Kot je pokazala ruska agresija proti Ukrajini, je demokracija lahko zelo krhka, zato jo je treba ves čas negovati in varovati.
Zaščita pravne države
Pravna država je vezivo Evropske unije. Vseh 27 držav članic se je s pridružitvijo EU zavezalo, da bodo branile pravno državo, ki je bistvena za zaščito vrednot, na katerih temelji EU: demokracija, svoboda, enakost in spoštovanje človekovih pravic.
Do zdaj so bila objavljena tri letna poročila o stanju pravne države glede trenutnega razvoja na štirih ključnih področjih v državah članicah:
- pravosodni sistemi
- protikorupcijski okvir
- pluralnost medijev
- druga institucionalna vprašanja, povezana s sistemom zavor in ravnovesij
Drugi vzvodi za zaščito pravne države v EU
Mehanizem pravne države
Spodbuja odprt dialog o pravni državi med institucijami EU, državami članicami in civilno družbo.
Uredba o pogojevanju
Spremlja kršitve pravne države v državah članicah, ki bi lahko vplivale na finančne interese EU.
Komisija je novembra 2021 kot del ukrepov za zaščito integritete volitev in odprte demokratične razprave predstavila predlog o preglednosti in ciljanem političnem oglaševanju.

Demokracija lahko deluje le, če imajo državljani prost dostop do brezplačnih in kakovostnih informacij. Zato sta svoboda in pluralnost medijev bistveni za ustrezno delovanje demokratičnega sistema in sta prednostno področje v akcijskem načrtu za evropsko demokracijo.
Komisija je decembra 2021 napovedala novi program Globalna Evropa za človekove pravice in demokracijo v vrednosti 1,5 milijarde evrov, s katerim naj bi EU do leta 2027 okrepila podporo za spodbujanje in varstvo človekovih pravic, temeljnih svoboščin, demokracije, pravne države ter delovanja organizacij civilne družbe in zagovornikov človekovih pravic po vsem svetu.

„Demokratični napredek se pogosto hitro razširi po celotni regiji … kar kaže na moč demokracije, da ustvari zagon in prepričanje, da so pozitivne spremembe možne.“
Komisija dejavno podpira ukrajinske neodvisne medije in civilno družbo v okviru 335 milijonov evrov vredne humanitarne pomoči, ki se zagotavlja Ukrajini. Tudi evropska civilna družba krepi podporo ukrajinskim novinarjem in novinarkam.

Nadia Dobrianska se je iz Kijeva preselila v Cork, kjer je irska družina njej in njeni družini ponudila nastanitev. Nadia dokumentira kršitve človekovih pravic in vojne zločine ruske vojske. Igra tudi na irsko piščal in prepeva tradicionalne irske pesmi.
Prihodnji izzivi
Zaradi tehnoloških premikov in družbenih nemirov v zadnjih letih številni novinarji ne morejo ustrezno opravljati svojega dela. Komisija je izvedla ali pripravlja tri ukrepe za obrnitev teh trendov:
- Varnost novinarjev – na spletu in sicer – ključne pobude vključujejo vzpostavitev neodvisnih nacionalnih podpornih služb, denimo telefonske številke za pomoč, pravno svetovanje, psihološka podpora, večja zaščita novinarjev med demonstracijami ter zatočišča za novinarje in medijske delavce, ki se soočajo z grožnjami.
- Zakonodaja za zaščito novinarjev in zagovornikov človekovih pravic pred tožbami, vloženimi z zlorabo procesnih pravic – novi ukrepi bodo sodnikom omogočili hitro zavrnitev strateških tožb za onemogočanje udeležbe javnosti (t. i. tožbe SLAPP – strategic litigation against public participations) ter novinarje in zagovornike človekovih pravic opolnomočili pri njihovih prizadevanjih za izražanje stališč v javnem interesu.
- Akt o svobodi medijev – akt bo v pravo EU prvič uvedel skupne zaščitne ukrepe za zaščito pluralnosti in uredniške neodvisnosti medijev. Svoboda in pluralnost medijev ter varnost novinarjev se spremljajo tudi v letnih poročilih o stanju pravne države.
Pogumni novinarji in novinarke tvegajo življenje, ko poročajo o humanitarnih posledicah vojne v Ukrajini. Frederic Leclerc-Imhoff iz Francije je bil star komaj 32 let, ko je izgubil življenje v ruskem napadu na humanitarni konvoj v Ukrajini.

Izjava o omejitvi odgovornosti: podatki na tej strani so bili nazadnje posodobljeni 31. avgusta 2022