Nagu Venemaa agressioon Ukraina vastu näitas, on demokraatia habras ning vajab kogu aeg tuge ja kaitset.
Õigusriigi põhimõtte kaitsmine
Õigusriik on liim, mis Euroopa Liitu koos hoiab. ELiga ühinedes kohustusid kõik 27 liikmesriiki kaitsma õigusriigi põhimõtet, mis on oluline, et kaitsta ELi alusväärtusi: demokraatiat, vabadust, võrdsust ja inimõigusi.
Praeguseks on avaldatud kolm õigusriigi olukorda käsitlevat aastaaruannet, milles käsitletakse liikmesriikides toimuvaid arenguid neljas põhivaldkonnas:
- Kohtusüsteem
- Korruptsioonivastane raamistik
- Meedia mitmekesisus
- Muud kontrolli- ja tasakaalustussüsteemiga seotud institutsioonilised küsimused
Täiendavad vahendid õigusriigi põhimõtte kaitsmiseks ELis
Õigusriigi mehhanism
Sellega edendatakse ELi institutsioonide, liikmesriikide ja kodanikuühiskonna vahelist avatud dialoogi õigusriigi teemal.
Õigusriigi tingimuslikkuse määrus
Selle abil jälgitakse selliseid õigusriigi põhimõtte rikkumisi liikmesriikides, mis võivad mõjutada ELi finantshuve.
2021. aasta novembris esitas komisjon ettepaneku, mis puudutab valimisreklaami läbipaistvust ja suunamist. Ettepanek on osa meetmetest, mille eesmärk on kaitsta valimiste usaldusväärsust ja avatud demokraatlikku arutelu.
Demokraatia saab toimida ainult siis, kui kodanikel on lihtne ja tasuta juurdepääs kvaliteetsele teabele. Seetõttu on meediavabadus ja pluralism demokraatliku süsteemi toimimiseks hädavajalikud ning need on Euroopa demokraatia tegevuskava prioriteetsed valdkonnad.
2021. aasta detsembris kuulutas komisjon välja uue ülemaailmse Euroopa inimõiguste ja demokraatia programmi mahuga 1,5 miljardit eurot, et suurendada ELi toetust inimõiguste, põhivabaduste, demokraatia, õigusriigi ning kodanikuühiskonna organisatsioonide ja inimõiguste kaitsjate tegevusele kogu maailmas kuni 2027. aastani.
Komisjon toetab aktiivselt Ukraina sõltumatut meediat ja kodanikuühiskonda. See on osa Ukrainale antavast 335 miljoni euro suurusest humanitaarabist. Ukraina ajakirjanikke toetab üha enam ka Euroopa kodanikuühiskond.
Nadia Dobrianska kolis Kiievist Corki, kus Iirimaa perekond oli pakkunud talle ja tema perekonnale peavarju. Nadia dokumenteerib Venemaa sõjaväe toimepandud inimõiguste rikkumisi ja sõjakuritegusid. Ta mängib ka iiri flööti ja laulab iiri rahvalaule.
Eesseisvad ülesanded
Viimastel aastatel toimunud tehnoloogilised muutused ja sotsiaalsed rahutused ei võimalda paljudel ajakirjanikel enam korralikult tööd teha. Komisjonil on rakendus- või ettevalmistusetapis kolm meedet nende suundumuste ümberpööramiseks.
- Ajakirjanike turvalisus – nii päriselus kui ka internetis – Peamiste algatuste hulka kuuluvad sõltumatute riiklike tugiteenuste loomine, nt abitelefonid, õigusnõustamine, psühholoogiline tugi, ajakirjanike parem kaitse meeleavalduste ajal ning varjupaigad ähvardustega silmitsi seisvatele ajakirjanikele ja meediatöötajatele.
- Õigusaktid, mis kaitsevad ajakirjanikke ja inimõiguslasi pahatahtlike kohtuasjade eest – Uued meetmed võimaldavad kohtunikel nn vaigistuskaebused (üldsuse osalemise vastased strateegilised hagid) kiiresti tagasi lükata ning võimestada ajakirjanikke ja inimõiguste kaitsjaid avalikes huvides sõna võtma.
- Meediavabaduse õigusakt – Aktis sätestatakse esimest korda ELi õiguses ühised kaitsemeetmed meedia pluralismi ja toimetuste sõltumatuse kaitsmiseks. Meediavabadust, pluralismi ja ajakirjanike turvalisust jälgitakse ka iga-aastastes õigusriigi olukorda käsitlevates aruannetes.
Vaprad ajakirjanikud riskivad eluga, et kajastada Ukraina sõja mõju inimestele. Frederic Leclerc-Imhoff Prantsusmaalt oli vaid 32-aastane, kui ta hukkus Ukrainas Venemaa rünnakus humanitaarkonvoi vastu.