Отговорът ни на агресивната война на Русия срещу Украйна е ясен и трябва да бъде траен.
Усилията ни да работим за справедлив мир:
- Предоставяне на помощ и подкрепа на народа на Украйна
- Помощ за поддържането на критичните инфраструктури в Украйна
- Демонстрация на солидарност с Украйна, пълноценно използване на икономиката и финансите на ЕС
- Подкрепа на Украйна да се защитава, доставка на военно оборудване и обучение на украински войници
- Търсене на отговорност от Русия и налагане на санкции с цел отслабване на руската военна машина
- Възстановяване на Украйна и подкрепа на страната по пътя ѝ към европейска интеграция
Предоставяне на помощ и подкрепа на народа на Украйна
За първи път досега, на 4 март 2022 г., само дни след началото на руското нашествие, ЕС приведе в действие Директивата за временната закрила. Украинските бежанци получиха права в рамките на ЕС, включително разрешения за пребиваване, достъп до пазара на труда, жилищно настаняване, медицински грижи и, което е най-важно, образование за децата.
Гражданите на държавите — членки на ЕС приеха в домовете и сърцата си милиони украински бежанци от войната, като в Съюза бе предложена временна закрила на близо четири милиона души.
- Над 5 милиона души са вътрешно разселени в Украйна
- Близо 20 % от украинските деца са намерили убежище в ЕС
От януари 2023 г. насам:
- Парична помощ е предоставена на 2,9 милиона души
- Повече от 4 милиона души са получили продоволствена помощ
- Услуги за защита от критично значение са предоставени на 1,1 милиона души
- От здравни интервенции или доставки са се възползвали 5,6 милиона души
- Близо 3,3 милиона души са си възвърнали достъпа до чиста вода и основни хигиенни и санитарни услуги
Подкрепа за бежанците, бягащи от войната
Инициативите CARE („Действия по линия на сближаването за бежанците в Европа“ и „Гъвкава помощ за териториите“) въведоха широки възможности за гъвкавост в политиката на сближаване, позволявайки препрограмиране на до 17 милиарда евро от неразпределените средства за периода 2014—2020 г. в подкрепа на хората, бягащи от руското нашествие.
Механизъм за гражданска защита на Съюза
Чрез задействането на Механизма за гражданска защита на Съюза ЕС ефективно насочи помощ към Украйна от всички 27 държави от ЕС, както и от Исландия, Северна Македония, Норвегия, Сърбия и Турция.
- Над 2500 успешно приключени операции за медицинска евакуация
- Над 94 000 тона предоставена помощ в натура на стойност над 760 милиона евро
Пълноценно използване на икономическата и финансовата мощ на ЕС
Коридорите на солидарността между ЕС и Украйна улесниха износа на 49 милиона тона украински селскостопански продукти. Тези жизненоважни коридори гарантират не само износа на селскостопански стоки, но и вноса на необходими продукти. Общата стойност на търговията, реализирана чрез този коридор, се оценява на около 99 милиарда евро.
През февруари 2023 г. бе подписан важен пакт между Комисията и Украйна, с който Украйна беше асоциирана към програма „Единен пазар“ — начинание, целящо улесняване на достъпа до пазара, насърчаване на благоприятна бизнес среда и стимулиране на дългосрочен устойчив растеж.
76 млрд. евро мобилизирани от ЕС и неговите държави членки в знак на солидарност с Украйна и нейния народ
38,8 млрд. евро за укрепване на цялостната икономическа, социална и финансова устойчивост на Украйна
20 млрд. евро за мерки за военна помощ за подпомагане на украинските въоръжени сили
- 2023 г.
ЕС предоставя пакет за подкрепа на Украйна в размер до 18 милиарда евро под формата на заеми при изключително изгодни условия. Тази подкрепа ще помогне на Украйна да продължи да изплаща заплати и пенсии и да поддържа основни обществени услуги, като болници, училища и жилищно настаняване на преместени лица. Това също така помага да се гарантира макроикономическа стабилност и да се възстанови разрушената критична инфраструктура.
- 2022 г.
ЕС отпусна макрофинансова помощ в размер на 7,2 милиарда евро, за да се гарантира непрекъснатото функциониране на правителството и публичните служби на Украйна.
