ЄС: першовідкривач на шляху до безпечного та надійного цифрового світу
Пандемія коронавірусу довела переваги диджиталізації у нашому повсякденному житті, як і те, що європейський людиноцентричний цифровий перехід є правильним шляхом вперед. Даний перехід є основою, на яку спираються чотири стовпи Цифрового десятиліття Європи:
- розширення прав та можливостей громадян завдяки цифровим навичкам
- диджиталізація бізнесу
- диджиталізація державних послуг
- зміцнення цифрової інфраструктури
Адже свобода спілкування з друзями і сім'єю, незважаючи на кордони, повинна бути правом, а не привілеєм. Тому в січні 2022 року Комісія внесла проєкт Декларації про європейські цифрові права та принципи. Дана пропозиція відповідає низці основних законодавчих актів ЄС, які будують безпечніший та вільніший цифровий простір у Європі та поза її межами, і які прагнуть захистити наші основоположні права і наші дані.
У квітні 2021 року Комісія оприлюднила вкрай актуальний проєкт закону про штучний інтелект (ШІ). Він є найдалекосяжнішою в світі спробою врегулювати технології штучного інтелекту, оскільки містить міжгалузевий регуляторний підхід, з урахуванням ризиків, до використання систем штучного інтелекту в ЄС і на його єдиному ринку.
Проєкт спрямований на те, щоб зробити правові норми стосовно ШІ послідовними повсюди у ЄС і завдяки цьому забезпечити правову визначеність, заохотити інвестиції та інновації у сфері ШІ, а також сприяти вірі громадськості в те, що системи штучного інтелекту використовуються таким чином, аби поважати європейські цінності та основоположні права.
Восени 2021 року Комісія спільно з Європейським парламентом і Європейською радою погодили Закон про керування даними, що підвищує довіру до обміну даними. В лютому 2022 року він був доповнений проєктом закону про дані, який встановлює нові правила щодо того, хто може використовувати і мати доступ до даних, згенерованих в ЄС у всіх галузях економіки. Комісія також створює спільні європейські простори даних у стратегічних сферах, залучаючи приватних та громадських суб'єктів.
У березні 2022 року ЄС досяг згоди стосовно закону про цифрові ринки, що є важливою віхою, оскільки цей закон регулює діяльність великих цифрових платформ, так званих "вартових", аби забезпечити відкритий і справедливий європейський цифровий ринок.
Такі «вартові» підпадатимуть під низку чітко визначених зобов'язань і заборон, які перешкоджатимуть великим цифровим компаніям зловживати силою на ринку і дозволять новим гравцям вийти на ринок. Відповідно до закону про цифрові ринки, Комісія стане першим у світі втілювачем регулювання великого технологічного ринку, що охоплює численні практики та цифрові послуги.
Ще одна вирішальна угода була досягнена у квітні 2022 року щодо закону про цифрові послуги - найпершого у світі у сфері цифрового регулювання. Цей закон дотримується наступного принципу: те, що є протиправним офлайн, також має бути протиправним онлайн, тому дуже великі онлайн-платформи і пошукові системи повинні будуть захищати своїх користувачів від протиправного контенту, товарів і послуг. Крім того, онлайн-платформи і пошукові системи будуть зобов'язані оцінювати і пом'якшувати ширшу шкоду, якої їхні діяльність та алгоритми можуть завдати основоположним правам, добробуту дітей і громадському діалогу.
Як Закон про цифрові ринки, так і Закон про цифрові послуги наберуть чинності в цьому році і будуть застосовуватися починаючи з 2023 року.
Проєкт Європейського закону про чіпи, ухвалений Європейською комісією в січні 2022 року, є флагманським планом дій цифрової трансформації ЄС.
Цифрове майбутнє без чіпів неможливе. Вони є у наших телефонах, комп'ютерах, автомобілях, медичних приладах і у всіх підключених пристроях.
