EÚ: priekopník na ceste k bezpečnému a dôveryhodnému digitálnemu svetu
Pandémia koronavírusu ukázala prínosy digitalizácie v každodennom živote a dôvody, prečo je digitálna transformácia Európy zameraná na človeka správnou cestou vpred. Táto transformácia tvorí základ pre štyri piliere európskeho digitálneho desaťročia:
- posilnenie postavenia občanov digitálnymi zručnosťami,
- digitalizácia podnikov,
- digitalizácia verejných služieb,
- posilnenie digitálnej infraštruktúry.
Možnosť slobodne sa spojiť s rodinou a priateľmi v zahraničí musí byť právom, a nie výsadou. Komisia preto v januári 2022 predložila návrh vyhlásenia o európskych digitálnych právach a zásadách. Tento návrh nadväzuje na niekoľko dôležitých právnych predpisov EÚ, ktoré sú základnými stavebnými kameňmi bezpečnejšieho a voľnejšieho digitálneho priestoru v Európe aj mimo nej a ktorých cieľom je chrániť naše základné práva a údaje.
Komisia v apríli 2021 zverejnila svoj netrpezlivo očakávaný návrh aktu o umelej inteligencii. V tomto najprogresívnejšom pokuse o reguláciu technológií umelej inteligencie na svete sa stanovuje medzisektorový a rizikom podmienený regulačný prístup k využívaniu systémov umelej inteligencie v celej EÚ a na jej jednotnom trhu.
Cieľom aktu je zosúladiť pravidlá v oblasti umelej inteligencie v celej EÚ, a tým zabezpečiť právnu istotu, podporiť investície a inovácie v tejto oblasti a získať dôveru verejnosti v to, že systémy umelej inteligencie sa používajú s rešpektom k európskym hodnotám a základným právam.
Na jeseň 2021 sa Komisia spolu s Európskym parlamentom a Radou dohodli na akte o správe údajov, ktorým sa zvyšuje dôvera v zdieľanie údajov. Vo februári 2022 ho doplnil návrh aktu o údajoch, v ktorom sa stanovujú nové pravidlá týkajúce sa oprávnenia používať údaje vytvorené vo všetkých hospodárskych odvetviach EÚ a mať k nim prístup. Komisia zároveň v strategických oblastiach zriaďuje spoločné európske dátové priestory, do ktorých sú zapojení súkromní a verejní aktéri.
V marci 2022 dosiahla EÚ prelomovú dohodu o akte o digitálnych trhoch, ktorou sa regulujú činnosti veľkých digitálnych platforiem, čiže „strážcov prístupu“, s cieľom urobiť z európskeho digitálneho jednotného trhu otvorený a spravodlivý priestor.
Na strážcov prístupu sa bude vzťahovať niekoľko jasne vymedzených povinností a zákazov, ktoré zabránia veľkým digitálnym spoločnostiam zneužívať trhovú silu a umožnia vstup nových subjektov na trh. Vďaka aktu o digitálnych trhoch bude Komisia prvým orgánom na svete, ktorý bude presadzovať reguláciu trhu veľkých technologických spoločností vo vzťahu k mnohým postupom a digitálnym službám.
V apríli 2022 sa dosiahla ďalšia významná dohoda o akte o digitálnych službách, ktorý je prvým svojho druhu v oblasti digitálnej regulácie. Tento akt sa riadi zásadou, že to, čo je nezákonné offline, musí byť nezákonné aj online: veľmi veľké online platformy a vyhľadávače budú musieť chrániť svojich používateľov pred nezákonným obsahom, tovarom a službami. Okrem toho sa od online platforiem a vyhľadávačov bude vyžadovať, aby posudzovali a miernili širšie škody, ktoré ich činnosti a algoritmy môžu spôsobovať v oblastiach základných práv, blaha detí a občianskej diskusie.
Akt o digitálnych trhoch, ako aj akt o digitálnych službách nadobudnú účinnosť tento rok a začnú sa uplatňovať v roku 2023.
Jedným z hlavných projektov digitálnej transformácie EÚ je návrh európskeho aktu o čipoch, ktorý Komisia prijala vo februári 2022.
Bez čipov je digitálna budúcnosť nemožná. Sú v našich telefónoch, počítačoch, automobiloch, zdravotníckych pomôckach a všetkých pripojených zariadeniach.
