Ostvarenje našeg punog potencijala
S obzirom na demografske izazove s kojima se danas suočavamo, moramo osnažiti i iskoristiti potencijal svih članova raznolikih društava. Svi koji dijele iste težnje moraju imati jednake mogućnosti – to je jedan od glavnih prioriteta Komisije Ursule von der Leyen. Izgradnja rodno ravnopravnog svijeta također je jedan od ključnih ciljeva integriranih u vanjsko djelovanje EU-a.
Ravnopravnost žena i muškaraca jedna je od temeljnih vrijednosti EU-a. Deset godina nakon što je Komisija predložila direktivu za poboljšanje rodne ravnoteže u upravama trgovačkih društava suzakonodavci su postigli dogovor zahvaljujući intenzivnom radu Komisije Ursule von der Leyen. Osim toga, u okviru programa Obzor Europa pokrenut je pilot-projekt „Women TechEU”, čiji je cilj da se poveća udio žena na vodećim položajima u sektoru visoke tehnologije.
Jednaka plaća za jednaki rad
Diskriminacija u pogledu plaće i dalje je problem. Stoga je Komisija u ožujku 2021. predstavila Prijedlog direktive o jačanju primjene načela jednakih plaća za jednak rad putem transparentnosti plaća i provedbenih mehanizama.
Rodno uvjetovano nasilje i dalje je surova stvarnost za previše žena u EU-u. Komisija je u ožujku 2022. predložila pravila na razini EU-a za okončanje rodno uvjetovanog nasilja nad ženama i nasilja u obitelji. Predloženom direktivom kriminalizirat će se silovanje na temelju nedostatka pristanka i genitalno sakaćenje žena, kao i nasilje na internetu na temelju spola i roda.
Postizanje uključivog društva
Europska komisija predana je postizanju pluralističkog, rodno ravnopravnog i uključivog društva, u kojem se prema LGBTIQ+ osobama, manjinama i osobama s invaliditetom postupa jednako. Posebna radna skupina za ravnopravnost radi na uključivanju aspekata ravnopravnosti u sva područja politike. Komisija surađuje s državama članicama na izradi, donošenju i provedbi nacionalnih akcijskih planova za LGBTIQ+ osobe i za borbu protiv rasizma. Kao čuvarica Ugovorâ, Komisija spremno pokreće postupke zbog povrede kad je riječ o kršenju temeljnih prava, kao što je bio slučaj, na primjer, u vezi s kršenjima prava LGBTIQ+ zajednice u Mađarskoj i Poljskoj.
- Listopad 2021.Borba protiv antisemitizma
Strategijom EU-a za borbu protiv antisemitizma i njegovanje židovske kulture utvrđuje se niz mjera za jačanje borbe protiv svih oblika antisemitizma, ali i, po prvi put, za promicanje židovske baštine i kulture te borbu protiv antisemitizma izvan EU-a. Države članice trenutačno izrađuju nacionalne akcijske planove, koji će biti spremni do kraja 2022.
- Prosinac 2021.Kriminalizacija govora mržnje i zločina iz mržnje
Komisija je poduzela prve korake prema proširenju popisa kaznenih djela u EU-u na govor mržnje i zločin iz mržnje.
- Ožujak i travanj 2022.Provedba akcijskih planova za LGBTIQ+ osobe i za borbu protiv rasizma
Komisija je izdala smjernice za izradu, donošenje i provedbu nacionalnih planova za borbu protiv rasizma i za LGBTIQ+ osobe.
Nagrada za europske prijestolnice uključenosti i raznolikosti prvi je put dodijeljena u travnju 2022. kako bi se odalo priznanje radu gradova i regija u Europi na promicanju uključenosti i stvaranju društava bez diskriminacije i mržnje.
Platforma za osobe s invaliditetom pruža još jedno okruženje koje relevantnim dionicima omogućuje da razmjenjuju iskustva i primjere dobre prakse, uče jedni od drugih i surađuju.
Anna Ohnweiler jedna je od osnivačica platforme „Omas gegen Rechts” (Bake protiv ekstremizma), čiji je cilj borba protiv antisemitizma, rasizma i mizoginije.
Potpora djeci u cijelom EU-u
Suzbijanje seksualnog zlostavljanja djece
- Komisija je u svibnju 2022. predložila novo zakonodavstvo EU-a za sprečavanje i suzbijanje seksualnog zlostavljanja djece na internetu. Predloženim pravilima EU-a pružatelji usluga obvezat će se na otkrivanje, prijavljivanje i uklanjanje materijala sa seksualnim zlostavljanjem djece.
- Novi EU-ov neovisni centar za suzbijanje seksualnog zlostavljanja djece blisko će surađivati s nacionalnim tijelima kaznenog progona, Agencijom Europske unije za suradnju tijela za izvršavanje zakonodavstva te skupinama za potporu spašavanju i zaštiti preživjelih te privođenju počinitelja pravdi.
Bolji internet za djecu
- Komisija je 2022. donijela i novu europsku strategiju za bolji internet za djecu.
- Na snagu su stupila i pravila o uklanjanju terorističkih sadržaja s interneta.
- Europskim jamstvom za djecu državama članicama pružaju se smjernice i sredstva za potporu djeci kojoj je potrebna pomoć tako što im se jamči pristup obrazovanju, izvannastavnim aktivnostima, zdravim školskim obrocima i zdravstvenoj skrbi.
- Tijekom 2022. pomogli smo deset država članica da svoje obrazovne sustave učine uključivijima podupiranjem uključivanja djece s invaliditetom, djece migrantskog podrijetla ili djece u ranjivom položaju.
- Od početka rata u Ukrajini više od 2 milijuna ukrajinske djece potražilo je utočište u Europskoj uniji. Ta djeca imaju ista prava i zaštitu kao i djeca koja su građani EU-a. Njihov je doček u školama u brojnim državama članicama bio dirljiv.
Kiril Slavov, gluhonijemi mladi Bugarin koji je odrastao u Stockholmu, pomaže gluhonijemim Ukrajincima u bijegu od rata i započinjanju novog života u Sofiji. Prevodi na međunarodni znakovni jezik i pomaže im u pronalasku posla.
Izjava o ograničenju odgovornosti: podaci na ovoj stranici zadnji su put ažurirani 31. kolovoza 2022.