Plné využití našeho potenciálu
Vzhledem k demografickým výzvám, kterým v současnosti čelíme, musíme využít potenciál všech členů společnosti z různých prostředí a posílit jejich postavení. Pro všechny, kdo mají v životě stejné cíle, musí existovat i stejné příležitosti: to je jedna z hlavních priorit Komise Ursuly von der Leyenové. Vytvoření genderově spravedlivého světa je také hlavním cílem, který Unie začleňuje do své vnější politiky.
Rovnost žen a mužů je jednou ze základních hodnot EU. Deset let poté, co Komise poprvé navrhla směrnici ke zlepšení genderové vyváženosti v řídících a dozorčích orgánech společností, se díky novému impulsu se strany Komise Ursuly von der Leyenové podařilo dosáhnout dohody s ostatními zákonodárci. Kromě toho byl v rámci programu Horizont Evropa zahájen pilotní projekt Women TechEU, jehož cílem je pomoci ženám dostat se do čela společností v oblasti deep tech.
Stejná odměna za stejnou nebo rovnocennou práci
Problémem zůstává diskriminace v odměňování na pracovišti. Komise proto v březnu 2021 předložila návrh směrnice, kterou se má posílit uplatňování zásady stejné odměny za stejnou práci prostřednictvím transparentnosti odměňování a mechanismů prosazování této zásady.

Příliš mnoho žen v EU je stále vystaveno genderově podmíněnému násilí. Komise proto v březnu 2022 navrhla celounijní pravidla, jež mají skoncovat s genderově podmíněným násilím páchaným na ženách i s domácím násilím. Navrhovaná směrnice kriminalizuje jak znásilnění založené na absenci souhlasu, tak mrzačení ženských pohlavních orgánů. Bude rovněž kriminalizovat kybernetické násilí na základě pohlaví a genderu.

Dosažení skutečně inkluzivní společnosti
Evropská komise je odhodlána zasazovat se o pluralitní, genderově rovnoprávnou a inkluzivní společnost, v níž nejsou diskriminovány osoby LGBTIQ+, menšiny ani osoby se zdravotním postižením. Na začleňování rovnosti do všech oblastí politiky pracuje zvláštní pracovní skupina pro rovnost. Komise spolupracuje s členskými státy na vypracování, přijetí a provádění vnitrostátních akčních plánů týkajících se práv osob LGBTIQ+ a boje proti rasismu. Jako strážkyně Smluv Komise neváhá zahájit řízení o nesplnění povinnosti proti porušování základních lidských práv, jak tomu bylo například v případě porušování práv komunity LGBTIQ+ v Maďarsku a Polsku.
- říjen 2021Boj proti antisemitismu
Strategie EU pro boj proti antisemitismu a podporu židovského života stanoví nejen řadu opatření k posílení boje proti všem formám antisemitismu, ale také vůbec poprvé opatření na podporu židovského dědictví a kultury a k boji proti antisemitismu mimo EU. Členské státy nyní vypracovávají národní akční plány, které budou připraveny do konce roku 2022.
- prosinec 2021Kriminalizace nenávistných verbálních projevů a trestných činů z nenávisti
Komise podnikla první kroky k rozšíření seznamu trestných činů EU o nenávistné verbální projevy a trestné činy z nenávisti.
- březen a duben 2022Realizace plánu na ochranu práv osob LGBTIQ+ a plánu boje proti rasismu
Komise vydala pokyny pro vypracování, přijetí a provádění vnitrostátních plánu boje proti rasismu a plánu na ochranu práv osob LGBTIQ+.
V dubnu 2022 byla poprvé udělena cena „Evropská hlavní města začleňování a rozmanitosti“, jejímž smyslem je vyslovit uznání obcím, městům a regionům v Evropě, které se věnují prosazování inkluze a vytváření společnosti bez diskriminace a nenávisti.
Dalším prostorem, kde mohou příslušné zúčastněné strany sdílet své zkušenosti a osvědčené postupy, učit se od sebe navzájem a spolupracovat, je Platforma pro problematiku zdravotního postižení.
Anna Ohnweilerová je jednou ze zakladatelek projektu „Omas gegen rechts“ (Babičky proti extremismu), jehož cílem je boj proti antisemitismu, rasismu a misogynii.

Podpora dětí v celé EU
Boj proti pohlavnímu zneužívání dětí
- Komise navrhla v květnu 2022 nové právní předpisy EU týkající se prevence a potírání pohlavního zneužívání dětí na internetu. Navrhovaná pravidla EU uloží poskytovatelům služeb povinnost odhalovat, oznamovat a odstraňovat obsah obsahující dětskou pornografii.
- Nově vzniklé nezávislé Středisko EU proti pohlavnímu zneužívání dětí bude úzce spolupracovat s vnitrostátními donucovacími orgány, Agenturou Evropské unie pro spolupráci v oblasti prosazování práva a podpůrnými skupinami při záchraně obětí a posílení jejich postavení, aby se pachatelé této trestné činnosti dostali před soud.
Lepší internet pro děti
- V roce 2022 přijala Komise novou Evropskou strategii pro lepší internet pro děti.
- V platnost vstoupila rovněž pravidla pro odstraňování teroristického obsahu online.
- Evropská záruka pro děti poskytuje členským státům pokyny a prostředky, jak podporovat děti v nouzi tím, že jim zaručuje přístup ke vzdělání, mimoškolním aktivitám, zdravému školnímu stravování a zdravotní péči.
- V roce 2022 pomohla Komise deseti členským státům se zvýšením inkluzivnosti jejich vzdělávacích systémů, a to podporou začlenění dětí se zdravotním postižením nebo dětí z přistěhovaleckého či zranitelného prostředí.

- Od začátku války na Ukrajině našly v Evropské unii útočiště více než 2 miliony ukrajinských dětí. Tyto děti mají stejná práva a nárok na ochranu jako děti, které jsou občany EU. Nesmírně nás potěšilo, že jsou ve školách ve všech členských státech přijímány s otevřenou náručí.
Kiril Slavov, mladý hluchoněmý Bulhar, který vyrostl ve Stockholmu, pomáhá neslyšícím Ukrajincům prchat před válkou a začít nový život v Sofii. Překládá pro ně do mezinárodního znakového jazyka a pomáhá jim s hledáním práce.
