Ruska agresija na Ukrajinu pokazala je da demokracija može biti krhka i stoga je u svakom trenutku treba njegovati i štititi.
Zaštita vladavine prava
Vladavina prava vezivno je tkivo Europske unije. Pristupanjem EU-u svih 27 država članica obvezalo se braniti vladavinu prava, ključnu za zaštitu vrijednosti na kojima se temelji EU: demokracije, slobode, ravnopravnosti i poštovanja ljudskih prava.
Objavljena su tri godišnja izvješća o vladavini prava, u kojima se analizira trenutačno stanje u državama članicama u četiri ključna područja:
- pravosudni sustav
- okvir za borbu protiv korupcije
- medijski pluralizam
- ostala institucijska pitanja povezana sa sustavom provjere i ravnoteže.
Dodatni alati za zaštitu vladavine prava u EU-u
Mehanizam vladavine prava
Promiče otvoreni dijalog o vladavini prava u institucijama EU-a, državama članicama i civilnom društvu.
Uredba o uvjetovanosti
Prati povrede vladavine prava u državama članicama koje bi mogle utjecati na financijske interese EU-a.
Europska komisija predstavila je u studenome 2021. prijedlog o transparentnosti i ciljanju u političkom oglašavanju u okviru mjera za zaštitu integriteta izbora i otvorenih demokratskih rasprava.
Demokracija može funkcionirati samo ako građani mogu lako pristupiti besplatnim i visokokvalitetnim informacijama. Zbog toga su sloboda i pluralizam medija ključni za pravilno funkcioniranje demokratskog sustava i prioritetno su područje u akcijskom planu za europsku demokraciju.
Komisija je u prosincu 2021. najavila novi program Globalna Europa za ljudska prava i demokraciju, vrijedan 1,5 milijardi EUR, kako bi se do 2027. povećala potpora EU-a promicanju i zaštiti ljudskih prava, temeljnih sloboda, demokracije, vladavine prava te radu organizacija civilnog društva i boraca za ljudska prava iz cijelog svijeta.
Komisija aktivno podupire ukrajinske neovisne medije i civilno društvo u okviru 335 milijuna EUR vrijedne humanitarne pomoći Ukrajini. Potporu ukrajinskim novinarima jača i europsko civilno društvo.
Kad je njoj i njezinoj obitelji jedna irska obitelj ponudila smještaj, Nadia Dobrianska preselila se iz Kijeva u Cork. Nadia dokumentira kršenja ljudskih prava i ratne zločine koje je počinila ruska vojska. Osim toga, svira irsku flautu i pjeva irske tradicionalne pjesme.
Predstojeći izazovi
Zbog tehnoloških promjena i društvenih nemira posljednjih godina mnogi novinari ne mogu na odgovarajući način obavljati svoj posao. Komisija je provela ili priprema tri mjere za promjenu tih trendova:
- Sigurnost novinara – na internetu i izvan njega – glavne inicijative uključuju stvaranje neovisnih nacionalnih službi za potporu kao što su telefonske linije za pomoć, pravni savjeti, psihološka pomoć, povećana zaštita novinara tijekom prosvjeda te skloništa za novinare i medijske djelatnike koji se suočavaju s prijetnjama.
- Zakonodavstvo za zaštitu novinara i boraca za ljudska prava od zlonamjernih tužbi – novim će se mjerama sucima omogućiti brzo odbacivanje takozvanih strateških tužbi protiv javnog sudjelovanja i ojačati položaj novinara i boraca za ljudska prava u njihovim nastojanjima da izraze svoje stajalište u javnom interesu.
- Akt o slobodi medija – njime će se prvi put u pravo EU-a ugraditi zajedničke odredbe za zaštitu medijskog pluralizma i uredničke neovisnosti. Sloboda medija, pluralizam i sigurnost novinara prate se i u godišnjim izvješćima o vladavini prava.
Hrabri novinari riskiraju svoje živote izvještavajući o humanitarnim posljedica rata u Ukrajini. Frederic Leclerc-Imhoff iz Francuske imao je samo 32 godine kad je izgubio život u ruskom napadu na humanitarni konvoj u Ukrajini.
Izjava o ograničenju odgovornosti: podaci na ovoj stranici zadnji su put ažurirani 31. kolovoza 2022.