Пандемія коронавірусу зруйнувала життя мільйонів людей у всьому світі. Масштаб кризи був таким, що тільки об’єднані в Союзі ми могли надати належну відповідь нашим громадянам і очолили процес міжнародної взаємодопомоги, щоб запевнити постачання безпечних вакцин у всі куточки світу.
Європейська комісія бореться з пандемією на трьох фронтах:
- ми зосередилися на стримуванні поширення коронавірусу, надаючи вакцини якомога більшій кількості людей,
- ми відреагували на економічний шок безпрецедентним планом відновлення,
- ми продовжуємо курс нашого зеленого та цифрового переходу.
Терміни затвердження: безпечні та ефективні вакцини проти COVID-19
- 21 грудня 2020 р.BioNTech-Pfizer
- 6 січня 2021 р.Moderna
- 29 січня 2021 р.AstraZeneca
- 11 березня 2021 р.Johnson & Johnson
- 20 грудня 2021 р.Novavax
- 24 червня 2022 р.Valneva
Швидке реагування на вірус
На початку пандемії Комісія уклала від імені держав-членів фьючерсні угоди про закупівлю з окремими виробниками вакцин. Завдяки цій передбачливості, а також здатності забезпечити постачання вакцин, Європа приборкала найгіршу пандемію за століття.
Як це було зроблено?
Комісія профінансувала частину витрат, з якими стикаються виробники вакцини, виділивши суму в 2,7 млрд євро з Інструменту екстреної підтримки. У свою чергу, Комісія забезпечила узгоджену кількість вакцин, терміни постачання та ціну. Таким чином, Комісія сприяла розробці й виготовленню безпечних та ефективних вакцин у рекордно короткі строки.
У разі появи нових варіантів, якщо адаптована вакцина буде затверджена до осені 2022 року, ЄС матиме доступ до постачань у вигляді адаптованих вакцин від компаній «BioNTech-Pfizer» та «Moderna».
Охорона здоров'я громадян також вимагає лікування. Пацієнтам із COVID-19 потрібно лікування для боротьби з хворобою, зменшення кількості госпіталізованих та запобігання смертним випадкам. Стратегія ЄС щодо лікування від COVID-19 підтримує розробку та доступність лікарських засобів, у тому числі для пацієнтів, що видужують.
У жовтні 2021 року Комісія створила портфель з 10 можливих терапевтичних препаратів COVID-19. До травня 2022 року було видано дозвіл на вісім методів лікування COVID-19, а також укладено кілька спільних контрактів на купівлю ліків від COVID-19 із їх виробниками для полегшення доступу держав-членів до засобів лікування COVID-19.
Глобальна співпраця та солідарність
Із самого початку ЄС був відданий міжнародному співробітництву у боротьбі з пандемією. Ми стали найбільшим у світі постачальником вакцин проти COVID-19 і одним із провідних донорів COVAX — глобальної ініціативи спрямованої на справедливий доступ до вакцин проти COVID-19.
- У лютому 2022 року ЄС пообіцяв 425 мільйонів євро на саміті ЄС — Африканський Союз, щоб допомогти прискорити темпи вакцинації в Африці.
- На Другому глобальному саміті з питань COVID у травні 2022 року Голова Комісії Урсула фон дер Ляєн зобов’язалася передати 450 млн євро Глобальному фонду підготовки до пандемії.
- На регіональному рівні ЄС підтримує заснування Африканського агентства з лікарських засобів. На національному рівні основна увага приділяється збільшенню виробничих потужностей і створенню правильної екосистеми для інвестицій.
ЄС також знаходиться в авангарді глобального торгівельного реагування на пандемію. Під час 12-ої конференції міністрів Світової організації торгівлі в червні 2022 року члени організації погодилися відмовитися від певних зобов'язань щодо захисту інтелектуальної власності, якщо йдеться про вакцини проти COVID-19.
Це перша пандемія, з якою боролися в цифрову епоху. Цифровий COVID-сертифікат ЄС швидко став глобальним стандартом. Запроваджена в червні 2021 року система встановлює загальні рамки для видачі, перевірки та прийняття щеплень проти COVID-19, сертифікатів про тестування та видужання для полегшення вільного пересування. Від початку застосування в ЄС було видано понад 2 млрд сертифікатів.
Цифровий COVID-сертифікат ЄС був важливим нововведенням у реагуванні Європи і швидко став глобальним стандартом, який допоміг відновити безпечні міжнародні подорожі. Станом на серпень 2022 року понад 1,6 мільярда людей у всьому світі можуть використовувати цифрові COVID- сертифікати ЄС у своїх міжнародних подорожах.
