Pilnīga potenciāla īstenošana
Sastopoties ar pašreizējiem demogrāfiskajiem izaicinājumiem, mums ir pilnībā jāizmanto visu mūsu daudzveidīgās sabiedrības locekļu potenciāls un jādod visiem pilnvērtīgas iespējas. Visiem, kuri tiecas uz tiem pašiem mērķiem, jābūt līdzvērtīgām iespējām – tā ir bijusi viena no fon der Leienas Komisijas galvenajām prioritātēm. Svarīgs mērķis, ko ES ir iestrādājusi savos ārējās darbības pasākumos, ir arī radīt pasauli, kurā valda dzimumu līdztiesība.
Sieviešu un vīriešu līdztiesība ir ietverta ES pamattiesībās. Desmit gadus pēc tam, kad Komisija pirmo reizi ierosināja direktīvu par dzimumu līdzsvara uzlabošanu uzņēmumu valdēs, Eiropas Parlaments un Padome ir panākuši vienošanos par šo tiesību aktu, pateicoties tam, ka fon der Leienas vadītā Komisija no jauna aktualizēja šo iniciatīvu. Turklāt Komisijas programmā “Apvārsnis Eiropa” tika sākts izmēģinājuma projekts “Women TechEU”, kura mērķis ir dot sievietēm iespējas izvirzīties dziļo tehnoloģiju jomā.
Vienāda samaksa par vienādu darbu
Vēl viena problēma ir diskriminācija darba samaksas ziņā. Tāpēc Komisija 2021. gada martā nāca klajā ar priekšlikumu direktīvai, kas nostiprinās principu, ka vīrieši un sievietes par vienādu darbu saņem vienādu darba samaksu, nodrošinot darba samaksas pārredzamību un attiecīgus izpildes mehānismus.
Ar dzimumu saistīta vardarbība ir skaudra realitāte pārāk daudzām sievietēm Eiropas Savienībā. 2022. gada martā Komisija ierosināja ES mēroga noteikumus, lai izbeigtu dzimumvardarbību pret sievietēm un vardarbību ģimenē. Ierosinātā direktīva paredz kriminālatbildību gan par izvarošanu (par tās kritēriju nosakot piekrišanas trūkumu), gan par sieviešu ģenitāliju kropļošanu. Kriminālatbildība ir paredzēta arī par kibervardarbību, kas notikusi uz sociālā vai bioloģiskā dzimuma pamata.
Iekļaujošas sabiedrības izveide
Eiropas Komisija ir apņēmusies veicināt plurālistisku, dzimumlīdztiesīgu un iekļaujošu sabiedrību, kurā pret LGBTIK+ personām, minoritātēm vai cilvēkiem ar invaliditāti izturas tāpat kā pret visiem pārējiem. Īpaša Līdztiesības darba grupa rūpējas par to, lai līdztiesību iestrādātu it visās politikas jomās. Komisija sadarbojas ar dalībvalstīm, lai izstrādātu, pieņemtu un īstenotu nacionālos rasisma apkarošanas un LGBTIK+ rīcības plānus. Komisija kā “ES līgumu sargātāja” vajadzības gadījumā ierosina pārkāpuma procedūras par pamattiesību pārkāpumiem. Nesen šāds precedents bija, piemēram, attiecībā uz pārkāpumiem pret LGBTIK+ kopienu Ungārijā un Polijā.
- 2021. gada oktobrisAntisemītisma apkarošana
ES stratēģijā antisemītisma apkarošanai un ebreju dzīvesvides atbalstam ir noteikta virkne pasākumu, kā pastiprināt cīņu pret visām antisemītisma izpausmēm. Vienlaikus arī pirmo reizi paredzēts veicināt ebreju kultūras mantojumu un cīnīties pret antisemītismu ārpus ES robežām. Dalībvalstis pašlaik izstrādā savus rīcības plānus, kas būs gatavi līdz 2022. gada beigām.
- 2021. gada decembrisKriminālatbildības noteikšana par naida runu un naida noziegumiem
Komisija sāka darbu, lai paplašinātu ES definēto noziegumu sarakstu, iekļaujot tajos naida runu un naida noziegumus.
- 2022. gada marts un aprīlisLGBTIK+ rīcības plānu un rasisma apkarošanas plānu īstenošana
Komisija izdeva pamatnostādnes par valstu rīcības plānu izstrādi, pieņemšanu un īstenošanu rasisma apkarošanai un LGBTIK+ tiesību jomā.
2022. gada aprīlī pirmo reizi tika pasniegtas Eiropas Integrācijas un dažādības galvaspilsētu balvas, lai izteiktu atzinību lielu un mazu Eiropas pilsētu un reģionu centieniem veicināt iekļautību un veidot sabiedrību bez diskriminācijas un naida.
Invaliditātes platforma ir vēl viens satvars, kurā attiecīgās ieinteresētās personas var dalīties ar pieredzi un labāko praksi, mācīties cita no citas un sadarboties.
Anna Onveilere ir viena no apvienības “Omas gegen rechts” (“Vecmāmiņas pret labējo ekstrēmismu”) dibinātājām; apvienība cīnās pret antisemītismu, rasismu un mizogīniju.
Atbalsts bērniem visā ES
Cīņa pret seksuālu vardarbību pret bērniem
- 2022. gada maijā Komisija ierosināja jaunus ES tiesību aktus, kuru mērķis ir novērst un apkarot seksuālu vardarbību pret bērniem tiešsaistē. Ierosinātie noteikumi paredzēs pakalpojumu sniedzējiem pienākumu savos pakalpojumos atklāt bērnu pornogrāfiju, par to ziņot un to izņemt.
- Jauns, neatkarīgs ES centrs seksuālas vardarbības pret bērniem apkarošanai cieši sadarbosies ar valstu tiesībaizsardzības iestādēm, Eiropas Savienības Aģentūru tiesībaizsardzības sadarbībai un atbalsta grupām, lai glābtu un iedrošinātu šādā vardarbībā cietušos un tiesātu vainīgos.
Labāks internets bērniem
- 2002. gadā Komisija arī pieņēma jaunu Eiropas stratēģiju “Bērniem labāks internets”.
- Spēkā ir stājušies arī noteikumi par teroristiska satura izņemšanu tiešsaistē.
- Iniciatīvā “Eiropas Garantija bērniem” sniegtas norādes un praktiski ieteikumi dalībvalstīm, kā atbalstīt grūtībās nonākušus bērnus, garantējot viņiem izglītību, ārpusskolas nodarbības, veselīgu ēdienu skolā un veselības aprūpi.
- 2022. gadā Komisija palīdzēja 10 dalībvalstīm uzlabot savu izglītības sistēmu iekļaujošo aspektu, atbalstot bērnu ar invaliditāti vai no migrantu vides vai neaizsargātām grupām nākošu bērnu integrāciju.
- Kopš Krievija ir sākusi karu Ukrainā, vairāk nekā 2 miljoni ukraiņu bērnu ir raduši patvērumu Eiropas Savienībā. Šiem bērniem ir tādas pašas tiesības un aizsardzība kā bērniem, kas ir ES pilsoņi. Viņi tika sirsnīgi uzņemti dalībvalstu skolās.
Kirils Slavovs, Stokholmā uzaudzis kurlmēms bulgāru puisis, palīdz kurlmēmiem ukraiņiem paglābties no kara un sākt jaunu dzīvi Sofijā. Viņš tiem palīdz ar tulkošanu starptautiskajā zīmju valodā, kā arī darba atrašanu.