Реализиране на пълния ни потенциал
С оглед на демографските предизвикателства, пред които сме изправени днес, трябва да дадем повече възможности и да използваме потенциала на всички членове на многообразните общества. Трябва да има еднакви възможности за всички, които споделят едни и същи стремежи, и това е един от основните приоритети на Комисията „Фон дер Лайен“. Изграждането на свят на равенство между половете също е ключова цел, интегрирана във външните действия на ЕС.
Равенството между жените и мъжете е основна ценност на ЕС. Десет години след като Комисията предложи за първи път директива за подобряване на баланса между половете в управителните съвети на дружествата, съзаконодателите постигнаха споразумение благодарение на подновените усилия на Комисията „Фон дер Лайен“. Освен това програмата „Хоризонт Европа“ стартира пилотния проект за жени TechEU, за да изведе жените на челно място в областта на дълбоките технологии.
Равно заплащане за равен труд
Дискриминацията при заплащането на работното място продължава да бъде проблем. Ето защо през март 2021 г. Комисията представи предложение за директива за укрепване на прилагането на принципа на равно заплащане за равен труд чрез прозрачност в заплащането и механизми за правоприлагане.

Насилието, основано на пола, продължава да бъде ужасяваща реалност за твърде много жени в ЕС. През март 2022 г. Комисията предложи правила за целия ЕС за прекратяване на основаното на пола насилие над жени и домашното насилие. Предложената директива ще инкриминира както изнасилването въз основа на липса на съгласие, така и гениталното осакатяване на жени. Тя също така ще инкриминира кибернасилието, основано на пола.

Постигане на приобщаващо общество
Европейската комисия е поела ангажимент за плуралистично приобщаващо общество, с равенство на половете, в което ЛГБТИК+ лицата, малцинствата или хората с увреждания са третирани еднакво. Специална работна група за равенството работи за интегриране на равенството във всички области на политиката. Комисията работи с държавите членки за разработване, приемане и прилагане на национални планове за действие за ЛГБТИК+ и за борба с расизма. В качеството си на пазител на Договорите Комисията не се колебае да започне производства за установяване на неизпълнение на задължения при нарушения на основните права, какъвто беше случаят например във връзка с нарушения срещу общността на ЛГБТИК+ в Унгария и Полша.
- Октомври 2021 г.Борба с антисемитизма
В стратегията на ЕС за борба с антисемитизма и подкрепа на еврейския живот се определят редица мерки за засилване на борбата срещу всички форми на антисемитизъм, но също така за първи път за популяризиране на еврейското наследство и култура и за борба с антисемитизма извън ЕС. Понастоящем държавите членки разработват национални планове за действие, които ще бъдат готови до края на 2022 г.
- Декември 2021 г.Криминализиране на речта на омразата и на престъпленията от омраза
Комисията предприе първите стъпки за разширяване на списъка на престъпленията в ЕС, за да включи речта на омразата и престъпленията от омраза.
- Март и април 2022 г.Изпълнение на плановете за ЛГБТИК+ и за борба с расизма
Комисията публикува насоки за разработване, приемане и прилагане съответно на национални планове за борба с расизма и планове за ЛГБТИК+.
Наградата „Европейски столици на приобщаването и многообразието“ бе връчена за първи път през април 2022 г., за да се отличи работата, извършена от градовете и регионите в Европа за насърчаване на приобщаването и създаване на общества без дискриминация и омраза.
Платформата за хората с увреждания осигурява друга среда, която дава възможност на съответните заинтересовани страни да обменят опит и добри практики, да се учат едни от други и да си сътрудничат.
Анна Онвайлер е една от основателките на „Omas gegen rechts“ („Баби срещу екстремизма“), които се борят срещу антисемитизма, расизма и омразата към жените.

Подкрепа за децата в целия ЕС
Борба със сексуалното насилие над деца
- През май 2022 г. Комисията предложи ново законодателство на ЕС за предотвратяване и борба със сексуалното насилие над деца в интернет. Предложените правила ще задължат доставчиците на услуги да откриват, докладват и премахват материали, съдържащи сексуално насилие над деца.
- Нов независим център на ЕС за сексуално насилие над деца ще работи в тясно сътрудничество с националните правоприлагащи органи — Агенцията на Европейския съюз за сътрудничество в областта на правоприлагането, и групи за подкрепа за спасяване и овластяване на оцелелите и за изправяне на извършителите пред съда.
По-добър интернет за децата
- През 2022 г. Комисията прие и нова европейска стратегия за по-добър интернет за децата.
- Влязоха в сила и правила за премахване на терористично съдържание онлайн.
- Европейската гаранция за децата предоставя насоки и средства за държавите членки за подкрепа на децата в нужда, като гарантира достъпа им до образование, извънкласни дейности, здравословна храна в училищата и здравеопазване.
- През 2022 г. Комисията помогна на 10 държави членки да направят образователните си системи по-приобщаващи чрез подпомагане на приобщаването на деца с увреждания или деца от мигрантска или уязвима среда.

- От началото на войната в Украйна повече от 2 милиона украински деца са потърсили подслон в Европейския съюз. Тези деца се ползват от същите права и закрила като децата, които са граждани на ЕС. Беше трогателно да се види как те бяха топло посрещнати в училищата във всички държави членки.
Кирил Славов, млад глухоням българин, израснал в Стокхолм, помага на глухонеми украинци да избягат от войната и да започнат отново живота си в София. Той превежда на международен жестомимичен език и им помага да си намерят работа.

Отказ от отговорност: Данните на тази страница са актуализирани за последен път на 31 август 2022 г.