Соціальна справедливість повинна бути в центрі зеленого і цифрового переходів. Це означає вирішення соціальних та економічних наслідків таких переходів, а точніше - зосередження уваги на регіонах, галузях промисловості та працівниках, які зіткнуться з найбільшими невід’ємними викликами.
Саме тому Комісія під головуванням фон дер Ляєн створила Механізм справедливого переходу - ключовий інструмент ЄС для забезпечення того, щоб усе відбувалося у справедливий спосіб, і який до 2027 року мобілізує до 55 мільярдів євро для надання цільової підтримки.
Незважаючи на додаткові складнощі, спричинені пандемією та війною Росії в Україні, ЄС зміг захистити зайнятість. Це відбувається завдяки поєднанню короткострокової гнучкості та довгострокового бачення, втіленого у підтримці заходів з пом'якшення ризиків безробіття в рамках Програми надзвичайних ситуацій (SURE).
Програма SURE допомогла роботодавцям зберегти місця для найманих працівників, виплачуючи заробітну плату під час карантину, а в 2021 році продовжувала захищати робочі місця, заклавши основу для надійного відновлення економіки.
Додаткові інструменти для інклюзивного економічного відновлення
NextGenerationEU - це інструмент відновлення у обсязі 800 мільярдів євро, який допоможе усунути негайну економічну та соціальну шкоду, спричинену пандемією коронавірусу. Він підтримує розвиток підприємств та бізнесу, зміцнює системи охорони здоров'я, фінансує навчальні програми, схеми зайнятості та надає шкільне обладнання і матеріальну допомогу тим, хто найбільше цього потребує. Однією з найбільших програм в рамках нового інструменту NextGenerationEU є REACT-EU, яка сприяє відновленню на всій території ЄС, стимулюючи зростання у менш розвинених регіонах.
Державна допомога також була важливою частиною економічних заходів Комісії у відповідь на пандемію. Від початку кризи Комісія схвалила майже 1 010 заходів на національному рівні на загальну суму близько 3,2 трильйонів євро. Тимчасова рамкова програма державної допомоги у подоланні пандемії COVID була поступово припинена 30 червня 2022 року.
Тим часом, у листопаді 2021 року Комісія ухвалила Повідомлення про конкурентну політику, придатну для нових викликів. В ньому підкреслено важливу роль конкурентної політики на шляху Європи до відновлення, зеленого і цифрового переходів та стійкого єдиного ринку.
Зрештою, сильна соціальна ринкова економіка, яка ставить добробут людей на перше місце, є найстійкішою моделлю для технологічного розвитку світу після пандемії. Саме тому в березні 2021 року був ухвалений план дій «Європейські підвалини соціальних прав». Цей план запропонував наступні три далекосяжні керівні цілі ЄС на період до 2030 року.
Група громадян у Варшаві відкрила магазин "Пулавська 20" для збору та доставки безкоштовної їжі, предметів гігієни та одягу для українських біженців та внутрішньо переміщених осіб.
Європейський порядок денний з розвитку навичок - це 5-річний план, який допоможе фізичним особам та підприємствам розвивати більше якісних навичок, заповнювати прогалини у працевлаштуванні та процвітати в більш екологічній, більш цифровій економіці. Ініційований у листопаді 2020 року, згаданий пакт об'єднує підприємства, працівників, місцеву владу, соціальних партнерів, навчальні заклади та служби зайнятості, щоб визначити, які навички будуть потрібні в різних галузях, та взяти на себе зобов'язання щодо перекваліфікації працівників. На даний момент понад 600 організацій підписали цей пакт і зобов'язалися допомогти підвищити кваліфікацію 1,5 мільйона осіб.
У червні 2022 року Рада ухвалила рекомендації щодо індивідуальних навчальних облікових рахунків та мікросертифікатів . Для того, щоб Європа як і раніше залишалася світовим взірцем у галузі освіти, Комісія ініціювала Європейську стратегію для університетів, яка значно підвищить конкурентоспроможність наших систем вищої освіти за рахунок розширеного і поглибленого транснаціонального співробітництва.
У червні 2022 року Європейський парламент і Рада досягли історичної угоди щодо запропонованої Комісією у жовтні 2020 року директиви про належну мінімальну заробітну плату. Цей закон, котрий від самого початку був пріоритетом для Комісії під головуванням фон дер Ляєн, допоможе поліпшити належний рівень мінімальної заробітної плати і збільшити доступ працівників до захисту мінімальної заробітної плати на всій території ЄС.
Для захисту працівників від нових викликів, пов'язаних з диджиталізацією світу праці, Комісія в грудні 2021 року запропонувала директиву про поліпшення умов праці у випадку роботи у рамках платформ.
Цей законопроєкт спрямований на забезпечення того, щоб люди, які працюють через цифрові робочі платформи, отримали правовий статус найманих працівників, який відповідає їхнім реальним умовам роботи, і могли користуватися трудовими правами та соціальними виплатами, на які вони мають право.
Коли Росія напала на Україну, румунська бізнес-спільнота об'єдналася, щоб запустити Job4ukr.com - платформу, яка допоможе українським біженцям знайти роботу в ЄС.