Пандемията от коронавирус преобърна живота на милиони хора по света. Мащабът на кризата бе такъв, че само като Съюз можехме да реагираме по подходящ за нашите граждани начин и да застанем начело на международните усилия за солидарност, за да може безопасни ваксини да достигнат до всички краища на света.
Европейската комисия се бори с пандемията на три фронта:
- Съсредоточихме се върху ограничаването на разпространението на коронавируса чрез осигуряване на ваксини за възможно най-много хора.
- Реагирахме на икономическото сътресение с безпрецедентен план за възстановяване.
- Продължихме да следваме нашия курс към екологичен и цифров преход.

Хронология: одобряване на безопасни и ефективни ваксини срещу COVID-19
- 21 декември 2020 г.BioNTech-Pfizer
- 6 януари 2021 г.Moderna
- 29 януари 2021 г.AstraZeneca
- 11 март 2021г.Johnson & Johnson
- 20 декември 2021 г.Novavax
- 24 юни 2022 г.Valneva
Бърза реакция във връзка с вируса
В началото на пандемията Комисията сключи споразумения за предварително закупуване с отделни производители на ваксини от името на държавите членки. Благодарение на тази далновидност и на способността за осигуряване на доставките на ваксини Европа овладя най-тежката пандемия от един век насам.
Как бе направено това?
Комисията финансира част от разходите на производителите на ваксини чрез Инструмента за спешна подкрепа с бюджет от 2,7 милиарда евро. В замяна на това Комисията се договори за определени количества ваксини и техните срокове за доставка и цени. По този начин тя допринесе за разработването и производството на безопасни и ефективни ваксини в рекордно кратък срок.
При нови варианти, ако до есента на 2022 г. бъде разрешена адаптирана ваксина, ЕС ще има достъп до доставки под формата на адаптирани ваксини от BioNTech-Pfizer и Moderna.
За да се опази здравето на гражданите, са необходими и лечения. Пациентите с COVID-19 се нуждаят от лечения за борба с болестта, намаляване на хоспитализациите и предотвратяване на загубата на човешки живот. Стратегията на ЕС за терапевтичните средства срещу COVID-19 подкрепя разработването и осигуряването на лекарства, включително за възстановяващите се пациенти.
През октомври 2021 г. Комисията изготви набор от 10 потенциални терапевтични средства срещу COVID-19. До май 2022 г. бяха разрешени осем лечения за COVID-19 и с производителите бяха сключени няколко договора за съвместно възлагане на обществени поръчки за лекарства срещу COVID-19, за да се улесни достъпът на държавите членки до лечение на COVID-19.

Глобално сътрудничество и солидарност
Още в началото ЕС пое ангажимент за международно сътрудничество в борбата с пандемията. Станахме най-големият доставчик на ваксини срещу COVID-19 в света и един от водещите донори на COVAX — глобална инициатива за справедлив достъп до ваксини срещу COVID-19.
- На срещата на върха между ЕС и Африканския съюз през февруари 2022 г. ЕС обеща да предостави 425 милиона евро за ускоряване на темпа на ваксиниране в Африка.
- На втората световна среща на върха във връзка с COVID през май 2022 г. председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен пое ангажимент за предоставяне на 450 милиона евро на Глобалния фонд за готовност при пандемии.
- На регионално равнище ЕС подпомага създаването на Африканската агенция по лекарствата. На национално равнище акцентът е поставен върху увеличаването на производствения капацитет и създаването на подходяща екосистема за инвестиции.

ЕС също така е начело на световната реакция в областта на търговията в отговор на пандемията от коронавирус. По време на 12-ата министерска конференция на Световната търговска организация през юни 2022 г. членовете се споразумяха да отменят някои задължения в областта на интелектуалната собственост по отношение на ваксините срещу COVID-19.
Това е първата пандемия, срещу която трябва да се води борба в ерата на цифровите технологии. Цифровият COVID сертификат на ЕС бързо се превърна в световен стандарт. С приетата през юни 2021 г. система се определя обща рамка за издаването, проверката и приемането на сертификати за извършени ваксинации срещу COVID-19, тестове и преболедуване, за да се улесни свободното движение. Откакто тя започна да се прилага, в целия ЕС са издадени над 2 милиарда сертификата.