Поддръжка на критичните инфраструктури
Ядрена безопасност
Тъй като Русия продължава да излага на риск гражданските ядрени инсталации, ЕС предостави на Украйна над 54,8 милиона евро под формата на материална помощ, свързана с ядрената безопасност, от стратегическия резерв rescEU, например за възстановяване на оборудване и лаборатории.
Енергетика
В отговор на настойчивите атаки на Русия срещу енергийната инфраструктура на Украйна бързо бяха предприети спешни мерки. Още в началото на войната ЕС предприе решителни стъпки за стабилизиране на електроенергийните системи на Украйна и Молдова, като синхронизира електроенергийните им мрежи с континенталната европейска мрежа.
Далекосъобщителни услуги
Европейската комисия проведе успешни преговори с телекомуникационните оператори от ЕС и Украйна, за да се позволи на украинските бежанци да използват мобилните си телефони с минимални или никакви такси за роуминг за период от три месеца. Освен че направи роуминга достъпен, ЕС раздаде 2,5 милиона SIM карти на украинци, търсещи убежище, и създаде точки за безжичен интернет на граничните пунктове и в местата за настаняване.
Европейският механизъм за подкрепа на мира с финансиране в размер на 5,6 милиарда евро даде възможност за доставка на танкове, хеликоптери, системи за въздушна отбрана, ракети и боеприпаси.
В рамките на военната мисия на Европейския съюз за предоставяне на помощ в подкрепа на Украйна бяха обучени повече от 25 000 украински войници. Вървим уверено към целта за пълно обучение на 30 000 украински войници до края на годината.
През юли 2023 г. влезе в сила Актът в подкрепа на производството на боеприпаси (ASAP). В този регламент ще бъдат предвидени конкретни, целенасочени мерки за стимулиране на производството и гарантиране на сигурни доставки на боеприпаси в Европа.
ЕС укрепи киберустойчивостта на Украйна с инвестиции в размер на 10 милиона евро за оборудване, софтуер и друга свързана с тях подкрепа.
Търсене на отговорност от Русия
Понастоящем Главната прокуратура на Украйна разследва над 100 000 случая на предполагаеми военни престъпления и престъпления срещу човечеството, които се считат за най-тежките нарушения на международното право. ЕС се ангажира да подкрепя разследването и наказателното преследване на тези престъпления с оглед на нарастващия брой доказателства.
ЕС отделя 7,5 милиона евро за подпомагане на разследванията от Международния наказателен съд на военните престъпления, извършени от Русия. Комисията също така подкрепи създаването на Международния център за наказателно преследване на престъплението агресия срещу Украйна. Центърът, който започна работа през юли 2023 г., подкрепя и засилва текущите и бъдещите разследвания на престъплението агресия и допринася за обмена и анализа на доказателствата, събрани от началото на руската агресия.
Доброволецът Константин Гудаускас, син на литовец и казахстанка, използва казахстанския си паспорт, за да пътува през окупираните от Русия територии в Украйна, и помага за спасяването на над 200 души в Киевския регион, по-конкретно в Буча. Украинците го наричат „Ангелът от Буча“.
Налагане на санкции за отслабване на руската военна машина
11 пакета тежки санкции срещу Русия са приети от ЕС
Тези санкции са насочени към устоите на руската икономика, като я лишават от ключови технологии и пазари и сериозно възпрепятстват способността на Кремъл да финансира и провежда войната.
- Близо 1800 лица и образувания, санкционирани от ЕС
- Повече от 24 милиарда евро замразени активи в ЕС на руски физически лица
- Около 70 % от активите на руската банкова система са обект на строги санкции
- Над 200 милиарда евро активи на Руската централна банка блокирани в ЕС
ЕС прие санкции и срещу Беларус в отговор на участието на страната в нахлуването в Украйна. Иран също бе санкциониран във връзка с производството и доставката на безпилотни летателни апарати, използвани за нападения срещу Украйна. Освен това ЕС въведе строга клауза за недопускане на заобикалянето, която забранява на гражданите или предприятията от ЕС съзнателно и умишлено да заобикалят санкциите.
Възстановяването на Украйна и пътят на страната към европейска интеграция
Бъдещето на Украйна е в Европейския съюз. Този ангажимент беше потвърден по време на първата по рода си среща между колегиума на членовете на Комисията и правителството на Украйна и на срещата на върха ЕС-Украйна през февруари 2023 г. През юни 2022 г. Украйна получи статут на страна кандидатка, при условие че извърши ключови реформи. Украйна постигна напредък по необходимите стъпки за реформи, очертани в становището на Комисията относно кандидатурата на Украйна за членство в ЕС.
