Euroopa potentsiaali täielik ärakasutamine
Arvestades Euroopa ees seisvaid demograafilisi probleeme, tuleb võimestada mitmekesise ühiskonna kõiki liikmeid ja kasutada nende potentsiaali. Kõigil, kes jagavad samu püüdlusi, peavad olema samad võimalused. See on olnud von der Leyeni juhitava komisjoni üks peamisi prioriteete. Sooliselt võrdõiguslik maailm on ka ELi välistegevusse integreeritud oluline eesmärk.
Sooline võrdõiguslikkus on üks ELi alusväärtusi. Kümme aastat pärast seda, kui komisjon esitas esimest korda ettepaneku võtta vastu direktiiv soolise tasakaalu parandamiseks äriühingute juhtorganites, jõudsid kaasseadusandjad tänu von der Leyeni juhitava komisjoni jõupingutustele kokkuleppele. Lisaks käivitati programmiga „Euroopa horisont“ pilootprojekt „Women techEU“, et tuua naised süvatehnoloogia esirinda.
Võrdse töö eest võrdne tasu
Endiselt on probleemiks palgadiskrimineerimine töökohal. Seepärast esitas komisjon 2021. aasta märtsis ettepaneku võtta vastu direktiiv, millega tugevdatakse võrdse töö eest võrdse tasu maksmise põhimõtte kohaldamist tasustamise läbipaistvuse ja jõustamismehhanismide kaudu.
Sooline vägivald on ELis endiselt liiga paljude naiste jaoks kohutav reaalsus. 2022. aasta märtsis esitas komisjon ettepaneku kogu ELi hõlmavate eeskirjade kohta, et kaotada sooline vägivald ja perevägivald. Kavandatava direktiiviga kriminaliseeritakse vägistamine nõusoleku puudumise alusel ja samuti kriminaliseeritakse naiste suguelundite moonutamine. Sellega kriminaliseeritakse ka sooline kübervägivald.
Kaasav ühiskond
Euroopa Komisjon on pühendunud pluralistlikule, sooliselt võrdõiguslikule ja kaasavale ühiskonnale, kus LGBTIQ+-inimesi, vähemusi ja puuetega inimesi koheldakse võrdselt. Võrdõiguslikkuse rakkerühm teeb tööd võrdõiguslikkuse süvalaiendamiseks kõikidesse poliitikavaldkondadesse. Komisjon teeb liikmesriikidega koostööd riiklike LGBTIQ+ ja rassismivastaste tegevuskavade väljatöötamiseks, vastuvõtmiseks ja rakendamiseks. Aluslepingute täitmise järelevalvajana ei kõhkle komisjon algatamast rikkumismenetlusi põhiliste inimõiguste rikkumiste suhtes, näiteks seoses LGBTIQ+ kogukonna vastu suunatud rikkumistega Ungaris ja Poolas.
- Oktoober 2021Meetmed antisemitismi vastu
ELi antisemitismi vastu võitlemise ja juudi eluviisi edendamise strateegias on sätestatud rida meetmeid, et tõhustada võitlust antisemitismi kõigi vormide vastu. Esimest korda on sellega ette nähtud meetmed juudi pärandi ja kultuuri edendamiseks ning võitluseks antisemitismi vastu väljaspool ELi. Liikmesriigid töötavad praegu välja riiklikke tegevuskavasid, mis valmivad 2022. aasta lõpuks.
- Detsember 2021Vaenukõne ja vaenukuritegude kriminaliseerimine
Komisjon astus esimesed sammud, et lisada raskete piiriüleste kuritegude loetellu vaenukõne ja vaenukuritegu.
- Märts ja aprill 2022Rassismivastaste ja LGBTIQ+ kavade rakendamine
Komisjon avaldas suunised riiklike rassismivastaste ja LGBTIQ+ kavade väljatöötamiseks, vastuvõtmiseks ja rakendamiseks.
2022. aasta aprillis esitati esimest korda Euroopa kaasamise ja mitmekesisuse pealinnade auhind, et tunnustada Euroopa linnade ja piirkondade tööd kaasatuse edendamisel ning diskrimineerimise ja vihavaba ühiskonna loomisel.
Puuetega inimeste platvorm võimaldab asjaomastel sidusrühmadel kogemusi ja häid tavasid jagada, üksteiselt õppida ja koostööd teha.
Anna Ohnweiler on aidanud luua liikumist „Omas gegen rechts“ (Vanaemad äärmusluse vastu), et võidelda antisemitismi, rassismi ja misogüünia vastu.
Laste toetamine kõikjal ELis
Võitlus laste seksuaalse väärkohtlemise vastu
- 2022. aasta mais esitas komisjon uue ELi õigusakti ettepaneku, et hoida ära laste seksuaalset väärkohtlemist internetis ja selle vastu võidelda. Kavandatavad ELi eeskirjad kohustavad teenuseosutajaid laste seksuaalset väärkohtlemist kujutavat materjali tuvastama, sellest teatama ja selle eemaldama.
- Uus sõltumatu laste seksuaalse väärkohtlemise vastase võitluse ELi keskus teeb tihedat koostööd riiklike õiguskaitseasutustega, Euroopa Liidu Õiguskaitsekoostöö Ametiga ja toetusrühmadega, et päästa ohvreid ja suurendada nende mõjuvõimu ning tuua kuritegude toimepanijad kohtu ette.
Parem internet lastele
- 2022. aastal võttis komisjon vastu lastele parema interneti loomise Euroopa strateegia.
- Jõustusid ka terroristliku veebisisu eemaldamise eeskirjad.
- Euroopa lastegarantiiga antakse liikmesriikidele suunised ja vahendid abi vajavate laste toetamiseks, et tagada neile juurdepääs haridusele, koolivälisele tegevusele, tervislikule koolitoidule ja tervishoiule.
- 2022. aastal aitas komisjon kümnel liikmesriigil muuta oma haridussüsteemi kaasavamaks, toetades puudega ning sisserändaja taustaga ja haavatavas olukorras laste kaasamist.
- Alates Ukraina sõja algusest on enam kui 2 miljonit Ukraina last Euroopa Liidus varjupaika otsinud. Neil lastel on samad õigused ja samasugune kaitse nagu ELi kodanikest lastel. On olnud südantsoojendav näha, kuidas neid lapsi võetakse kõigis liikmesriikides koolidesse vastu.
Stockholmis üles kasvanud noor kurttumm bulgaarlane Kiril Slavov aitab kurttummadel ukrainlastel sõja eest põgeneda ja Sofias oma eluga edasi minna. Ta tõlgib nende sõnumeid rahvusvahelisse viipekeelde ja aitab neil tööd leida.