У ЄС розроблено глобальний стандарт: до цієї системи, крім 27 держав-членів ЄС, приєдналися 48 країн і територій, що не перебувають у складі ЄС.
У 2020 році шестирічний Адам Кінг з Ірландії, який страждає від хвороби крихких кісток, вирішив, що хоче відправити віртуальні обійми по всьому світу як символ надії під час пандемії коронавірусу. Його ідея розповсюдилась в усіх напрямках і допомогла нам у колективному зціленні.
На додаток до цифрового COVID-сертифікату ЄС Комісія запустила Re-open EU — веб- та мобільну програму, яка допомагає європейцям знаходити свіжу інформацію про подорожі та заходи охорони здоров'я в європейських країнах на 24 мовах.
Щоб запевнити, що національні програми відстеження контактів можуть обмінюватися інформацією, не зважаючи на кордони, Комісія заснувала Європейську службу шлюзів взаємодійності. До осені 2021 року 19 держав-членів обмінювалися через європейський шлюз інформацією про ризиковані контакти, а їхні національні програми були завантажені понад 70 мільйонів разів.
Втрата біорізноманіття й зміни клімату полегшили перенесення вірусів від тварин на людей. У випадку іншої пандемії всі держави-члени повинні бути однаково підготовленими й чутливими. Саме тому Комісія заклала основи Європейського союзу охорони здоров'я.
Розбудова міцного Європейської союзу охорони здоров'я охоплює:
- охорону здоров'я громадян ЄС,
- забезпечення ЄС та його держав-членів усім необхідним для запобігання майбутнім пандеміям та боротьби з ними,
- зміцнення стійкості європейських систем охорони здоров'я.
Нова Установа з підготовки та реагування на надзвичайні ситуації в галузі охорони здоров'я (HERA) сприяє розробці, виробництву та накопиченню ліків, вакцин та інших медичних контрзаходів, як-то засоби індивідуального захисту.
Від початку діяльності HERA:
- створила експертну групу з варіацій COVID-19 для спостереженням за мутаціями,
- провела закупівлі вакцини проти мавпячої віспи,
- створила EU FAB — мережу виробничих потужностей для реагування на надзвичайні ситуації виробництвом вакцин та лікарських засобів,
- розпочала накопичувати обладнання та ліки для боротьби проти хімічної та ядерної загрози.
В Естонії Йоханна-Марія Лехтме заснувала організацію «Слава Україні», яка доставила в Україну понад 60 машин швидкої допомоги, наповнених медикаментами та іншими речами, необхідними для порятунку життя.
Пандемія продовжує великою мірою впливати на пацієнтів, медичних працівників та системи охорони здоров'я в ЄС. Саме тому програма EU4Health була розроблена таким чином, щоб вийти за рамки реагування на кризу й узятися за питання стійкості систем охорони здоров'я. Завдяки урокам, засвоєним під час пандемії, EU4Health інвестує 5,3 млрд євро в зміцнення систем охорони здоров'я держав-членів.
Фармацевтична стратегія для Європи, прийнята в листопаді 2020 року, представляє конкретні ініціативи, спрямовані на забезпечення доступу до безпечних, якісних, недорогих ліків для пацієнтів і задоволення нереалізованих медичних потреб. Вона також спрямована на підвищення безпеки постачань, усунення дефіциту й сприяння стратегічній автономії ЄС. У березні 2022 року для кращого моніторингу та послаблення дефіциту найнеобхідніших лікарських засобів були посилені повноваження Європейського агентства з лікарських засобів.
Зі створенням нового Європейського простору даних охорони здоров’я Комісія робить історичний крок до цифрової охорони здоров'я в ЄС. Комісія надає громадянам можливість посідати повний контроль над своїми даними про стан здоров'я та забезпечує краще медичне обслуговування. Вона також сприятиме справжньому єдиному європейському ринку цифрових медичних послуг та продуктів, надаючи рамки для використання даних про здоров'я для досліджень, інновацій, розробки політики та нормувальної діяльності. Це стане безцінною можливістю для вчених, дослідників, новаторів та політиків, які працюють над методами інноваційного рятувального лікування.
Завдяки урокам, засвоєним під час пандемії, і заходам, які відтоді були введені, ЄС зараз знаходиться у вдалішій позиції, ніж будь-коли, для боротьби з майбутніми кризами в галузі охорони здоров'я.