціювала і впровадила Європейський фонд оборони (ЄФО). Наразі проєкти отримали понад 3 мільярди євро — інвестиції в оборонні технології й системи завтрашнього дня. У 2023 році ЄФО зробить вливання у обсязі ще 1,2 мільярда євро в проєкти у важливих сферах оборони, як-от космічна ситуативна обізнаність, протидія гіперзвуковим ракетам і розробка прототипу європейського патрульного корвету. 

Документи

 

Застереження: Інформація на цій сторінці востаннє була оновлена 8 вересня 2023 року

Успіхи в інших сферах