Új realitás
A Covid19-világjárvány, a nemzetközi konfliktusok, a vidékről való elvándorlás és a demográfiai változások átalakítják az uniós társadalom szerkezetét. Fontos, hogy alkalmazkodjunk ehhez az új realitáshoz, és lépéseket tegyünk annak érdekében, hogy az gazdaságilag előnyössé váljon az uniós polgárok és a gazdaság számára.
Ennek megvalósítása érdekében sokrétű megközelítést alkalmazunk. Egyrészt intézkedéseket teszünk annak érdekében, hogy kezeljük a népesség elöregedését és a migrációt. Másrészt az uniós szakpolitikai döntéshozatalt és Európa jövőjének formálását illetően aktívan együttműködünk a fiatalokkal és az egész lakossággal.
Alkalmazkodás az idősödő népességhez
Európa mélyreható demográfiai változásokon ment keresztül, amelyek nem értek még véget. Az elmúlt öt évtizedben a születéskor várható élettartam körülbelül 10 évvel nőtt az EU-ban. Ez figyelemreméltó eredmény, amely bizonyítja szociális piacgazdaságunk erejét és értékét. Mindazonáltal a népesség elöregedése hatással van életmódunkra, ezért szociális modellünket és szakpolitikáinkat az új helyzethez kell igazítanunk.
Milyen válaszintézkedéseket hoz a Bizottság?
- az idősödésről szóló zöld könyv elfogadása a megbízatás elején
- széles körű nyilvános vita elindítása azokról a kihívásokról és lehetőségekről, amelyek az idősödés hosszú távú, minden generációt érintő hatásaival foglalkoznak. A nyilvános konzultáció eredménye tükröződni fog az európai gondozási stratégiában, amely 2022 szeptemberében kerül előterjesztésre
A fellendülő vidéki területek
A vidéki térségek aktív szereplői az EU zöld és digitális átállásának. A szabadon választható távmunka vagy a távoktatás sok európai számára gyorsan valósággá vált, új lehetőségeket teremtve a fiatal családok, a vállalkozások és a vidéki közösségek számára. A fenntartható mezőgazdaság innovációi nemcsak az emberek egészségét és az éghajlat védelmét szolgálják, hanem Európa élelmezésbiztonságát is.
Miként támogatja a Bizottság a vidéki területeket?
- 2021. júniusMegkezdődött a hosszú távú jövőkép megvalósítása
Az erős, összekapcsolt és virágzó vidéki területek kialakításának útja.
- 2021. decemberVidékfejlesztési paktum
Ennek során a vidéki közösségek is hangot adhatnak véleményüknek. A közösen megalkotott vidékfejlesztési cselekvési terv elősegíti majd a hosszú távú jövőkép megvalósítását.
- 2022. júniusHelyreállítási és rezilienciaépítési tervek
Az elfogadott 25 nemzeti helyreállítási és rezilienciaépítési terv mintegy 14,6 milliárd euró összegű finanszírozással támogatja a vidéki és távoli térségeket, továbbá a természet helyreállítására, a nagy sebességű internetkapcsolatokra és a helyi vasutakra irányuló beruházásokat és reformokat is magában foglal.
A tehetségek vonzása
A jogszerű migrációra vonatkozó ambiciózus és fenntartható uniós politikára van szükség ahhoz, hogy vonzóvá tegyük az ágazatot a tehetséges szakemberek számára, akikre a vállalkozásainknak a városokban és a vidéki területeken egyaránt nagy szüksége van. 2022 áprilisában a Bizottság előterjesztette a képzett és tehetséges munkavállalókra vonatkozó csomagot, amely a migráns munkavállalók jogainak javítását és a huzamos tartózkodási engedéllyel rendelkezők EU-n belüli mobilitásának megkönnyítését célzó jogalkotási javaslatokat tartalmaz. A Bizottság uniós tehetségbázist hoz létre, hogy a harmadik országbeli állampolgárok esetében elősegítse a munkaerőpiaci kereslet és kínálat összehangolását. Mostanában indul egy kísérleti projekt, amely az ukrán menekültekre összpontosít.
Előrehaladás a migráció és a menekültügy terén
- 2020. szeptemberÚj migrációs és menekültügyi paktum
Az új paktum a szilárd és méltányos határigazgatást a menekültügyre és a migrációra vonatkozó hatékony és humánus szabályokkal ötvözi.
- 2021. júniusÚj schengeni stratégia
A Bizottság a schengeni térség megerősítésére irányuló új stratégiát terjesztett elő, amelynek célja, hogy biztosítsa az EU külső határainak hatékony igazgatását, fokozza a rendőrségi és igazságügyi együttműködést, javítsa a felkészültséget és az irányítást, valamint kiteljesítse a schengeni térség bővítését.
- 2022. januárAz Európai Unió Menekültügyi Ügynöksége megkezdi működését
Az Európai Unió Menekültügyi Ügynöksége megkezdi tevékenységét, amelynek keretében támogatást nyújt az uniós országoknak a menekültügyet, a nemzetközi védelmet és a befogadási feltételeket szabályozó uniós jogszabálycsomag, az ún. közös európai menekültügyi rendszer (KEMR) alkalmazásához.
A 30 éves Anasztazija Konovalova Odesszából Bukarestbe menekült, ahol most általános iskolai órákat tart ukrán gyerekeknek.