Спричинені пандемією перебої в ланцюжку поставок, що тривають і досі, посилили необхідність інвестування: Нам треба повернути Європу в авангард напівпровідникового конструювання і виробництва.
У січні 2021 року Комісія та Європейський центральний банк погодилися співпрацювати для вивчення варіантів дизайну та відповідних регуляторних наслідків цифрового євро. Цифрова форма грошей центрального банку запропонує споживачам і підприємствам ширший вибір у ситуаціях, коли фізичні готівкові гроші не можуть бути використані. Цифровий євро зможе доповнювати готівку і реагуватиме на нові платіжні потреби в усьому світі.
ЄС також є першим у світі регулятором, який захищає своїх громадян від деяких ризиків, пов'язаних з інвестиціями в криптоактиви, з метою збереження фінансової стабільності, одночасно дозволяючи інновації у цій галузі. У червні 2022 року співзаконодавці ЄС досягли знакової угоди щодо запропонованого Комісією регулювання криптоактивів.
Тим часом, космічна програма ЄС вже надає цінні дані та послуги для широкого спектру щоденних застосувань: від підтримки комерційного транспорту та особистої навігації, до забезпечення точного землеробства та вирішення проблем, пов'язаних зі для зміною клімату. У лютому 2022 року Європейська комісія запропонувала дві нові флагманські ініціативи для розвитку безпечного супутникового зв'язку та управління космічним рухом.
Створена в червні 2021 року Рада з торгівлі і технологій ЄС-США пропонує ефективну платформу для координації підходів і поглиблення співпраці з ключових цифрових, технологічних, економічних і торговельних питань.
Було оголошено про нові ініціативи щодо ланцюжків поставок, продовольчої безпеки, нових технологій, цифрової інфраструктури і торгівлі. Згадані ініціативи:
- зміцнять наші спільні демократичні цінності
- посилять трансатлантичну глобальну конкурентоспроможність
- будуть корисними для працівників і домогосподарств по обидва боки Атлантики
- сформують глобальний цифровий та технологічний перехід
Європейський Союз також співпрацює з іншими партнерами-однодумцями в усьому світі, щоб сформувати глобальні правила в цифровій сфері. Ми модернізуємо цифрові відносини з ключовими партнерами, щоб запровадити правила цифрової торгівлі, пов'язуючи їх з проекцією наших внутрішніх реформ. У травні 2022 року, під час саміту ЄС-Японія, було укладено цифрове партнерство з Японією, аналогічні переговори ведуться з Сінгапуром і Південною Кореєю.
Horizon Europe (Горизонт Європа) є найбільшою у світі транснаціональною науково-інноваційною програмою з фінансуванням у обсязі 95,5 мільярдів євро на період до 2027 року.
У рамках цієї флагманської програми Комісія створила Європейську інноваційну раду для підтримки рушійних інновацій протягом усього життєвого циклу.
Тим часом у липні 2022 року було ухвалено новий європейський порядок денний інновацій, який включає п'ять основних флагманських програм, спрямованих на те, щоб зробити ЄС світовим лідером в області високотехнологічних інновацій.
Він має потенціал мобілізувати близько 45 мільярдів євро від приватних інституційних інвесторів для підтримки компаній-скейлапів. Крім того, у рамках згаданого порядку денного буде створено програму підготовки одного мільйона осіб з інноваційними високотехнологічними навичками.
Комісія також зміцнює зусилля з просування новаторських проєктів зелених технологій, розпочавши нове партнерство ЄС з програмою Breakthrough Energy Catalyst, спрямоване на розширення та нарощування інвестицій в засновані у ЄС високоефективні проєкти у галузі критично важливих кліматичних технологій (зелений водень, стале авіаційне паливо, пряме уловлювання викидів у повітря і тривале зберігання енергії). Згадане партнерство було розпочате під час конференції ООН з питань зміни клімату (COP26) і має потенціал до 2026 року мобілізувати до 840 мільйонів євро.