Російська агресія в Україні показала, що демократія — це крихка ідея, яку треба весь час плекати й захищати.
Захист верховенства права
Верховенство права — це те, що зв’язує Європейський Союз в одне ціле. Приєднуючись до ЄС, усі 27 держав-членів зобов’язалися відстоювати верховенство права, що є суттєвим для захисту цінностей, на яких побудовано ЄС: демократії, свободи, та поваги до прав людини.
Опубліковано три щорічні Звіти про верховенство права щодо поточних подій по всіх державах-членах у чотирьох ключових сферах:
- система правосуддя,
- антикорупційні правові рамки,
- плюралізм ЗМІ,
- інші інституційні питання, що стосуються стримувань і противаг.
Додаткові інструменти для захисту верховенства права в ЄС
Механізм верховенства права
Сприяє відкритому діалогу з питань верховенства права між установами ЄС, державами-членами та громадянським суспільством.
Регламент про дотримання верховенства права
Здійснює в державах-членах моніторинг порушень верховенства права, які можуть вплинути на фінансові інтереси ЄС.
У листопаді 2021 року Комісія внесла законопроект щодо прозорості та цільової аудиторії політичної реклами в рамках заходів, спрямованих на захист доброчесних виборів та відкритих демократичних дебатів.
Демократія може функціонувати лише тоді, коли громадяни мають легкий доступ до вільної та якісної інформації. Саме тому свобода засобів масової інформації та плюралізм є суттєвими для правильного функціонування демократичної системи та утворюють пріоритетний напрямок у Плані дій щодо європейської демократії.
У грудні 2021 року Комісія оголосила нову Програму глобальної Європи з прав людини та демократії вартістю 1,5 млрд євро для посилення підтримки ЄС у заохоченні та захисті прав людини, основних свобод, демократії, верховенства права та діяльності організацій громадянського суспільства й правозахисників у всьому світі до 2027 року.
Комісія активно підтримує незалежні ЗМІ та громадянське суспільство України в рамках надання Україні гуманітарної допомоги на суму 335 млн євро. Європейське громадянське суспільство також активізується на підтримку українських журналістів.
Надя Добрянська переїхала з Києва до Корку після того, як ірландська сім'я запропонувала їй та її родині притулок. Надя документує порушення прав людини і воєнні злочини з боку російських військових. Вона також грає на ірландській флейті і співає традиційні ірландські пісні.
Виклики майбутнього
Технологічні зрушення та соціальні заворушення протягом останніх років призвели до того, що багато журналістів зараз неспроможні виконати свою роботу належним чином. Для усунення цих тенденцій були реалізовані або знаходяться в стадії підготовки Комісією три заходи:
- Безпека журналістів — поза інтернетом та в інтернеті — ключові ініціативи включають створення незалежних національних служб підтримки, таких як телефон довіри, юридичні консультації, психологічна підтримка, посилений захист журналістів під час демонстрацій, а також притулки для журналістів та професіоналів ЗМІ, які стикаються з погрозами.
- Законодавство щодо захисту журналістів і правозахисників від зловживань судовими позовами проти них — нові заходи дозволять суддям швидко відхилити так звані SLAPP (стратегічні позови проти участі громадськості) та підтримають журналістів і правозахисників у їхніх зусиллях із відкритого захисту інтересів суспільства.
- Закон про свободу ЗМІ — вперше закріпить у законодавстві ЄС загальні гарантії захисту плюралізму ЗМІ та редакційної незалежності. Свобода ЗМІ, плюралізм та безпека журналістів також висвітлюються у щорічних Звітах про верховенство права.
Сміливі журналісти ризикують життям, висвітлюючи вплив війни в Україні на життя людей. Фредерікові Леклер-Імгоффу з Франції було лише 32 роки, коли він загинув під час російського нападу на гуманітарний конвой в Україні.