Ruská agrese proti Ukrajině ukázala, jak je demokracie křehká a je třeba o ni neustále pečovat a chránit ji.
Ochrana právního státu
Právní stát je pojítkem, které Evropskou unii sjednocuje. Přistoupením k EU se všech 27 členských států zavázalo hájit právní stát, který má zásadní význam pro ochranu hodnot, na nichž byla EU založena: demokracie, svoboda, rovnost a dodržování lidských práv.
V současné době byly zveřejněny tři výroční zprávy o právním státu, které hodnotí současný vývoj v členských státech ve čtyřech klíčových oblastech:
- justiční systém
- protikorupční rámec
- pluralita sdělovacích prostředků
- další institucionální otázky týkající se systému brzd a protivah
Další nástroje na ochranu právního státu v EU
Mechanismus právního státu
podporuje otevřený dialog o právním státu mezi orgány EU, členskými státy a občanskou společností
Nařízení o podmíněnosti
monitoruje porušení zásad právního státu v členských státech, která by mohla mít dopad na finanční zájmy EU
V listopadu 2021 Evropská komise předložila návrh týkající se transparentnosti a cílení politické reklamy jako součást opatření zaměřených na ochranu integrity voleb a otevřenou, demokratickou debatu.
Demokracie může fungovat pouze tehdy, mají-li občané snadný přístup k bezplatným a vysoce kvalitním informacím. Svoboda a pluralita sdělovacích prostředků jsou tedy zásadní pro řádné fungování demokratického systému, a v evropském akčním plánu pro demokracii proto představují prioritní oblast.
V prosinci 2021 Komise oznámila nový program Globální Evropa pro lidská práva a demokracii v hodnotě 1,5 miliardy eur, jehož cílem je zvýšit podporu EU na prosazování a ochranu lidských práv, základních svobod, demokracie, právního státu a činnosti organizací občanské společnosti a obránců lidských práv po celém světě do roku 2027.
V rámci humanitární pomoci ve výši 335 milionů eur poskytnuté Ukrajině Komise aktivně podporuje tamní nezávislé sdělovací prostředky a občanskou společnost. Ukrajinské novináře rovněž podporuje evropská občanská společnost.
Nadia Dobrianska se přestěhovala z Kyjeva do Corku poté, co jí irská rodina nabídla, že ji a její rodinu ubytuje. Nadia dokumentuje porušování lidských práv a válečné zločiny, kterých se dopouští ruská armáda. Ráda hraje na irskou flétnu a zpívá tradiční irské písně.
Výzvy do budoucna
V důsledku výrazných pokroků v technologiích a sociálních nepokojů v posledních letech nemůže nyní mnoho novinářů řádně vykonávat svou práci. Aby se podařilo tyto trendy zvrátit, Komise již provedla nebo připravuje tři opatření:
- Bezpečnost novinářů – offline i online – Mezi klíčové iniciativy patří vytvoření nezávislých vnitrostátních podpůrných služeb, včetně asistenčních linek, právního poradenství, psychologické podpory, zvýšené ochrany novinářů během demonstrací a útočiště pro novináře a pracovníky sdělovacích prostředků, kteří jsou ohrožováni.
- Právní předpisy na ochranu novinářů a obránců lidských práv před zneužíváním žalob proti nim – Nová opatření umožní soudcům rychle zamítat tzv. SLAPPs (strategické žaloby proti účasti veřejnosti) a podpoří novináře a obránce lidských práv v jejich úsilí vystupovat ve veřejném zájmu.
- Akt o svobodě sdělovacích prostředků – Tento akt poprvé zakotví do práva EU společné záruky na ochranu plurality sdělovacích prostředků a redakční nezávislosti sdělovacích prostředků. Svoboda médií, pluralita a bezpečnost novinářů se rovněž sledují ve výročních zprávách o právním státu.
Odvážní novináři riskují své životy, aby přinesli zpravodajství o dopadu války na Ukrajině na její obyvatele. Frédéricu Leclerc-Imhoffovi z Francie bylo pouhých 32 let, když přišel o život při ruském útoku na humanitární konvoj na Ukrajině.