A koronavírus-járvány milliók életét forgatta fel világszerte. A válság olyan méreteket öltött, hogy csak egységben fellépve, Unióként tudtunk megfelelő válaszlépéseket tenni polgáraink védelme érdekében, és a nemzetközi szolidaritás éllovasaként biztosítani, hogy a biztonságos oltóanyagok a világ minden szegletébe eljussanak.
Az Európai Bizottság három fronton lépett fel a világjárvány ellen:
- Arra összpontosítottunk, hogy megfékezzük a koronavírus terjedését azáltal, hogy a lehető legtöbb ember számára elérhetővé tesszük a védőoltásokat.
- Példátlan helyreállítási tervvel reagáltunk a gazdasági sokkra.
- Folytattuk a zöld és digitális átállást.
A Covid19 ellen alkalmazható biztonságos és hatékony oltóanyagok jóváhagyásának időrendi áttekintése
- 2020. december 21.BioNTech–Pfizer
- 2021. január 6.Moderna
- 2021. január 29.AstraZeneca
- 2021. március 11.Johnson & Johnson
- 2021. december 20.Novavax
- 2022. június 24.Valneva
Gyors válasz a vírus megjelenésére
A világjárvány korai szakaszában a Bizottság a tagállamok nevében előzetes beszerzési megállapodásokat kötött az egyes oltóanyaggyártókkal. Ennek az előrelátó lépésnek köszönhetően, valamint azáltal, hogy az EU képes volt biztosítani az oltóanyagok szállítását, Európa elcsendesítette az elmúlt évszázad legsúlyosabb világjárványát.
Hogyan sikerült mindez?
A Bizottság a 2,7 milliárd euró összegű Szükséghelyzeti Támogatási Eszközből finanszírozta az oltóanyaggyártókat terhelő költségek egy részét. Cserébe a gyártók egy meghatározott számú oltóanyagdózist lekötöttek a Bizottság számára, rögzített szállítási határidő és ár mellett. Ezzel a Bizottság hozzájárult a biztonságos és hatékony oltóanyagok rekordidő alatt történő kifejlesztéséhez és gyártásához.
Ami az új variánsokat illeti, ha egy módosított oltóanyag engedélyezésére 2022 szeptembere előtt kerül sor, lehetősége lesz az EU-nak arra, hogy a BioNTech-Pfizer és a Moderna a variánsokhoz igazított vakcinákat szállítson le a számára.
A polgárok egészségének védelméhez gyógyszerekre is szükség van. Biztosítani kell a koronavírusos betegek kezelését, hogy legyőzhessék a fertőzést, kevesebb kórházi kezelésre legyen szükség, és megelőzhessük a haláleseteket. A Covid19 elleni terápiás készítményekre vonatkozó uniós stratégia támogatja a gyógyszerek fejlesztését és elérhetővé tételét, a lábadozó betegek számára is.
2021 októberében a Bizottság összeállította a 10 legígéretesebb Covid19 elleni terápiás készítmény listáját. 2022 májusáig nyolc Covid19 elleni terápiás készítményt engedélyeztek, és a Bizottság a Covid19 elleni gyógyszerekre vonatkozóan is számos közös közbeszerzési szerződést kötött a gyártókkal annak érdekében, hogy megkönnyítse a tagállamok hozzáférését a Covid19-kezelésekhez.
Globális együttműködés és szolidaritás
Az EU már a koronavírus-járvány elején elkötelezte magát a világjárvány elleni küzdelem terén folytatott nemzetközi együttműködés mellett. Mi lettünk a világ legnagyobb beszállítója a Covid19 elleni oltóanyagok terén, és az egyik legfőbb adományozó a fejlődő országok számára kialakított COVAX – a Covid19-oltóanyagokhoz való globális hozzáférést biztosító eszköz – keretén belül.
- 2022 februárjában az EU az EU–Afrikai Unió csúcstalálkozón ígéretet tett arra, hogy 425 millió euróval segíti a védőoltások beadásának felgyorsítását Afrikában.
- A 2022 májusában tartott második globális Covid-csúcstalálkozón Ursula von der Leyen, a Bizottság elnöke 450 millió eurót ajánlott fel a világjárványokra való globális felkészültségi alap számára.
- Regionális szinten az Unió támogatja az Afrikai Gyógyszerügynökség létrehozását. Nemzeti szinten a hangsúly a termelési kapacitás növelésén, valamint a beruházások megfelelő ökoszisztémájának kialakításán van.
Az EU élen járt a koronavírus-járványra adott globális kereskedelmi válaszintézkedésekben is. A Kereskedelmi Világszervezet 2022 júniusában tartott 12. miniszteri konferenciáján a tagok megállapodtak abban, hogy eltekintenek a Covid19 elleni oltóanyagokra vonatkozó bizonyos szellemitulajdon-jogi kötelezettségektől.
Ez az első olyan világjárvány, amellyel a digitális korban kell megküzdeni. Az uniós digitális Covid-igazolvány gyorsan globális standardot teremtett. A 2021 júniusában elfogadott rendszer a szabad mozgás megkönnyítése érdekében meghatározza a Covid19 elleni oltásra, tesztre és gyógyultságra vonatkozó igazolványok kiállításának, ellenőrzésének és elfogadásának közös keretét. A keret alkalmazásának kezdete óta Unió-szerte több mint 2 milliárd igazolványt állítottak ki.
