Nová realita
Pandémia COVID-19, medzinárodné konflikty, migrácia do miest a zmeny v demografickej skladbe menia štruktúru spoločnosti EÚ. Je dôležité, aby sme sa tejto novej realite prispôsobili a podnikli také kroky, aby z nej mali občania EÚ a hospodárstvo prospech.
K tomuto cieľu pristupujeme z viacerých strán. Na jednej strane vykonávame opatrenia na riešenie problematiky starnutia obyvateľstva a migrácie. Na strane druhej aktívne zapájame mladých ľudí a celú verejnosť do tvorby politík EÚ a vytvárania budúcnosti Európy.

Prispôsobenie sa starnutiu obyvateľstva
Európa prešla hlbokou demografickou zmenou, ktorá ďalej pokračuje. Za posledných päť desaťročí sa stredná dĺžka života pri narodení v EÚ zvýšila o 10 rokov. Ide o pozoruhodný úspech, ktorý poukazuje na silu a hodnotu nášho sociálneho trhového hospodárstva. Starnutie obyvateľstva má však vplyv na spôsob života i náš sociálny model a politiky sa musia prispôsobiť tempu tejto novej reality.
Ako v tejto oblasti reaguje Komisia?
- Prijatie zelenej knihy o starnutí na začiatku mandátu.
- Rozbehnutie širokej verejnej debaty o výzvach a príležitostiach spojených s dlhodobými vplyvmi starnutia na všetky generácie. Výsledok verejnej konzultácie sa zohľadní v európskej stratégii v oblasti starostlivosti, ktorá bude predložená v septembri 2022.
Podpora vidieckych oblastí
Vidiecke oblasti sa aktívne podieľajú na zelenej a digitálnej transformácii EÚ. Sloboda pracovať alebo študovať na diaľku sa rýchlo stáva realitou pre mnohých ľudí žijúcich v EÚ, čo otvára nové možnosti pre mladé rodiny, podniky a vidiecke komunity. Inovácie v udržateľnom poľnohospodárstve sú prospešné nielen pre zdravie ľudí a klímu, ale aj pre potravinovú bezpečnosť Európy.
Ako Komisia podporuje vidiecke oblasti
- jún 2021vyhlásenie dlhodobej vízie
Vytyčuje sa cesta k silným, prepojeným a prosperujúcim vidieckym oblastiam.
- december 2021vidiecky pakt
Prejavia sa v ňom hlasy a názory vidieckych komunít. Spoločne vytvorený akčný plán pre vidiek pomôže premeniť dlhodobú víziu na realitu.
- jún 2022plány obnovy a odolnosti
Bolo prijatých 25 národných plánov obnovy a odolnosti, v ktorých sú na podporu vidieckych a vzdialených oblastí vyčlenené finančné prostriedky približne vo výške 14,6 miliardy eur, a to vrátane investícií a reforiem v oblasti obnovy prírody, vysokorýchlostného internetového pripojenia a miestnych železníc.
Prilákanie talentovaných ľudí
Naše podniky v mestách a vidieckych oblastiach potrebujú talentovaných ľudí a na ich prilákanie treba ambicióznu a udržateľnú politiku EÚ v oblasti legálnej migrácie. V apríli 2022 Komisia predstavila balík opatrení v oblasti zručností a talentov. Zahŕňa legislatívne návrhy ako zlepšiť práva migrujúcich pracovníkov a uľahčiť mobilitu v rámci EÚ pre osoby s dlhodobým pobytom. Komisia spustí platformu okruh talentov EÚ, ktorá uľahčí zosúladenie ponúkaných a požadovaných pracovných miest pomocou štátnych príslušníkov tretích krajín. Práve sa začína pilotná schéma zameraná na ukrajinských utečencov.

Pokrok v oblasti migrácie a azylu
- september 2020nový pakt o migrácii a azyle
Tento nový pakt prináša kombináciu spoľahlivého a spravodlivého riadenia hraníc s účinnými a humánnymi pravidlami v oblasti azylu a migrácie.
- jún 2021nová schengenská stratégia
Komisia predstavila novú stratégiu na posilnenie schengenského priestoru tak, aby bolo zabezpečené účinné riadenie vonkajších hraníc EÚ, intenzívnejšia policajná a justičná spolupráca, lepšia pripravenosť a správa vecí verejných a aby sa zavŕšilo rozšírenie schengenského priestoru.
- január 2022začína fungovať Agentúra Európskej únie pre azyl
Agentúra Európskej únie pre azyl začína svoju činnosť spočívajúcu v podpore krajín EÚ pri uplatňovaní balíka právnych predpisov EÚ, ktorým sa upravuje azyl, medzinárodná ochrana a podmienky prijímania a ktorý je známy ako spoločný európsky azylový systém (CEAS).
Anastasija Konovalová utiekla z Odesy do Bukurešti, kde teraz učí ukrajinské deti na prvom stupni základnej školy. Má 30 rokov.

