
Európsky plán, ako sa do roku 2050 stať prvým klimaticky neutrálnym kontinentom
Komisia Ursuly von der Leyenovej už 10 dní od začiatku svojho mandátu predstavila Európsku zelenú dohodu, európsky plán na základe ktorého Európa dosiahne svoj cieľ, stať sa do roku 2050 prvým klimaticky neutrálnym kontinentom a uskutočniť Agendu 2030 pre udržateľný rozvoju. Odvtedy EÚ zrýchľuje opatrenia na zníženie emisií skleníkových plynov, investície do ekologických technológií a ochranu prírodného prostredia.
A to napriek pandémii a ruskej vojne proti Ukrajine. Podarilo sa nám naozaj využiť túto generačnú príležitosť a zdvojnásobili sme tempo zelenej transformácie. V rámci plnenia REPowerEU tak robíme opäť. Veď napokon nielenže od zdravia našej planéty závisí zdravie ľudí v EÚ, ale zároveň v hromadnom prechode na energiu z obnoviteľných zdrojov spočíva energetická bezpečnosť EÚ.

Európska zelená dohoda
Európska zelená dohoda je najkomplexnejším plánom transformácie na svete a právny predpis v oblasti klímy pretavuje ambície Európskej únie do roku 2050 do záväzného európskeho práva. V balíku Fit for 55, Komisia v lete 2021 načrtla konkrétne kroky na dosiahnutie našich ambícií a s nástrojom NextGenerationEU sme získali potrebné investície. Teraz treba urýchlene konať a zapojiť pritom ďalej znázornené nástroje :
Balík Fit for 55 vrátane obchodovania s emisiami, nariadení a cieľov | Mechanizmus uhlíkovej kompenzácie na hraniciach | Zavádzanie alternatívnych palív a infraštruktúry v doprave | Taxonómia EÚ v oblasti udržateľných činností | Vlna obnovy | Stratégia lesného hospodárstva | Stratégia Z farmy na stôl | Nulové znečistenie | Stratégia pre udržateľnú a inteligentnú mobilitu | Balík predpisov o obehovom hospodárstve | stratégia biodiverzity
V marci 2022 Komisia predložila balík návrhov, ktorý vychádza z platných požiadaviek na ekodizajn, a zameriava sa na to, ako dosiahnuť, aby sa na trhu EÚ stali normou udržateľné výrobky. Vďaka novým pravidlám sú výrobky trvanlivejšie, opätovne použiteľné, možno ich aktualizovať, opraviť, recyklovaťa z hľadiska energie a zdrojov efektívnejšie využívať. Komisia predložila aj plány na zvýšenie udržateľnosti textilu spolu s novými pravidlami, vďaka ktorým budú spotrebitelia lepšie informovaní o environmentálnej udržateľnosti výrobkov a lepšie chránení pred environmentálne klamlivou reklamou.

Komisia v marci 2021 uverejnila akčný plán rozvoja ekologickej poľnohospodárskej výroby. Tento plán podporí poľnohospodárov v EÚ pri dosahovaní cieľa, ktorým je využívanie 25 % poľnohospodárskej pôdy na ekologické poľnohospodárstvo, ako aj výrazné zvýšenie podielu ekologickej akvakultúry do roku 2030. V tomto akčnom pláne sa navrhujú konkrétne opatrenia na podporu spotreby aj ekologickej poľnohospodárskej výroby spolu s ďalším zvyšovaním udržateľnosti tohto odvetvia.

V júni 2022 Komisia predložila dva nové právne predpisy s cieľom obnoviť v celej EÚ prírodu. Navrhovaný zákon o obnove prírody predstavuje kľúčový krok proti najhorším vplyvom zmeny klímy a straty biodiverzity. Zameriava sa na obnovu mokradí, riek, lesov, trávnych porastov, morských ekosystémov a mestského prostredia EÚ, ako aj druhov, ktoré sa v nich nachádzajú.
Mykola Charytonov, ktorý vedie Dniperské centrum pre ekologické poľnohospodárstvo a ochranu životného prostredia, pokračuje vo svojom výskume hnojív z Katalánska v Španielsku, pretože sa chce podieľať na obnove Ukrajiny.