Figyeljünk jobban a fiatalok véleményére
Az Unió helyzetéről szóló 2021. évi beszédében Ursula von der Leyen elnök azt javasolta, hogy 2022 legyen az ifjúság európai éve. Ezzel lehetőség nyílik arra, hogy az Európai Unió jobban együttműködjön a fiatalokkal, meghallgassa a kéréseiket, és megértse azt, hogy milyen jövőt álmodtak meg Európa számára. Európának a fiatalok szellemiségére van szüksége a világjárvány leküzdéséhez és egy új fejezet megnyitásához.
Miként vonja be a Bizottság a fiatalokat?
- a Bizottság 2022-ben elindította az ALMA (Aim, Learn, Master, Achieve – tűzz célt magad elé, tanulj, fejleszd készségeidet, érvényesülj) elnevezésű új kezdeményezést, hogy támogassa a legkiszolgáltatottabb vagy leghátrányosabb helyzetű fiatalokat a munkaerőpiacra való belépésben
- a 2020-ban indított megerősített ifjúsági garancia keretében valamennyi tagállam kötelezettséget vállalt annak biztosítására, hogy minden 30 év alatti fiatal a munkanélkülivé válását vagy az oktatás befejezését követő négy hónapon belül színvonalas állásajánlatot kapjon, illetve további oktatásban, tanulószerződéses gyakorlati képzésben vagy gyakornoki képzésben részesüljön
Európai polgári kezdeményezések
Immár tizedik éve működik az európai polgári kezdeményezés, amely egyedülálló módja annak, hogy a polgárok felkérjék a Bizottságot arra, hogy tegyen javaslatot új jogszabályokra. Ha egy kezdeményezés aláíróinak száma eléri az egymilliót, a Bizottság dönt arról, hogyan lépjen fel. 2021. szeptember közepe óta a Bizottság 10 új európai polgári kezdeményezést vett nyilvántartásba, amelyek a ruházati ágazat munkakörülményeinek javításától kezdve a zöld termékek adóztatásáig és az állatok jogainak bővítéséig számos területen uniós fellépésre szólítanak fel. Azóta három további, a biológiai sokféleséggel foglalkozó kezdeményezéshez gyűlt össze több mint 1 millió aláírás, amelyeket a nemzeti hatóságoknak még ellenőrizniük kell:
- A cápauszony-leválasztás és -kereskedelem megállítása
- Mentsük meg a méheket és a mezőgazdasági termelőket! Méhbarát mezőgazdaságot az egészséges környezetért
- Támogassuk az állatkínzás nélkül előállított kozmetikai termékeket – az állatkísérlet-mentes előállítási folyamatok melletti uniós kötelezettségvállalás érdekében
A nyilvánosság nagyobb mértékű bevonása a szakpolitikai döntéshozatalba
Hogyan valósítja meg mindezt a Bizottság?
- a nyilvánosság és az érdekelt felek az „Ossza meg velünk véleményét!” internetes portálon keresztül a teljes szakpolitikai döntéshozatali ciklus során véleményt nyilváníthatnak
- a konzultációs folyamat további egyszerűsítése érdekében a Bizottság 2021 novemberében egységes véleményezési felhívást vezetett be, amely két korábbi lépést ötvözött
- a konzultációk hozzáférhetőbbé váltak a fogyatékossággal élő személyek számára
- a tudományos kutatói közösséget arra ösztönzik, hogy a konzultációk kezdetétől nyújtsák be a vonatkozó tudományos kutatásokat
A szakpolitikai döntéshozatalba való bevonásra irányuló kapcsolatfelvételek eredményei
2021. május 9. és 2022. május 9. között az Európai Unió több százezer európai polgárt ért el, akik soha nem gondolták volna, hogy egyszer részt vesznek az Unió döntéshozatalában. Az Európa jövőjéről szóló konferencia egyedülálló, példa nélküli léptékű és hatókörű gyakorlat volt a részvételi demokrácia terén.
Több mint 750 000 résztvevő közel 19 000 ötletet osztott meg és vitatott meg a többnyelvű digitális platformon. A kifejezetten a konferenciához tervezet deliberatív demokráciaplatformot több mint 5 millióan keresték fel.
Leverne Nijman és Leah Corsmit Hollandia északi részéről Brüsszelbe kerékpározott az Európai Szolidaritási Testület támogatásával. Vendégelőadóként több mint 800 fiatal előtt beszéltek az EU-ról, és ötleteket gyűjtöttek tőlük Európa jövőjével kapcsolatban.
Hogyan tovább?
A Bizottság négy munkafolyamatot határozott meg, reagálva a konferencia javaslataira: Az új javaslatok első csoportját Ursula von der Leyen elnök 2022. szeptemberi, az Unió helyzetét értékelő beszédében jelenti be. Az ott felsorolt javaslatok szerepelni fognak majd a Bizottság 2023. évi munkaprogramjában. A konferencián részt vevő polgárok folyamatos tájékoztatása és a lendület fenntartása érdekében 2022 őszén a konferenciát értékelő rendezvényre kerül sor.
Felelősségkizáró nyilatkozat: Az ezen az oldalon található információkat legutóbb 2022. augusztus 31-én frissítettük.