Ako ukázala agresia Ruska voči Ukrajine, demokracia je krehká a treba ju neustále pestovať a chrániť.
Ochrana právneho štátu
Právny štát drží Európsku úniu dovedna ako spojivo. Pristúpením k EÚ sa všetkých 27 členských štátov zaviazalo brániť právny štát, ktorý má zásadný význam z hľadiska ochrany hodnôt, na ktorých bola EÚ založená: demokracie, slobody, rovnosti a dodržiavania ľudských práv.
Doposiaľ boli v členských štátoch uverejnené tri výročné správy o právnom štáte týkajúce sa súčasného vývoja v štyroch kľúčových oblastiach:
- justičný systém,
- protikorupčný rámec,
- pluralita médií,
- iné inštitucionálne otázky súvisiace so systémom bŕzd a protiváh.
Ďalšie nástroje na ochranu právneho štátu v EÚ
Mechanizmus právneho štátu
Podporuje otvorený dialóg o právnom štáte medzi inštitúciami EÚ, členskými štátmi a občianskou spoločnosťou.
Nariadenie o podmienenosti
Monitoruje porušovanie zásad právneho štátu v členských štátoch, ktoré by mohlo mať vplyv na finančné záujmy EÚ.
V novembri 2021 Komisia predložila návrh týkajúci sa transparentnosti a zacieľovania politickej reklamy. Ide o jedno z opatrení, ktoré majú chrániť integritu volieb a otvorenú demokratickú diskusiu.

Demokracia môže fungovať len vtedy, ak majú občania jednoduchý prístup k bezplatným a kvalitným informáciám. Pre riadne fungovanie demokratického systému sú preto nevyhnutné sloboda a pluralita médií, ktoré tvoria prioritnú oblasť v akčnom pláne pre európsku demokraciu.
Komisia v decembri 2021 avizovala nový program Globálna Európa pre ľudské práva a demokraciu s financovaním vo výške 1,5 miliardy eur, ktorý má do roku 2027 zintenzívniť podporu zo strany EÚ na presadzovanie a ochranu ľudských práv, základných slobôd, demokracie, právneho štátu a práce organizácií občianskej spoločnosti a obhajcov ľudských práv na celom svete.

Demokratický pokrok sa často rýchlo rozšíri v celom regióne..., čo svedčí o tom, že demokracia má moc utvárať dynamiku a presvedčenie, že pozitívna zmena je možná.
Ako súčasť humanitárnej pomoci pre Ukrajinu vo výške 335 miliónov eur Komisia aktívne podporuje nezávislé ukrajinské médiá a občiansku spoločnosť. Za ukrajinských novinárov sa rozhodne postavila aj európska občianska spoločnosť.

Keď Nadii Dobrianskej jedna írska rodina ponúkla, že jej aj s blízkymi poskytne útočisko, presťahovala sa z Kyjeva do Corku. Nadia dokumentuje porušovanie ľudských práv a vojnové zločiny, ktorých sa dopúšťa ruská armáda. Okrem toho sa venuje hre na írsku flautu a spevu írskych tradičných piesní.
Výzvy budúcnosti
Vzhľadom na technologické zmeny a sociálne nepokoje, ku ktorých došlo v posledných rokoch, mnohí novinári v súčasnosti nie sú schopní riadne vykonávať svoju prácu. S cieľom zvrátiť tento vývoj Komisia zaviedla alebo pripravuje tri opatrenia:
- Bezpečnosť novinárov – offline aj online – K hlavným iniciatívam patrí vytvorenie nezávislých vnútroštátnych podporných služieb, ako sú linky pomoci, právne poradenstvo, psychologická podpora, zvýšená ochrana novinárov počas demonštrácií a bezpečné domy pre novinárov a pracovníkov médií, ktorí čelia vyhrážkam.
- Právne predpisy na ochranu novinárov a obhajcov ľudských práv pred zneužívaním súdnych sporov – Tieto nové opatrenia umožnia sudcom promptne zamietnuť tzv. žaloby SLAPP (strategické súdne spory proti účasti verejnosti) a zlepšia postavenie novinárov a obhajcov ľudských práv pri vystupovaní vo verejnom záujme.
- Akt o slobode médií – V tomto akte budú po prvýkrát v histórii práva EÚ zakotvené spoločné záruky na ochranu plurality médií a ich redakčnej nezávislosti. Sloboda médií, pluralita a bezpečnosť novinárov sa monitorujú aj vo výročných správach o právnom štáte.
Odvážni novinári riskujú životy, aby priniesli správy o tom, ako vojna na Ukrajine ovplyvňuje životy ľudí. Frederic Leclerc-Imhoff z Francúzska mal len 32 rokov, keď zomrel pri ruskom útoku na humanitárny konvoj na Ukrajine.
