Uresničevanje vseh svojih potencialov
Ob demografskih izzivih, s katerimi se danes soočamo, moramo opolnomočiti vse člane različnih družb in izkoristiti njihov potencial. Vsi, ki si prizadevajo za enake cilje, morajo imeti enake priložnosti, kar je ena od glavnih prednostnih nalog Komisije Ursule von der Leyen. Prizadevanje, da svet postane spolno enakosten, je tudi eden ključnih ciljev, upoštevan pri zunanjem delovanju EU.
Enakost žensk in moških je temeljna vrednota EU. Deset let po tem, ko je Komisija prvič predlagala direktivo za izboljšanje uravnotežene zastopanosti spolov v upravnih odborih družb, sta sozakonodajalca dosegla dogovor o tem aktu zahvaljujoč obnovljenim prizadevanjem Komisije Ursule von der Leyen. Poleg tega se je v okviru programa Obzorje Evropa začel pilotni projekt women TechEU, ki ženske postavlja v ospredje inovacijsko intenzivnih tehnologij.
Enako plačilo za enako delo
Diskriminacija pri plačilu za delo ostaja težava. Komisija je zato marca 2021 predstavila predlog direktive za okrepitev uporabe načela enakega plačila za enako delo z mehanizmi za preglednost plačil in izvrševanje.

Nasilje na podlagi spola je še vedno grozljiva resničnost za premnogo žensk v EU. Komisija je marca 2022 predlagala pravila na ravni EU za odpravo nasilja nad ženskami zaradi spola in nasilja v družini. Predlagana direktiva bo inkriminirala posilstvo na podlagi odsotnosti privolitve ter pohabljenje ženskih spolovil. Inkriminirala bo tudi kibernetsko nasilje zaradi spola.

Doseganje vključujoče družbe
Evropska komisija se zavzema za pluralistično, spolno enakostno in vključujočo družbo, v kateri so LGBTIQ+ osebe, manjšine ali invalidi obravnavani enako kot vsi ostali člani družbe. Posebna projektna skupina za enakost si prizadeva za vključevanje enakosti v vsa področja politike. Komisija sodeluje z državami članicami pri pripravi, sprejetju in izvajanju nacionalnih akcijskih načrtov za LGBTIQ+ in boj proti rasizmu. Komisija kot varuhinja pogodb nemudoma začne postopke za ugotavljanje kršitev temeljnih pravic, kot je na primer storila v zvezi s kršitvami zoper skupnost LGBTIQ+ na Madžarskem in Poljskem.
- Oktober 2021Boj proti antisemitizmu
Strategija EU za boj proti antisemitizmu in negovanje judovskega življenja določa vrsto ukrepov za okrepitev boja proti vsem oblikam antisemitizma, prvič pa tudi za spodbujanje judovske dediščine in kulture ter boj proti antisemitizmu zunaj EU. Države članice zdaj pripravljajo nacionalne akcijske načrte, ki naj bi bili dokončani do konca leta 2022.
- December 2021Inkriminacija sovražnega govora in kaznivih dejanj iz sovraštva
Komisija je sprejela prve ukrepe za razširitev seznama kaznivih dejanj EU na sovražni govor in kazniva dejanja iz sovraštva.
- Marec in april 2022Izvajanje načrtov za LGBTIQ+ in boj proti rasizmu
Komisija je izdala smernice za pripravo, sprejetje in izvajanje nacionalnih akcijskih načrtov za LGBTIQ+ in boj proti rasizmu.
Aprila 2022 je bila prvič podeljena nagrada evropskih prestolnic vključevanja in raznolikosti kot priznanje za prizadevanja krajev, mest in regij v Evropi za spodbujanje vključevanja in ustvarjanje družb brez diskriminacije in sovraštva.
Platforma za invalidnost zagotavlja še eno okolje, ki zadevnim deležnikom omogoča izmenjavo izkušenj in dobrih praks, medsebojno učenje in sodelovanje.
Anna Ohnweiler je ena od ustanoviteljic pobude „Omas gegen rechts“ (stare mame proti ekstremizmu) za boj proti antisemitizmu, rasizmu in sovraštvu.

Podpora otrokom po vsej EU
Boj proti spolni zlorabi otrok
- Maja 2022 je Komisija predlagala novo zakonodajo EU za preprečevanje spolne zlorabe otrok na spletu in boj proti njej. Na podlagi predlaganih pravil EU bodo morali ponudniki storitev odkrivati, prijavljati in odstranjevati posnetke spolne zlorabe otrok.
- Novi neodvisni center EU za boj proti spolni zlorabi otrok bo tesno sodeloval z nacionalnimi organi kazenskega pregona, Agencijo Evropske unije za sodelovanje na področju preprečevanja, odkrivanja in preiskovanja kaznivih dejanj ter podpornimi skupinami za reševanje in opolnomočanje žrtev ter privedbo storilcev pred sodišče.
Boljši internet za otroke
- Leta 2022 je Komisija sprejela tudi novo evropsko strategijo za boljši internet za otroke.
- Začela so veljati tudi pravila o odstranjevanju terorističnih vsebin na spletu.
- Evropsko jamstvo za otroke državam članicam zagotavlja smernice in sredstva za podporo pomoči potrebnim otrokom z zagotavljanjem dostopa do izobraževanja, zunajšolskih dejavnosti, zdravih šolskih obrokov in zdravstvenega varstva.
- Komisija je leta 2022 pomagala 10 državam članicam pri prizadevanjih, da so njihovi izobraževalni sistemi postali bolj vključujoči, in sicer s podpiranjem vključevanja invalidnih otrok ali otrok iz migrantskih ali ranljivih okolij.

- Od začetka vojne v Ukrajini je več kot dva milijona ukrajinskih otrok poiskalo zatočišče v Evropski uniji. Ti otroci imajo enake pravice in zaščito kot otroci, ki so državljani EU. Spodbudno je videti, da so dobrodošli v šolah v vseh državah članicah.
Kiril Slavov, gluhonem mlad Bolgar, ki je odrasel v Stockholmu, pomaga gluhonemim Ukrajincem zbežati pred vojno in si urediti življenje v Sofiji. Podpira jih s prevajanjem v mednarodni znakovni jezik in jim pomaga pri iskanju dela.

Izjava o omejitvi odgovornosti: Podatki na tej strani so bili nazadnje posodobljeni 31. avgusta 2022.