Както показа агресията на Русия срещу Украйна, демокрацията е крехка концепция, която трябва да бъде подхранвана и защитавана по всяко време.
Защита на върховенството на закона
Върховенството на закона е „лепилото“, което скрепява Европейския съюз. С присъединяването си към ЕС всички 27 държави членки поеха ангажимент да защитават върховенството на закона, което е от съществено значение за защитата на ценностите, на които се основава ЕС: демокрация, свобода, равенство и зачитане на правата на човека.
Вече са публикувани три годишни доклада относно върховенството на закона във връзка с текущите събития в държавите членки в четири ключови области:
- Правосъдна система
- Уредба за борба с корупцията
- Медиен плурализъм
- Други институционални въпроси, свързани с принципите на взаимозависимост и взаимоограничаване
Допълнителни инструменти за защита на върховенството на закона в ЕС
Механизъм за върховенството на закона
Насърчава открития диалог относно върховенството на закона между институциите на ЕС, държавите членки и гражданското общество.
Регламент относно обвързаността с условия
Наблюдава нарушенията на върховенството на закона в държавите членки, които биха могли да засегнат финансовите интереси на ЕС.
През ноември 2021 г. Европейската комисия представи предложение относно прозрачността и таргетирането на политическото рекламиране като част от мерките за защита на почтеността на изборите и на открития демократичен дебат.

Демокрацията може да функционира само когато гражданите имат лесен достъп до безплатна и висококачествена информация. Ето защо свободата и плурализмът на медиите са от съществено значение за доброто функциониране на демократичната система и представляват приоритетна област в Плана за действие за европейската демокрация.
През декември 2021 г. Комисията обяви нова програма „Глобална Европа за правата на човека и демокрацията“ на стойност 1,5 млрд. евро, за да увеличи подкрепата на ЕС за утвърждаването и защитата на правата на човека, основните свободи, демокрацията, върховенството на закона и работата на организациите на гражданското общество и защитниците на правата на човека по света до 2027 г.

Демократичният напредък често се разпространява бързо в цял регион..., което показва мощта, присъща на демокрацията, за да създаде импулс за действие и вяра, че е възможна положителна промяна“.
Комисията активно подкрепя независимите медии и гражданското общество в Украйна в рамките на предоставената на Украйна хуманитарна помощ в размер на 335 милиона евро. Европейското гражданско общество също така засилва подкрепата си за украинските журналисти.

Надя Добриянска се премества от Киев в Корк, след като ирландско семейство предлага да приюти нея и семейството ѝ. Надя документира нарушения на правата на човека и военни престъпления от страна на руските военни. Те също така свири на ирландска флейта и пее традиционни ирландски песни.
Предизвикателствата пред нас
Технологичните промени и социалните вълнения през последните години означават, че много журналисти вече не са в състояние да вършат работата си както трябва. Три мерки за обръщане на тези тенденции са приложени или са в процес на изготвяне от Комисията:
- Безопасност на журналистите — офлайн и онлайн — включва създаването на независими национални услуги за подкрепа, като телефонни линии за помощ, правни съвети, психологическа подкрепа, повишена защита на журналистите по време на демонстрации и закрила за журналисти и медийни специалисти, изправени пред заплахи.
- Законодателство за защита на журналистите и защитниците на правата на човека от злоупотреби със съдебни производства — Новите мерки ще дадат възможност на съдиите бързо да прекратяват така наречените ССПНСУО (стратегически съдебни производства, насочени срещу участието на обществеността) и ще подкрепят усилията на журналистите и защитниците на правата на човека да говорят в името на обществения интерес.
- Законодателен акт за свободата на медиите — Актът ще включва — за първи път в правото на ЕС — общи гаранции за защита на медийния плурализъм и редакционната независимост. Свободата на медиите, плурализмът и безопасността на журналистите също се наблюдават в годишните доклади относно върховенството на закона.
Смели журналисти рискуват живота си, отразявайки човешките аспекти на войната в Украйна. Фредерик Льоклер-Имхоф от Франция е само на 32 години, когато загубва живота си при руско нападение срещу хуманитарен конвой в Украйна.

Отказ от отговорност: Данните на тази страница са актуализирани за последен път на 31 август 2022 г.