Въпреки продължаващата война ЕС вече работи за полагане на основите на възстановяването на Украйна, а започнаха и международни усилия в тази насока.
- Над 2800 учебни заведения бяха повредени или разрушени
- ЕС пое ангажимент да предостави 100 милиона евро за финансиране на възстановяването на повредените училища
- 14 милиона евро и допълнителна подкрепа чрез кампанията „Училищни автобуси за Украйна“ в 11 държави от ЕС, в рамките на която бяха дарени 300 автобуса. Това е от голямо значение, за да могат украинските деца да ходят безопасно на училище
- Агресията на Русия засегна 5,7 милиона деца в училищна възраст
- Юни 2023 г.
Предложен е механизъм за Украйна на стойност до 50 милиарда евро в рамките на бюджета на ЕС, планиран за периода 2024-2027 г., за да се отговори както на непосредствените нужди от възстановяване, така и на средносрочните усилия за модернизация с оглед на изпълнението на ключови реформи по пътя на страната към присъединяване към ЕС
- Януари 2023 г.
Беше създадена междуведомствена платформа за координация на донорите, за да се улесни координацията между международните донори и финансовите организации с цел да се гарантира, че подкрепата се предоставя по последователен, прозрачен и отговорен начин.
- Октомври 2022 г.
Комисията и Германия — председателстваща по това време Г-7 — бяха домакини на международната експертна конференция по възстановяването, реконструкцията и модернизацията на Украйна, проведена в Берлин
Техници по разминиране от Хърватия вече споделят уменията си с експерти от Украйна. Хърватия е единствената държава — членка на ЕС, която все още разминира земята си — причина за това е войната от 90-те години на ХХ век. За целта тя получава подкрепа от ЕС в размер на 120 милиона евро до 2027 г. Болезненият военен опит на Хърватия ѝ е дал безценен набор от умения, който тя използва, за да помага на Украйна да се възстанови и изгради отново.
Начало на нов етап в обединението на нашия континент
Шоковите вълни, предизвикани от агресивната война на Путин, незабавно достигнаха до нашите шест партньори от Западните Балкани. Предоставихме на Западните Балкани същите мерки за солидарност, които предприехме в рамките на нашия Съюз. През декември 2022 г. се състоя историческа среща на високо равнище между ЕС и Западните Балкани, която за първи път се проведе в региона. През юни 2023 г. председателят Фон дер Лайен представи нов план за растеж за Западните Балкани.
През юни 2023 г. на втората среща на Европейската политическа общност председателят Фон дер Лайен обяви нов пакет от мерки за подкрепа в размер на 300 милиона евро, за да помогне на Молдова да се справи с предизвикателството на войната в непосредствена близост до страната и да ускори европейската си интеграция.
Укрепване на европейската отбрана
Като се има предвид продължаващата и осезаема заплаха от страна на Русия, стратегическото партньорство между ЕС и НАТО достигна нови равнища на сътрудничество с подписването на Съвместната декларация относно сътрудничеството между ЕС и НАТО през януари 2023 г.
След приключването на дискусиите за присъединяването, на 5 юли 2022 г. Финландия и Швеция подписаха протоколите за присъединяване към НАТО. Финландия официално се присъедини като 31-ва държава — членка на НАТО, на 4 април 2023 г.
Налице е и засилване на сътрудничеството в областта на отбраната в ЕС. На референдум на 1 юни 2022 г. датските гласоподаватели подкрепиха присъединяването на Дания към общата политика за сигурност и отбрана на ЕС, като сложиха край на 30-годишната клауза за неучастие на Дания в европейското сътрудничество в областта на отбраната.
От 2021 г. насам Комисията стартира и изпълнява Европейския фонд за отбрана (ЕФО). Досега проекти са получили над 3 милиарда евро — инвестиция в отбранителни технологии и системи на утрешния ден. През 2023 г. ЕФО ще финансира с още 1,2 милиарда евро проекти в ключови области на отбраната, като например осведоменост за ситуацията в космоса, противодействие на свръхзвукови ракети и разработване на прототип на европейска патрулна корвета.
Напредък в други области
Изграждане на зелена и цифрова справедлива икономика за всички
Защита и укрепване на нашите демократични ценности и права за приобщаващо общество