Pretrvávajúce narušenia dodávateľského reťazca spôsobené pandémiou posilnili potrebu investovať: Európa musí opäť získať vedúce postavenie v oblasti dizajnu a výroby polovodičov.
V januári 2021 sa Komisia a Európska centrálna banka dohodli, že spoločne preberú možnosti návrhu digitálneho eura a súvisiace regulačné dôsledky. Digitálna forma peňazí centrálnej banky by spotrebiteľom a podnikom ponúkla väčší výber v situáciách, keď nemožno použiť fyzickú hotovosť. Digitálne euro by mohlo dopĺňať hotovosť a reagovať na nové platobné potreby na celom svete.
EÚ je zároveň prvým regulátorom na svete, ktorý v snahe zachovať finančnú stabilitu a zároveň umožniť inovácie v sektore kryptoaktív chráni svojich občanov pred niektorými rizikami spojenými s investíciami do tohto typu aktív. Spoluzákonodarcovia EÚ dosiahli v júni 2022 prelomovú dohodu o navrhovanom nariadení Komisie o kryptoaktívach.
Vesmírny program EÚ už medzičasom poskytuje cenné údaje a služby pre širokú škálu každodenných využití, napríklad na podporu komerčnej prepravy a osobnej navigácie, umožnenie presného poľnohospodárstva a poskytovanie riešení pre zmenu klímy. Vo februári 2022 Európska komisia navrhla dve nové hlavné iniciatívy na podporu bezpečnej satelitnej konektivity a manažmentu vesmírnej prevádzky.
V júni 2021 bola zriadená Rada EÚ – USA pre obchod a technológie, ktorá poskytuje účinnú platformu na koordináciu prístupov a prehĺbenie spolupráce v kľúčových digitálnych, technologických, hospodárskych a obchodných otázkach.
Boli oznámené nové iniciatívy týkajúce sa dodávateľských reťazcov, potravinovej bezpečnosti, vznikajúcich technológií, digitálnej infraštruktúry a obchodu. Tieto iniciatívy:
- upevnia naše spoločné demokratické hodnoty,
- posilnia transatlantickú globálnu konkurencieschopnosť,
- budú prínosné pre pracovníkov a rodiny na oboch brehoch Atlantiku,
- budú formovať svetovú digitálnu a technologickú transformáciu.
Európska únia spolupracuje s ďalšími podobne zmýšľajúcimi partnermi z celého sveta na uspôsobení globálnych pravidiel v digitálnej oblasti. Modernizujeme digitálne vzťahy s kľúčovými partnermi, aby sme nastavili pravidlá digitálneho obchodu, a prepájame tieto kroky s plánovanými vnútornými reformami. Na samite EÚ – Japonsko v máji 2022 sa uzavrelo digitálne partnerstvo s Japonskom a podobné rokovania prebiehajú so Singapurom a Južnou Kóreou.
Horizont Európa je najväčší nadnárodný program v oblasti výskumu a inovácií na svete, na ktorý boli na obdobie do roku 2027 vyčlenené finančné prostriedky vo výške 95,5 miliardy eur.
V rámci tohto hlavného programu Komisia zriadila Európsku radu pre inovácie s cieľom podporovať prelomové inovácie počas celého životného cyklu.
Medzičasom bol v júli 2022 prijatý nový európsky inovačný program, ktorý zahŕňa päť hlavných programov s cieľom dostať EÚ na úroveň svetového lídra v oblasti špičkových technologických inovácií.
Má potenciál zmobilizovať približne 45 miliárd eur od súkromných inštitucionálnych investorov na podporu rozširujúcich sa podnikov. Podľa tohto programu sa zároveň vytvorí program na odbornú prípravu milióna jednotlivcov v oblasti špičkových technológií.
Komisia takisto vynakladá čoraz väčšie úsilie pri presadzovaní priekopníckych projektov v oblasti ekologických technológií. Nadviazala nové partnerstvo EÚ – Catalyst, ktoré je zamerané na podporu a zvýšenie investícií do projektov EÚ s veľkým vplyvom v oblasti kritických klimatických technológií (ekologický vodík, udržateľné letecké palivá, priame zachytávanie vzduchu a dlhodobé uskladňovanie energie). Partnerstvo bolo uzavreté na konferencii COP26 a má predpoklad zmobilizovať do roku 2026 až 840 miliónov eur.
Vyhlásenie o odmietnutí zodpovednosti: Údaje na tejto stránke boli naposledy aktualizované 31. augusta 2022.