Цифровият COVID сертификат на ЕС е ключова иновация в ответните действия на Европа и бързо се превърна в световен стандарт, подпомагащ безопасното възобновяване на международните пътувания. Към август 2022 г. над 1,6 милиарда души по света могат да използват цифровите COVID сертификати на ЕС за своите международни пътувания.
ЕС разработи световен стандарт: в допълнение към 27-те държави членки към системата се присъединиха 48 държави и територии извън ЕС на пет континента.
През 2020 г. шестгодишният Адам Кинг от Ирландия, който страда от болест на чупливите кости, реши да изпрати виртуална прегръдка по света като символ на надеждата по време на пандемията от коронавирус. Идеята му се разпространи надлъж и нашир и ни помогна да се излекуваме заедно.
Освен цифровия COVID сертификат на ЕС Комисията създаде Re-open EU — уеб и мобилно приложение, което помага на европейците да намерят актуална информация за мерките, свързани с пътуване, и здравните мерки в европейските държави на 24 езика.
За да могат националните приложения за проследяване на контакти да обменят информация през границите, Комисията стартира европейски портал за оперативна съвместимост. До есента на 2021 г. 19 държави членки обменяха информация за рискови контакти чрез европейския портал, като техните национални приложения бяха изтеглени над 70 милиона пъти.

Загубата на биологично разнообразие и изменението на климата улесняват преминаването на вируси от животни към хора. В случай на друга пандемия всички държави членки трябва да са еднакво подготвени и способни да реагират. Ето защо Комисията положи основите на Европейски здравен съюз.
Изграждането на силен Европейски здравен съюз ще допринесе за:
- опазването на здравето на гражданите на ЕС
- подготовката на ЕС и неговите държави членки за предотвратяване и справяне с бъдещи пандемии
- укрепването на устойчивостта на здравните системи в Европа.

Новият Орган за готовност и реакция при извънредни здравни ситуации (HERA) допринася за разработването, производството и натрупването на запаси от лекарства, ваксини и други медицински ресурси за противодействие, като например лични предпазни средства.
След като започна дейност, HERA:
- създаде експертна група по вариантите на COVID-19, която да следи мутациите
- извърши покупки на ваксини срещу маймунска шарка
- създаде механизма на ЕС FAB — мрежа от мощности за производството на ваксини и лекарства при извънредни ситуации
- започна да трупа запаси от оборудване и лекарства срещу химически и ядрени заплахи.
В Естония Йоханна-Мария Лехтме основа организацията Slava Ukraini, която предостави на Украйна над 60 линейки с медицински материали и друга помощ, необходима за спасяването на човешки живот.

Пандемията продължава да оказва значително въздействие върху пациентите, медицинските специалисти и здравните системи в ЕС. Затова програмата ЕС в подкрепа на здравето (EU4Health) излиза извън рамките на реакцията при кризи, за да обърне внимание на устойчивостта на здравните системи. Вследствие на поуките, извлечени по време на пандемията, чрез програмата се инвестират 5,3 милиарда евро за укрепване на здравните системи на държавите членки.

Фармацевтичната стратегия за Европа, приета през ноември 2020 г., представя конкретни инициативи за осигуряване на достъп до безопасни, висококачествени, финансово достъпни лекарства за пациентите и задоволяване на неудовлетворените медицински потребности. Тя също така има за цел повишаване на сигурността на доставките, преодоляване на недостига и насърчаване на стратегическата автономност на ЕС. През март 2022 г. мандатът на Европейската агенция по лекарствата беше подсилен с цел подобряване на мониторинга и смекчаване на недостига на критично важни лекарства.
С новото европейско пространство на здравни данни Комисията прави историческа крачка към цифрово здравеопазване в ЕС. Комисията засилва позицията на гражданите, като им дава пълен контрол върху здравните им данни и създава условия за по-добро здравеопазване . То също така ще насърчи изграждането на истински европейски единен пазар за цифрови здравни услуги и продукти, като предложи рамка за използването на здравни данни за научни изследвания, иновации, създаване на политики и регулаторни дейности. Това ще бъде безценно за учените, изследователите, новаторите и създателите на политики, работещи по иновативни животоспасяващи лечения.
Благодарение на поуките, извлечени по време на пандемията, и на мерките, въведени след нейното начало, ЕС вече е по-добре подготвен от всякога да се справи с бъдещи здравни кризи.
Отказ от отговорност: Данните на тази страница са актуализирани за последен път на 31 август 2022 г.