Vďaka novonavrhnutým pravidlám pre chemické pesticídy sa zároveň zníži používanie pesticídov a environmentálna stopa potravinového systému EÚ, bude sa chrániť zdravie a blahobyt občanov a poľnohospodárskych pracovníkov a zmiernia sa hospodárske straty spôsobené poklesom zdravia pôdy a úbytkom opeľovačov, ktorý vyvolali pesticídy.
Nový európsky Bauhaus
Potreba spoločných riešení zmeny klímy zdola nahor je tiež dôvodom, prečo predsedníčka von der Leyenová v roku 2020 vyhlásila Nový európsky Bauhaus. Cieľom hnutia je urobiť zo zelenej transformácie pre občanov v ich každodennom živote udržateľnú a inkluzívnu skúsenosť. Toto hnutie ukazuje, že Európska zelená dohoda nie je len o hľadaní inšpirujúcich účinných riešení zmeny klímy; ide o zlepšenie života ľudí prostredníctvom toho, ako navrhujeme a budujeme naše domovy, mestá a veľkomestá.
Keďže pre túto rastúcu komunitu bolo potrebné zabezpečiť verejný priestor, Komisia zorganizovala na jar 2022 laboratórium Nového európskeho Bauhausu a v lete festival Nového európskeho Bauhausu. Laboratórium podporuje komunitu pri testovaní nástrojov, riešení a politických opatrení, ktoré uľahčia transformáciu v teréne.
*Obnovenie spojenia s prírodou | Znovunadobudnutie pocitu spolupatričnosti | Uprednostňovanie miest a ľudí, ktorí to najviac potrebujú | Formovanie obehového priemyselného ekosystému a podpora zohľadňovania životného cyklu
V úlohe lídra na globálnej scéne
V rámci konferencie Organizácie Spojených národov o zmene klímy (COP26) v novembri 2021 Európska únia presadzovala, aby sa pri vykonávaní Parížskej dohody dosiahol významný pokrok a vďaka tomu zostala na dosah globálna ambícia obmedziť globálne otepľovanie na 1,5 °C. Vedúce postavenie EÚ ako veľmi inovatívneho a industrializovaného regiónu inšpiruje ostatných, aby ju nasledovali.
V júni 2022 Komisia pevne zakotvila kritériá udržateľnosti do svojich dvojstranných obchodných dohôd. Po preskúmaní našich obchodných dohôd z hľadiska udržateľného rozvoja bude EÚ so svojimi obchodnými partnermi užšie spolupracovať na presadzovaní a vykonávaní základných kritérií udržateľnosti, najmä Parížskej dohody a pracovných dohovorov Medzinárodnej organizácie práce. Jedným z prvých prejavov tejto novej ambície je obchodná dohoda medzi EÚ a Novým Zélandom uzavretá 1. júla 2022. Táto dohoda obsahuje najnovšie ustanovenia o obchode a udržateľnosti a zahŕňa aj sankcie spojené s nedodržiavaním Parížskej dohody.

Takisto v júni na 12. ministerskej konferencii Svetovej obchodnej organizácie pomohla EÚ dosiahnuť prelomovú dohodu o boji proti škodlivým rybolovným dotáciám na celom svete. Touto dohodou sa zakážu dotácie na nezákonný, nenahlásený a neregulovaný rybolov a nadmerne lovené populácie. V záujme presadiť tento cieľ sme predstavili náš nový program medzinárodnej správy oceánov.
Maria Teresa Ferres, ktorá je potomkom piatich generácií katalánskych rybárov, založila družstvo „Sea of Women“, ktoré podporuje etické činnosti na mori a zviditeľňuje úlohu žien v rybolove.