Az uniós digitális Covid-igazolvány az európai válaszlépések olyan kulcsfontosságú, innovatív eleme, amely rövid idő alatt globális standardot teremtve hozzájárult a biztonságos nemzetközi utasforgalom újraindításához. 2022. augusztusi adatok szerint világszerte több mint 1,6 milliárd ember használhatja az uniós digitális Covid-igazolványt nemzetközi utazáshoz.
Az EU globális standardot hozott létre: a 27 tagállamon túl öt kontinensen 48 nem uniós ország és terület csatlakozott a rendszerhez.
2020-ban Írországban egy üvegcsontúságban szenvedő hatéves kisfiú, Adam King azt találta ki, hogy virtuális ölelést küld szerte a világba, hogy kifejezésre juttassa a reményt a koronavírus-járvány alatt. Ötlete körbejárta a földet, és segített bennünket a közös gyógyulásban.
Az uniós digitális Covid-igazolvány bevezetésén felül a Bizottság létrehozta a Re-open Eu-t is – egy webes és mobilalkalmazást, amely 24 nyelven nyújt naprakész információkat az európai országok utazási és egészségügyi intézkedéseiről.
Annak érdekében, hogy a nemzeti kontaktkövető alkalmazások határokon átnyúlóan kommunikálhassanak egymással, a Bizottság elindított egy interoperabilitást biztosító uniós átjárószolgáltatást. 2021 őszére 19 tagállam cserélt kockázatot jelentő kontaktszemélyekre vonatkozó információkat az európai átjárón keresztül, és nemzeti alkalmazásaikat több mint 70 millió alkalommal töltötték le.
A biológiai sokféleség csökkenése és az éghajlatváltozás miatt a vírusok könnyebben átterjedhetnek az állatokról az emberre. Biztosítani kell, hogy egy újabb világjárvány esetén valamennyi tagállam egyformán felkészült legyen, és képes legyen megfelelően reagálni. Ez az oka annak, hogy a Bizottság lefektette az európai egészségügyi unió alapjait.
Egy erős európai egészségügyi unió kiépítése
- elő fogja segíteni az uniós polgárok egészségének megóvását,
- fel fogja készíteni az EU-t és tagállamait a jövőbeli világjárványok megelőzésére és kezelésére,
- meg fogja erősíteni az európai egészségügyi rendszerek rezilienciáját.
Az új Egészségügyi Szükséghelyzet-felkészültségi és -reagálási Hatóság (HERA) segíti a gyógyszerek, oltóanyagok és más egészségügyi ellenintézkedések – például egyéni védőeszközök – kifejlesztését, gyártását és készletezését.
Működésének megkezdése óta a HERA
- létrehozta a Covid19-variánsokkal foglalkozó szakértői csoportot a mutációk nyomon követésére,
- majomhimlő elleni oltóanyag-beszerzéseket hajtott végre,
- létrehozta az EU FAB-ot, a jövőbeli válságok esetén aktiválható oltóanyag- és gyógyszergyártási kapacitásokból álló hálózatot,
- megkezdte a vegyi és nukleáris fenyegetések elleni felszerelések és gyógyszerek készletfelhalmozását.
Észtországban Johanna-Maria Lehtme megalapította a „Slava Ukraini” nevű szervezetet, amely több mint 60, egészségügyi felszerelésekkel és egyéb életmentő segéllyel megrakodott mentőautót szállított Ukrajnába.
A világjárvány továbbra is jelentős hatást gyakorol az EU-ban a betegekre, az orvosi és egészségügyi személyzetre, valamint az egészségügyi rendszerekre. Ezért alakították ki „az EU az egészségért” programot, hogy a válságreagáláson túlmutatva megerősítse az egészségügyi rendszerek rezilienciáját. A világjárvány tanulságai nyomán „az EU az egészségért” program 5,3 milliárd eurót fordít a tagállamok egészségügyi rendszereinek megerősítésére.
A 2020 novemberében elfogadott európai gyógyszerstratégia konkrét kezdeményezéseket tartalmaz a betegek biztonságos, jó minőségű, megfizethető gyógyszerekhez való hozzáférésének biztosítására, és kezeli a kielégítetlen egészségügyi szükségleteket. Célja továbbá az ellátás biztonságának fokozása, a hiányok kezelése és az EU stratégiai autonómiájának előmozdítása. 2022 márciusában megerősítettük az Európai Gyógyszerügynökség megbízatását a kritikus fontosságú gyógyszerek hiányának jobb nyomon követése és enyhítése érdekében.
Az új közös európai egészségügyi adattér révén a Bizottság történelmi lépést tesz a digitális egészségügyi ellátás felé az EU-ban. A Bizottság teljes körű ellenőrzést biztosít a polgárok számára egészségügyi adataik felett, és jobb egészségügyi ellátást tesz számukra lehetővé. A közös adattér emellett a digitális egészségügyi szolgáltatások és termékek valódi európai egységes piacát is előmozdítja majd azáltal, hogy megteremti az egészségügyi adatok kutatási, innovációs, szakpolitikai döntéshozatali és szabályozási célokból való felhasználásának kereteit. Ez felbecsülhetetlen értékű lesz az innovatív életmentő kezelésekkel foglalkozó tudósok, kutatók, innovátorok és politikai döntéshozók számára.
A világjárvány során levont tanulságoknak és az azóta bevezetett intézkedéseknek köszönhetően az EU most minden eddiginél jobb helyzetből tudja felvenni a harcot a jövőbeli egészségügyi válságokkal szemben.
Felelősségkizáró nyilatkozat: Az ezen az oldalon található információkat legutóbb 2022. augusztus 31-én frissítettük.