Načúvať mladým ľuďom
Predsedníčka Komisie von der Leyenová vo svojej správe o stave Únie v roku 2021 navrhla vyhlásiť rok 2022 za Európsky rok mládeže. Pre Európsku úniu to je príležitosť na širšie zapojenie mladých ľudí a možnosť vypočuť si, čo v súvislosti s Európou požadujú a o čom snívajú. Európa potrebuje mladého ducha, aby sa preniesla cez pandémiu a začala písať novú kapitolu.

Ako Komisia zapája mládež
- Komisia v roku 2022 spustila novú iniciatívu s názvom ALMA (Aim, Learn, Master, Achieve – naplánovať, naučiť sa, osvojiť si, dosiahnuť), ktorá má pomôcť otvoriť trh práce pre najzraniteľnejších alebo znevýhodnených mladých ľudí.
- Záruka pre mladých ľudí, ktorá bola spustená v roku 2020, predstavuje záväzok všetkých členských štátov zabezpečiť, aby každý človek mladší ako 30 rokov dostal do štyroch mesiacov od straty zamestnania alebo ukončenia školy kvalitnú ponuku zamestnania, ďalšieho vzdelávania, učňovskej prípravy alebo stáže.
Európske iniciatívy občanov
Európska iniciatíva občanov, ktorá funguje už desať rokov, predstavuje jedinečný spôsob, ako môžu ľudia vyzvať Komisiu, aby navrhla nové právne predpisy. Ak iniciatíva získa 1 milión podpisov, Komisia rozhodne, aké opatrenia v danej súvislosti prijme. Od polovice septembra 2021 Komisia zaregistrovala desať nových európskych iniciatív občanov, v ktorých občania požadujú opatrenia na úrovni EÚ v rôznych oblastiach – od zlepšenia pracovných podmienok v odevnom priemysle až po zdaňovanie ekologických výrobkov a posilnenie práv zvierat. Viac ako 1 milión podpisov občanov, ktoré musia overiť vnútroštátne orgány, sa odvtedy podarilo získať aj trom ďalším iniciatívam v oblasti biodiverzity:
- Zastavte odstraňovanie plutiev – zastavte obchod,
- Zachráňme včely a poľnohospodárov! Za poľnohospodárstvo šetrné voči včelám pre zdravé životné prostredie,
- Za kozmetické výrobky netestované na zvieratách – Európa bez pokusov na zvieratách.
Väčšie zapojenie verejnosti do tvorby politík
Ako to Komisia robí?
- Verejnosť a zainteresované strany sa môžu zapojiť online prostredníctvom portálu Vyjadrite svoj názor kedykoľvek počas celého cyklu tvorby politiky.
- V novembri 2021 v záujme ďalšieho zjednodušenia konzultačného procesu Komisia zaviedla jednotné výzvy na predkladanie dôkazov. V tomto novom prístupe zlúčila dva predchádzajúce kroky.
- Konzultácie sa stali prístupnejšie aj pre zdravotne postihnutých.
- Vedecko-výskumná obec sa nabáda, aby príslušné vedecké výskumy predkladala už od začiatku konzultácií.
Výsledky osvety zameranej na zapájanie verejnosti do tvorby politík
Európska únia od 9. mája 2021 do 9. mája 2022 oslovila stovky tisícov Európanov, ktorí sa nikdy predtým neplánovali zapojiť do rozhodovania v Únii. Konferencia o budúcnosti Európy bola jedinečným podujatím participatívnej demokracie, bezprecedentným z hľadiska rozsahu i predmetu.
Viac ako 750 000 účastníkov sa podelilo o takmer 19 000 nápadov a diskutovalo o nich na viacjazyčnej digitálnej platforme. Túto platformu pre deliberatívnu demokraciu osobitne navrhnutú pre konferenciu navštívilo viac ako 5 miliónov ľudí.

Leverne Nijmanová a Leah Corsmitová prešli na bicykloch zo severu Holandska do Bruselu s grantom od Európskeho zboru solidarity. Pritom prednášali o EÚ a hovorili s viac ako 800 mladými ľuďmi, aby zistili, aké majú predstavy o (svojej) európskej budúcnosti.

Aké sú ďalšie kroky?
Komisia stanovila štyri pracovné okruhy, v ktorých bude reagovať na návrhy konferencie. Prvý súbor nových návrhov oznámi predsedníčka Komisie von der Leyenová vo svojej správe o stave Únie v septembri 2022. Pôjde o návrhy, ktoré sa dostanú do pracovného programu Komisie na rok 2023. V snahe priebežne informovať občanov, ktorí sa do konferencie zapojili, a udržať ich záujem sa na jeseň 2022 zorganizuje podujatie zamerané na spätnú väzbu po konferencii.